Тим на ЕУ ќе ги истражува наводите на Дик Марти за трговија со органи на Косово

Брисел официјално потврди дека е во тек формирање на специјален тим кој ќе се занимава со наводите од извештајот на Дик Марти, а кои меѓу останатото се однесуваат на трговијата со органи на Косово, пренесува Дојче Веле Тимот ќе го сочинуваат меѓународни обвинители и истражители, а еден дел ќе биде базиран во Брисел. Европската мисија на Косово, Еулекс, со поддршка од 27 земји членки на ЕУ, одлучи да формира посебен тим кој ќе ја истражува спрегата меѓу политиката, злосторството и организираниот криминал на Косово. Еулекс веќе презема некои истражни работи по повод обвинувањата со кои специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти кон крајот на минатата година ги изнесе во својот извештај. Во Брисел се постигна политички консензус кој резултираше со формирање на работна група која ќе се бави со овој случај. „Ние од почеток, кога овој извештај се појави, сметавме дека таквите обвинувања за ЕУ се многу важни. Го повикавме Дик Марти да ни ги достави доказите кои ги има. Еулекс после тоа отвори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека се надева оти многу брзо ќе биде спроведена истрага со која ќе се утврди вистината за наводите на Дик Марти за илегалната трговија на органи на луѓе киднапирани на Косово. Во интерес на сите е да се дојде до вистината и тогаш да се обезбеди правдата да биде задоволена, рече Ештон во интервју за руската телевизиска мрежа „Раша тудеј”. Таа потсети дека ги посетила Белград и Приштина и се сретнала со косовскиот премиер Хашим Тачи. - Она што јасно го кажавме е дека ако се изнесени обвинувања, на нив мора да се одговори, рече Ештон, напоменувајќи дека вистината мора да се утврди и во случај обвинувањата да се лажни. - Се надевам дека наскоро ќе видиме истрага со која ќе биде утврдена вистината за тоа и ако има потреба, некои луѓе да бидат изведени пред лицето на правдата, рече Ештон. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тим на ЕУ ќе ги истражува наводите на Дик Марти за трговија со органи на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: