Експертите со став: Претседавачот на Собранието и ВМРО-ДПМНЕ постапуваат деловнички и според Уставот, секој друг начин на избор на претседател ќе се смета за државен удар


ВМРО-ДПМНЕ не го прекршува Уставот во Собранието на Република Македонија. Експертите сметаат дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата се однесуваат според деловничкото и законското право, а во рамки на Уставот. Професорот Александар Даштевски за Курир вели дека ВМРО ДПМНЕ, а особено претседавачот со седницата на Собранието апсолутно се држат до Уставот и деловникот на Собранието. -Особено до Член 80 став 2 од Деловникот кој вели, дека претресот трае додека не се исцрпи листата на пратеници кои се пријавиле за збор . Пратениците се пријавуваат за збор во рок од една минута по отворањето на претресот. Листата на пратеници не може да се менува и дополнува во текот на претресот. Според истиот член став 5 Претседателот на Собранието констатира дека претресот е завршен кога ќе утврди дека листата на пријавени пратеници за збор е исцрпена. Исто така, сите други членови од Селовникот се спроведуваат безпрекорно. Досега така се води седницата на Собранието. Тоа што оваа седница трае долго е поради фактот дека ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Пратеничката група на ВМРО- ДПМНЕ во Кабинетот на претседателот на Собранието ги реафирмира позициите дека обидот за избор на нов спикер со кршење на деловникот и уставот е нелегитимен. На состанокот присутни поголем дел од пратениците на Коалцијата „За подобра Македонија“, како и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и претседавачот со конститутивната седница, Трајко Велјаноски. Претходно, во партиското соопштение се вели дека СДС ја втурнала Република Македонија во длабока криза. Поради преголемата желба за власт и обидот да избегаат од соочување со правдата, СДС ги жртвуваше националните и државните интереси на Република Македонија, информираат од ВМРО-ДПМНЕ. СДС го измами народот со подметнување на Тиранската платформа по изборите. Претседателот на Собранието го избра надвор од сите процедури, на веќе официјално завршена седница, без официјален записник, без стенограм, без право на збор на пратениците, стои во дописот. ВМРО-ДПМНЕ не поддржува физичко насилство, но го осудува политичкото насилство кое го ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека пратениците од коалицијата "За подобра Македонија" денес во Собранието реафирмираат неколку позиции. Антонио Милошоски соопшти и дека против пратениците Мухиќ и Мисовски ќе поднесат кривични пријави до надлежните институции, бидејќи, како што пишува тие „преземале неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство“. Милошоски пишува : Пратениците од коалицијата "За подобра Македонија" денес во Собранието ги реафирмираат следните позиции: • секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија • Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија, ниедна Платформа заверена во туѓа држава, не дава право за кршење на Деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието • Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е нелегален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие • Против пратениците ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На состанокот е присутен поголем дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, како и лидерот на партијата Никола Груевски и досегашниот претседавач со конститутивната седница Трајко Вељаноски.  Пратеникот Антонио Милошоски на својот фејсбук профил објави дека со пратениците од коалицијата „За подобра Македонија“ ги реафирмираат позициите меѓу кои и дека обидот за избор на претседател на Собранието со кршење на Деловникот и законите е нелегален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие. - Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои превземаа неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство, ќе поднесеме кривични пријави до надлежните институции. На Македонија во овие тешки и многу чувствителни моменти не и потребен нелегален претседател на Собранието, нелегална влада и создавање на тешки политички преседани со формирање на паралелни институции спротивни на Уставот кои можат да предизвикаат штетни и непоправливи последици. Ниту политичкото насилство, ниту ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, на својот фејсбук-профил сподели слика од пратениците од Коалицијата за подобра Македонија од кабинетот на претседателот на Собранието, на која се гледа како на чело седат досегашниот претседател на законодавниот дом, Трајко Вељаноски, а до него е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Еве што напиша тој: Пратениците од коалицијата “За подобра Македонија” денес во Собранието ги реафирмираат следните позиции: • секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија • Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија, ниедна Платформа заверена во туѓа држава, не дава право за кршење на Деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието • Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е нелегален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие • Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои превземаа неделовнички дејствија и предизвикаа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија уште утрово пристигнаа во Собранието. Тие моментално се во кабинетот на Трајко Вељаноски. „Пратениците од коалицијата “За подобра Македонија” денес во Собранието ги реафирмираат следните позиции: - Секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија - Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија не дава за право за кршење на Деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието - Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е нелегален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие - Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои превземаа неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство, ќе поднесеме кривични пријави до надлежните институции - На Македонија во овие тешки и многу чувствителни моменти не и потребен нелегален Претседател на Собранието, нелегална Влада и создавање на тешки политички ...
| | веќе видена | слични
10 копии

ФБ статус на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски) Пратениците од коалицијата “За подобра Македонија” денес во Собранието ги реафирмираат следните позиции: • секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија • Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија не дава за право за кршење на Деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието • Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е неле гален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие • Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои превземаа неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство, ќе поднесеме кривични пријави до надлежните институции • На Македонија во овие тешки и многу чувствителни моменти не и потребен нелегален Претседател на Собранието, нелегална Влада и создавање на тешки политички преседани со формирање на паралелни институции спротивни на Уставот кои можат да предизвикаат штетни и ...
| | веќе видена | слични

Пратениците од коалицијата „За поодбра Македонија“ најавија дека против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои како што велат превзеле неделовнички дејствија и предизвикаа политичко насилство, ќе поднесат кривични пријави до надлежните институции. Како што објави пратеникот Антонио Милошоски на својот ФБ профил, пратениците од коалицијата на ВМо ДПМНЕ денес во Собранието ги реафирмирале позицииите дека секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија, ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија не дава за право за кршење на Деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието, а обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е нелегален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие. Тие меѓу другото порачуваат дека на Македонија во овие чуствителни моменти не и потребен нелегален Претседател на Собранието и нелегална Влада. -Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои ...
| | веќе видена | слични

Најголемата пратеничка група во македонското Собрание, ВМРО-ДПМНЕ со 51 мандат, преку фејсбук профилот на поранешниот министер за надворешни работи и актуелен пратеник, Антонијо Милошоски, во вторникот порачаа дека ги повторуваат своите позиции, по настаните од четвртокот кога СДСМ и албанските партии вонделовнички го назначија Талат Џафери од ДУИ за собраниски спикер Во статусот се наведува: Пратениците од коалицијата „За подобра Македонија” денеска во Собранието ги реафирмираат следните позиции: • секој Пратеник има мандат и должност да го почитува и штити Деловникот на Собранието, Законите и Уставот на Република Македонија • Ниедна политичка амбиција на политичар или политичка партија не дава за право за кршење на Деловничката процедура како дел од демократијата во Собранието • Обидот за избор на Претседател на Собранието со кршење на Деловникот и Законите е нелегален и ниеден политички притисок тоа не може да го покрие • Против пратениците Мухиќ и Мисовски, кои преземаа неделовнички дејствија и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштение наведува дека „е време СДСМ да го слушне гласот на народот, кој бара да ја отфрли тиранската платформа и да го повлече претседателот на Собрание кој беше избран спротивно на Деловникот на Собранието на Република Македонија“. Граѓаните на Република Македонија, истакнува ВМРО-ДПМНЕ, бараат законите и процедурите да важат за сите и никој да не се осмели да ги прекрши или заобиколи. - СДС го измами народот. Го измами со подметнување на тиранската платформа по изборите, а потоа и со обид нелегално да изберат претседател на Собрание на Република Македонија. Ова политичко насилство врз Уставот, законите и Деловникот од страна на СДС предизвика гнев кај граѓаните на Република Македонија. Дополнителна провокација кај македонскиот народ предизвика нелегалниот обид за избор на претседател на Собрание на Република Македонија, кој беше надвор од Деловникот за работа, Уставот и законите, се вели во соопштението. Претседателот на Собранието, додава ВМРО-ДПМНЕ, СДС го избра надвор од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Вечерва стартуваше 39. издание на ИФФК “Браќа Манаки” во Битола. Со црвен тепих и доделување на наградите на овогодинешните лауреати беше отворен фестивалот. ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експертите со став: Претседавачот на Собранието и ВМРО-ДПМНЕ постапуваат деловнички и според Уставот, секој друг начин на избор на претседател ќе се смета за државен удар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: