Што прават

-модел Денеска сум ранобудник поради факултетските обврски и моите студии по шпански јазик. Штом ќе завршам со нив, удобно ќе се сместам во некое кафуле и ќе се релаксирам со голема шолја кафе и добро друштво, а може и прошетка низ парк. Вечерва се подготвувам за добра забава во „Јавна соба“. - пејач По прекрасно поминатите празници во Гевгелија, каде што веќе втора година по ред доаѓаме со семејството за Велигден, се враќам во Атина. Веќе ме очекуваат моите адвокатски обврски, но и музички настапи и снимања. Се сретнав и со пријателите, направивме план за летово повторно да дојдам, а можеби и да настапам на некој поп- фестивал. - новинар Денеска сум трета смена на работа во ГТЦ, но преку ден имам многу приватни обврски. Сепак, мора да најдам време да за еден стар пријател кој изрази желба да се видиме, и да проговориме за неодамнешното признание што го добив од филмскиот фестивал „Златно тркало“. Кафе со сопругата и семејството се задолжителниот ритуал во денот.
| | веќе видена | слични

– кураторка Денес го објавувам отворениот повик за наградата „Денес“ за млад визуелен уметник до 35 години, како и повикот за едукативно-дискурзивната програма „Совршениот уметник“. Вечерта ќе го прославам ова со проследување на инспиративен уметнички настан во Скопје, со мојот партнер Филип Јовановски. - електроинженер По прекрасно поминатите празници во Белград со пријателите, денес се враќам на моите секојдневни обврски. Работам како електроинженер, а слободното време го користам за спорт, пливање и одбојка, како и за кафе и прошетки со најблиските. - професорка по француски јазик Се враќам од Прага во Брно по долгата прошетка на дожд и сонце. Бев на концерт од нашите тетовци „Conquering lion“, кои имаа настап во Прага. Ме чекаат работните обврски за „Луфтханза“, каде што сум во тимот за техничка поддршка, и ги преведувам повиците на патниците на германски, француски и англиски јазик.
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што прават

Од:
До кого (е-маил):
Порака: