Законот за јазици се враќа во Собрание за десетина дена


ТРЕТОТО ЧИТАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ ЌЕ БИДЕ ВО ТРЕТАТА ТРЕТИНА ОД 30-ДНЕВНИОТ РОК, НАЈРАНО НА СЕДНИЦАТА ПЛАНИРАНА ЗА 29-ТИ ЈАНУАРИ НО СЕКАКО ПРЕД КРАЈНИОТ РОК КОЈ ИСТЕКУВА НА 9-ТИ ФЕВРУАРИ. Ивица Стојановски
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието на Република Македонија денеска усвои седум одлуки за основање пратенички групи за соработка со други парлементи, за претседатели, членови и заменици на собраниски комисии, за избор на членови на Комитетот за односи меѓу заедниците... за кои расправата беше завршена уште вчера. Пратеникот Хари Локвенец како претседавач на Комисијата за прашања на изборите и именувањата заеднички ги образложи сите седум предлози. - Комисијата ги разгледуваше предлозите за промени во составот на органите и телата во составот на Собранието. Станува збор за комисиите, делегациите, советите и комитетите. Сите со преставници на членови на парламентарните групи во Собранието на Р.М. До Комисијата беа доставени предлози на парламентарната група на Коалицијата предводена од СДСМ, од движењето БЕСА, од коалицијата Алијанса на албанците, од ДПА и партијата ДУИ, рече Локвенец на вчерашното продолжение на оваа седница. Посочи дека со тоа ќе се овозможи спроведување на државните политики и претставување на Македонија и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Согласно Деловникот за работа на Собранието не може да се избегне разгледување на поднесените амандмани за Законот за јазиците, во трето читање, а ако тоа се случи тоа би било целосно погазување на Уставот и на уставниот поредок, изјави денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски. – Тоа ќе е конечно згазување на функцијата на Собранието на Република Македонија. Мојот апел до претседателот на Собранието Талат Џафери е да размислува во правец дека токму тој ја има улогата да обезбеди функционирање на Собранието и низ демократски и правно издржана процедура да бидат акцептирани ставовите на различни сегменти од македонското општествено и политичко милје, рече Димовски. Според него, намерата не е да запрат или да спречат решенија за подобро употреба на јазиците на помалите заедници. – Амандманите се исклучиво врз основа на укажувањата на Иванов. Во Собранието не постои ниту функција ниту институција која на пратениците може да има забрани или да им ускрати право да поднесат амандмани, која што може да ...
| | веќе видена | слични

Собраниските служби одбија да ги групираат илјадниците амандмани за Законот за јазици, потврдуваат собраниски извори за ТВ 24. Истите извори тврдат дека Собрансиките служби ја известиле заменичката генерален секретар на Собранието Маријана Кацарска дека немаат намера тие да ја преземат одговорноста и да ги групираат 35 569 амандмани на ВМРО - ДПМНЕ за Законот за јазици. „Немаме воопшто намера ние да влегуваме во тоа и потоа ние да бидеме виновни и врз наш грб да се прекрши се, ја известивме заменичката генерален секретар дека немаме намера да ги групираме амандманите, ниту пак да преземеме одговорност“, изјави за ТВ 24 службеник од собраниските служби. Генералната секретарка Цветанка Иванова тврди дека работата си тече, без никаков проблем, според Деловникот на Собранието.
| | веќе видена | слични

Извори во собраниските служби ова го толкуваат како можност 35 000 амандманите да не бидат разгледувани на седница. Од ВМРО-ДПМНЕ  го повикаа Џафери да не го крши Деловникот и да размислува во друг правец . Секој пратеник има право на амандмани, бидејќи сите се во согласност со забелешките на претседателот Иванов. Контра Џафери – Тој е предлог ќе стане закон кога ќе биде објавен во службен весник. Најавија дека не им е целта блокада, бидејќи тогаш ќе поднеселе 350 иљади амандмани. Да се разбуди мнозинството бидејќи за овој закон треба да има консензус. Да се праша институт за мак. Јазик, албанолози, професори и да се понудат решенија. Треба а има политичка волја. Талат Џафери има тешка обврска и не треба да влезе во политичка екскурзија која нема да донесе добро никому, не смеат да се прекршат собраниските процедури, рече Димовски. Додека трае надмудрувањето Спикер – ВМРО-ДПМНЕ ,  надвор пред зградата, граѓани се потпишуваат против легитимитетот на оние кои работат против нивните интереси. Инаку спикерот ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на брифинг во Собранието, вели дека доколку Џафери ги повлече амандманите и не ги разгледува парламентот, тој нема да го применува законот и надвор од законската процедура. За разлика од Џафери, вели дека амандманите кои ВМРО-ДПМНЕ ги поднеле, се поврзани со забелешките на Иванов. Според информациите, дел од амандманите на Илија Димовски се за секој пратеник од која било националност да се изразува на својот јазик. „Не може Џафери да го оспори правото на ниту еден пратеник да поднесе амандман и Собранието да не ги разгледа. Повтореното трето читање не е оценување на уставноста. Но, пратениците имаат право да укажат дали одредени решенија во законот се уставни или не. Собранието тоа го има како надлежност. И во претходните фази, постоело. Третата фаза која сега е во Собрание е целосно легитимна, а основ се укажувањата на претседателот Иванов“, вели Илија Димовски, кој апелираше до Џафери да размислува во правец да обезбеди нормално функционирање на ...
| | веќе видена | слични

Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите со своите изјави сугерираше дека доколку ВМРО-ДПМНЕ како опозициска партија делува политички, со помош на амандманите ќе продолжи да ја блокира работата на Собранието, тогаш во тој случај ќе делува и тој и нема да толерира спроведување на амандаманите. „17 илјади амандмани се преведени. Се работи за живи луѓе, не знаеме до кога ќе бидат преведени. Законот треба да биде донесен во рок од 30 дена. Тие амандмани се понесени за да не се донесе законот. Има процедурална форма, но целта е политичка. Кога зборуваме за процедурата, имаше амандмани во второ читање. Тука, се употребува процедурата за да се направи политика“, вели Џафери. Претседателот на Собранието вели дека реалните барања биле со аманманите пред првото гласање, а сега секое можно прифаќање на еден амандман, базата за тоа е оспорување на уставноста. „Во парламентарната процедура, законот ги има поминато сите филтри и е во согласност со Уставот. Според член 141 на деловникот, каде е ставено ...
| | веќе видена | слични

За еден член од законот за употреба на јазиците, опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела 222 амандмани, информираше денеска на средба со новинарите собранискиот спикер Талат Џафери. „Во член 1 или во наслов има 33 амандмани, за член 9 има 222 амандмани, а овој член нема повеќе од 200 зборови. Член 5 има 318 амандмани. Законот има 8 страни, по 500 зборови, вкупно 4000 зборови. Фактични за 4.000 зборови има 35 илјади амандмани. За член 22 има 33. 844 илјади амандмани“, додаде Џафери. Кога зборуваме за процедурата, имаше амандмани во второ читање. Тука, се употребува процедурата за да се направи политика“, вели Џафери. Според него, одлуката за амандманите нема реална цел, бидејќи тие ветиле дека нема да се донесе законот. Тој дополнува дека тоа не е прашање кое го засега него, како претседател на Собранието, туку на политичкиот субјект кој ги поднел амандманите. Тој додаде дека досега се преведени 17.000 амандмани од вкупно над 35.000 кои што ги поднесе опозициската партија. „Се работи за живи луѓе, не знаеме до кога ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, посочи дека неговата партија поднела 35.000 амандмани на законот за употреба на јазиците за власта да сфати дека не треба да постигнат само политички, туку пред се општествен консензус. -Поднесувањето на 35.000 илјади амандмани е со цел да ја разбуди свеста кај Владата на РМ, дека за овие прашања треба да биде постигнат општествен консензус. Тие треба да разговараат со професори правници и албанолози, да ги слушнат ставовите на помалите политички заедници – рече тој. Димовски истакна дека доколку сакале да ја блокираат работата на Собранието, тие немало да поднесат 35.000 туку 350.000 амандмани.
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, одговори на изјавите на претседателот на Парламентот, Талат Џафери, и рече дека неговата партија поднела 35.000 амандмани на Законот за употреба на јазиците за власта да сфати дека не треба да постигнат само политички, туку пред сѐ општествен консензус.Тој им порача на владејачките структури, ако не сакаат, не мора да ги консултираат нив, но ги упати до научниците од МАНУ, здруженијата на помалите етнички заедници, јавноста.Според Димовски, амандманите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ се поврзани со забелешките на Иванов, а дел од неговите амандмани се за секој пратеник од која било националност да се изразува на својот јазик.„Не може Џафери да го оспори правото на ниту еден пратеник да поднесе амандман и Собранието да не ги разгледа. Повтореното трето читање не е оценување на уставноста. Но, пратениците имаат право да укажат дали одредени решенија во законот се уставни или не. Собранието тоа го има како надлежност. И во претходните фази, постоело. Третата фаза која сега е во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Со целосна почит за исклучителната важност на темите што ги загрижуваат сите граѓани во земјата, особено оние од најпогодените градови, Владата со внимание ги ...
сите 100 | | | веќе видена

Поради интензивни врнежи од снег вчера во 18:20 часот од превентивни причини се воведе забрана за камиони на патниот крак Маврово – Дебар и ...
сите 218 | | | веќе видена

 Што го очекува вашиот хороскопски знак во текот на оваа среда? Дали денот ќе биде среќен и поволен за деловни предизвици? Или сепак треба да обрнете повеќе ...
сите 9 | | | веќе видена

Премиерот во заминување, Зоран Заев има силни амбиции да има тотална власт врз правосудниот систем и тоа не го крие. Се чини дека карактерот и стекнувањето со ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законот за јазици се враќа во Собрание за десетина дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: