Правилно вадење на кацигата при незгода

Во повеќето несреќни случаи, кацигата е таа која спасува живот. Повеќе од 60 % од смртните случаи се поради повреда на главата, останатото се должи на повреди на `рбетниот столб. Следат неколку совети како правилно треба да постапите при несреќа на мотоциклист. Ситуација: Жртвата е при свест и дише Доколку жртвата е при свест и самостојно дише, не дозволувајте да се движи, веднаш пристапете и побарајте од неа да се обиде да ја извади кацигата. На тој начин ќе бидете сигурни колку е свесна за тоа што се случило и колку е синхронизирана во своите движења. Кога веќе ќе ја нема кацигата многу полесно ќе можете да го следите нејзиното дишење и да заклучите дали дишните патишта се слободни. Но, ако жртвата почувствува болка при вадењето на кацигата, веднаш треба да престане. Во таков случај не се обидувајте насила да ја тргнете кацигата, оставете ја се додека не и пречи во дишењето и почекајте да дојде итната медицинска помош. Останете покрај жртвата, како би ја одржале свесна. Ситуација: Жртвата не е при ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 88 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 254 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Правилно вадење на кацигата при незгода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: