Конститутивна седница и избор на нов претседател на Собранието

Скопје - Денес ќе се состои конститутивната седница на Собранието на Република Македонија. Во дневниот ред на седмицата е предвидено да се верификуваат мандатите на новоизбраните 123 пратеници и да биде избран новиот претседател на Собранието. По верификувањето на мандатите, претседателот Иванов има рок од 10 дена да му го даде мандатот за составување на нова влада на претставник на победничката партија на изборите, што во овој случај е и досегашниот премиер Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, деновиве ќе му го додели мандатот за составување влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, откако изминатиот викенд беше конституиран новиот парламент и избран старо- новиот спикер, Трајко Вељаноски. Пратениците од седмиот парламентарен состав завчера и официјално почнаа да го трошат четиригодишниот мандат, но во прилично непријатна атмосфера. На првиот работен ден наидоа на невообичаен пречек - стотина млади луѓе го „гушнаа“ парламентот, во знак на протест против полициското насилство. Демонстрантите фатени за рака трпеливо ги чекаа пратениците на сите влезови. Го исвиркаа претседателот Иванов, како и пратениците, а досегашни министри Гордана Јанкулоска, Зоран Ставрески и Антонио Милошоски. И во еден таков вознемирувачки амбиент стартуваше конститутивната седница, која требаше да има свечен карактер, а траеше повеќе од шест часа. На ова прво свикување на Собранието се верификувани мандатите на сите 123 пратеници, 120 плус три од дијаспората - што се случува премиерно ...
| | веќе видена | слични

Спикерското место повторно во рацете на ВМРО-ДПМНЕ Седмиот состав на Парламентот ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија, изјави Вељаноски по реизборот Собранието на Република Македонија на првата конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници и повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на законодавниот дом. За Трајко Вељаноски гласаа 70 пратеници, двајца беа воздржани, а 47 против. Вељаноски смета дека седмиот состав на Парламентот ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија. - Политичката независност и одговорниот однос кон сите и за се ќе бидат основата на чии темели ќе ги градиме нашите меѓусебни односи. Македонија заслужува собрание во кое политичките разлики ќе не обединуваат под сонцето на Македонија, кое ќе му дава енергија на нашиот европски и евроатлантски пат и конечно, кое како симбол на единството на шареноликоста на Македонија, ќе го промовира духот на меѓуетничкото разбирање, толерантноста и солидарноста, рече Вељаноски. ...
| | веќе видена | слични

Досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски останува на функцијата прв човек на македонскиот Парламент и во новиот четири годишен мандат. Тој порача дека Собранието останува гарант на државните интереси на Република Македонија, реформите остануваат приоритет на патот кон евроатланските интеграции. Ова е седми парламентарен состав со плус тројца пратеници од дијаспората. Вељаноски е избран со 70 гласови ЗА. Тој по изборот даде свечена изјава и им се обрати на пратениците. Вељаноски нагласи дека Македонија заслужува Собрание во кое политичките разлики ќе не обединуват под сонцето на Македонија, Собрание кое ќе му дава енергија на нашиот европски и евроатлански пат. - Изборите се завршени, но од денеска почуваме со новата кампања, која има иста цел за сите, тоа е силна, стабилна, демократска и просперитетна Македонија. Сакам да ве уверам дека мојот интерес ќе продолжи да биде единствено Македонија, а алатките за остварување на таа цел, како што споменав во истата таа прилика ...
| | веќе видена | слични
11 копии

"Собранието на Република Македонија на својата прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници и повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на законодавниот дом. На седницата со која раководеше најстариот пратеник Љубисав Иванов Ѕинго, за изборот на Вељаноски гласаа 70 пратеници, двајца беа воздржани, а 47 пратеници беа против. Старо-новииот претседател вети дека должноста која му е доверена ќе ја извршува совесно и пожртвувано. Уверен сум дека седмиот состав на македонскиот законодавен дом ќе ги совлада предизвиците и ќе даде свој значаен влог во развојот на Република Македонија и ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија за да можеме на крајот од нашите мандати сите заедно да застанеме на позитивната страна од историјата истакна Вељаноски Пред изборот на Вељаноски за претседател во Собранието се водеше жестокоа расправа. Јани Макрадули од СДСМ истакна дека жали што претседателот на Собранието нама да биде избран со конзензус. Тој но и ...
| | веќе видена | слични

Со 70 гласа за, 47 против и 2 воздржани, Трајко Вељаноски е реизбран на функцијата претседател на Собранието на Република Македонија. Старо-новиот спикер изрази увереност дека седмиот состав на македонскиот парламент ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија ,пред која, како што рече, се исправени историски предизвици за што ќе бидат потребни голема одговорност, зрелост и одлучност. На конститутивната седница на Собранието што се одржа вчера беа верификувани мандатите на 123-та пратеници. OhridNews
| | веќе видена | слични

Претседателот Трајко Вељаноски порача дека Собранието останува гарант на државните интереси на Република Македонија, реформите остануваат приоритет на патот кон евроатланските интеграции. Ова е седми парламентарен состав со плус тројца пратеници од дијаспората. Вељаноски е избран со 70 гласови ЗА. Тој по изборот даде свечена изјава и им се обрати на пратениците. Меѓу другото во своето обраќање, Вељаноски порача дека Македонија заслужува Собрание во кое политичките разлики ќе не обединуват под сонцето на Македонија, Собрание кое ќе му дава енергија на нашиот европски и евроатлански пат. „Изборите се завршени, но од денеска почуваме со новата кампања, која има иста цел за сите, тоа е силна, стабилна, демократска и просперитетна Македонија. Сакам да ве уверам дека мојот интерес ќе продолжи да биде единствено Македонија, а алатките за остварување на таа цел, како што споменав во истата таа прилика во 2008 година, ќе продолжат да бидат единствено Уставот, законите и Деловникот на македонското Собрание. ...
| | веќе видена | слични

Конституиран парламент и ново-стар претседател на Собранието - Македонија го доби седмиот пратенички состав и Трајко Вељановски за спикер - избран без поддршка од опозицијата. По честитките од привремениот претседавач - најстариот пратеник Љубисав Иванов Ѕинго, Вељановски седна во нему познатата фотелја. Во првото обраќање како прв меѓу еднаквите повика на единство за, како што рече, добро на државата. Тоа што за мнозинството биле три години добро менаџирање со Собранието, за опозицијата биле три години уназадување на парламентот во сервис на владата. Зошто повторно Велјановски, а не кадар на ДУИ, како што подолг период се брифираше - дека на спикерската позиција, за првпат, ќе седне Албанец. Слабо преговарање на Ахмети, или поинакво пазарење?? Со конституирањето на новото Собрание почнаа да течат уставните рокови - во наредните десет дена шефот на државата треба мандатот за формирање влада да му го додели на партијата или партиите кои имаат мнозинство во парламентот, по што во конкретниот случај Никола ...
| | веќе видена | слични

Трајко Вељаноски останува претседател на Собранието Македонското Собрание денеска на конститутивната седница го избра Трајко Вељаноски за свој претседател. За предлогот гласаа 70, пратеници, против беа 47, а двајца беа воздржани. Новиот состав на парламентот брои 123 пратеници. На Вељаноски ова му е втор претседателски мандат. Новата Влада извесно е дека ќе ја формираат ВМРО-ДПМНЕ, која има 56 пратеници и ДУИ со 15. Во опозиција останува СДСМ-42 пратеници, ДПА има осум и НДП – двајца.
| | веќе видена | слични

Скопје - По верификацијата на мандатите, новите парламентарци повторно го избраа Трајко Вељановски претседател на Собранието. освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 56. Коалицијата предводена од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) доби 42 мандати, Демократската унија за интеграција (ДУИ) – 15, Демократска партија на Албанците (ДПА) – 8 и Националната демократска преродна (НДП) – двајца. За прв пат Во Собранието ќе седнат и двајца пратеници на НДП, чиј лидер е Руфи Османи, еден од оние на листата на градоначалници кои се откажаа од своите мандати.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 387 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 145 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конститутивна седница и избор на нов претседател на Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: