Правилно вадење на кацигата при незгода

Во повеќето несреќни случаи, кацигата е таа која спасува живот. Повеќе од 60 % од смртните случаи се поради повреда на главата, останатото се должи на повреди на `рбетниот столб. Следат неколку совети како правилно треба да постапите при несреќа на мотоциклист. Ситуација: Жртвата е при свест и дише Доколку жртвата е при свест и самостојно дише, не дозволувајте да се движи, веднаш пристапете и побарајте од неа да се обиде да ја извади кацигата. На тој начин ќе бидете сигурни колку е свесна за тоа што се случило и колку е синхронизирана во своите движења. Кога веќе ќе ја нема кацигата многу полесно ќе можете да го следите нејзиното дишење и да заклучите дали дишните патишта се слободни. Но, ако жртвата почувствува болка при вадењето на кацигата, веднаш треба да престане. Во таков случај не се обидувајте насила да ја тргнете кацигата, оставете ја се додека не и пречи во дишењето и почекајте да дојде итната медицинска помош. Останете покрај жртвата, како би ја одржале свесна. Ситуација: Жртвата не е при ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според одредени и неофицијални информации, поранешниот премиер Никола Груевски политичкиот азил во Република Унгарија ќе го бара врз основа на документот ...
сите 252 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 62 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 204 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Правилно вадење на кацигата при незгода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: