Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април


Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, на поранешниот директор на Македонската опера и балет Игор Дурловски, како и за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР. Сеуште не се донесени одлуки и за жалбите на актерот Владо Јовановски и осомничените Горан Ѓошевски, шеф на обезбедувањето на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски и Оливер Поповски од Шестата управа.
| | веќе видена | слични

Со полициска придружба пратеникот Љупчо Димовски беше донесен на распит во обвинителството за организиран криминал. Повеќе од еден час одговарал на прашањата од надлежниот обвинител, а како доказ му била била пуштена и снимка од 27 април. По Димовски не искоментира ништо за медиумите. Неговиот адвокат вели дека по осум месеци од крвавиот четврток Димовски е повикан на распи за прв пат како осомничен. „Димовски беше сослушан даде свој исказ. Замерката беше дека 30 дена не знаевме како одбрана дали нешто се случува, а притворите опстојуваат, а во другиот дел е работа на обвинителството.“ - вели Еленко Миланов адвокат. Обвинителството прв пат неделава ги сослуша и пратениците Жаклина Пешевска и Јохан Тарчуловски. Останатите тројца Сашо Василевски, Љубен Арнаудов и Крсто Мукоски кои се во притвор се упште не добиле покана за распит, велат од одбраната. Во меѓувреме Пешевска побарала на јавна седница пред апелацискиот совет да образложува зошто треба да и биде укинат куќниот притвор. Апелација ...
| | веќе видена | слични

Неговиот адвокат Еленко Миланов не ја исклучува можноста и тие да побараат распит во обвинителството. Димовски во канцеларијата на обвинителството за организиран криминал и корупција беше испрашуван околу час и половина. Не сакаше ништо да коментира по завршувањето на распитот. За него се бара и јавна седница во Апелациониот суд за укинувањето на домашниот притвор. Адвокатот Миланов вели дека сè уште не закажан термин. Во Апелација, пак, се чека на мислењето од Вишото Јавно Обвинителство, вели судијата Сафет Кадрии. Покрај на Димовски, неразгледана е жалбата и на режисерот Борис Дамовски, додека јавна седница за пратеничката Жаклина Пешевска е закажана за в понеделник. На сите на товар им се става кривичното тело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. 
| | веќе видена | слични
11 копии

Пратеникот од Социјалистичката партија, Љупчо Димовски, поканет на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција да даде исказ за собраниските настани од 27-ми април. Неодамна судот му го продолжи куќниот притвор. Досега исказ во Обвинителството дадоа пратениците Јохан Тарчуловски и Жаклина Пешевска. Судот го одби барањето на Тарчуловски да му се укине мерката куќен притвор за да може да го слуша говорот на Столтенберг во Собранието. Шест пратеници се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Љупчо Димовски околу еден час даваше исказ во Обвинителството за организиран криминал и корупција како осомничен за настаните што се случија во Собранието на 27 април. По распитот ниту, тој ниту неговиот адвокат не дадоа изјави за медиумите. Димовски утрово со полициска придружба беше спроведен од куќен притвор во Обвинителството.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот од Социјалистичката партија Љупчо Димовски, обвинет за настаните во Собранието на РМ од 27 април минатата година, денеска дава исказ во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Во Обвинителството досега искази дадоа пратениците Јохан Тарчуловски и Жаклина Пешевска. Тие се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста за настаните што се случија во Собранието во април минатата година.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Љупчо Димовски во овој момент дава исказ во обвинителството за настаните од 27. април. На Димовски му беше определен домашен притвор кој му беше продолжен а Апелациониот суд му ја одби жалбата.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Љупчо Димовски утрово со полициска придружба од куќен притвор беше донесен на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Во присуство на својот адвокат тој за прв пат дава исказ пред Обвинителството како осомничен за нередите во Собранието што се случија на 27 април. Досега исказ во Обвинителството за „крвавиот четврток“ дадоа Јохан Тарчуловски и Жаклина Пешевска, а на распит треба да бидат повика и другите осомничени.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Љупчо Димовски денеска даде исказ во обвинителството за организиран криминал и корупција дава исказ за настаните од 27 април. По речиси еден час пред обвинител тој повторно со полициска придружба беше спроведен во неговиот дом. Како дел од групата осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на Димовски му беше определен домашен притвор кој му беше продолжен а Апелациониот суд му ја одби жалбата. Освен Димовски, од притворените пратеници исказ за насилствата дадоа и Жаклина Пешевска и Јохан Тарчуловски.
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски, останува во куќен притвор од каде ќе го следи обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Јохан Столтенберг. Судијата на претходна постапка Ненад Савевски од Основниот суд Скопје 1 не ја прифати молбата на Тарчуловски и одлучи да не го пушти да излезе од куќен притвор. Во одлуката на судијата се цитира законска одредба според која лице со мерка притвор може да биде пуштено во случајов од дома само поради болест или поради немили настани во семејството. Столтенберг утре ќе им се обрати на пратениците, а од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека ќе го прекинат бојкотот на Собранието за да го следат неговото обраќање од собраниските клупи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 104 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: