Осумдесет и трета седница на Комисијата за транспорт, врски и екологија

Вторник, 4 март 2014 година Комисијата за транспорт, врски и екологија на Собранието на Република Македонија, на денешната 83. седница, како матично работно тело, во скратена постапка, ги разгледа Предлогот на законот за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги; Предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за постапување со бесправно изградени објекти. На седницата, во својство на претставници на Владата на Република Македонија, присуствуваа г-ѓа Марта Арсовска-Томовска, заменик-министер за информатичко општество и администрација и г. Џелал Бајрами, заменик-министер за транспорт и врски. Претседателот на Комисијата, г. Реџаил Исмаили, ги извести пратениците дека во определениот рок утврден со Деловникот на Собранието на Република Македонија, не се поднесени амандмани по Предлогот на законот за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги , во скратена постапка. По Предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за постапување со бесправно ...
| | веќе видена | слични

Рокот за поднесување геодетски елаборати се пролонгира наместо до јуни 2014, до крајот на 2015 година. Втора значајна измена е што се пролонгира и рокот за граѓаните кои своите тераси ги претвориле во станбени објекти или простории за домување, а немаат поднесено барање за нивно легализирање тоа да можат да го направат до крајот на 2015 година Собранието на Република Македонија вчера по скратена постапка ги донесе измените и дополнувањата на Законот за постапување со бесправно изградени објекти и измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Образложувајќи го Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, заменик-министерот за транспорт и врски, Џелал Бајрами, потенцира дека Владата предлага рокот за поднесување геодетски елаборати да се пролонгира наместо до јуни 2014, до крајот на 2015 година. Друга значајна измена, подвлече, е што се пролонгира и рокот за граѓаните кои своите тераси ги претвориле во станбени објекти или простории за ...
| | веќе видена | слични

Собранието во последен момент пред распуштање по скратена постапка ги донесе измените во законот за легализација на бесправни градби со што рокот за поднесување на документите повторно се пролонгира, овој пат до декември 2015 година. Образложението на Министерството за транспорт и врски за ваквите измени е да им се излезе в пресрет на граѓаните. Измените се прават имајќи предвид дека добар број граѓани кои имаат поднесено барање за легализирање дивоградби не можеле да поднесат геодетски елаборати согласно Законот до јуни оваа година. Џелал Бајрами, заменик-министерот за транспорт и врски. „Измените се прават имајќи предвид дека добар број граѓани кои имаат поднесено барање за легализирање дивоградби не можеле да поднесат геодетски елаборати согласно Законот до јуни оваа година. Предвидено е до јуни да бидат поднесени околу 400 илјади барања за легализирање, а досега се поднесени околу 100 илјади геодетски елаборати“, рече заменик-министерот за транспорт и врски Џелал Бајрами. x Втората измена, ...
| | веќе видена | слични

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за постапување со бесправно изградени објекти. Заменик-министерот за транспорт и врски Џелал Бајрами информира дека Владата предлага пролонгирање на рокот за поднесување геодетски елаборати и наместо до јуни 2014 тој да важи до крајот на 2015 година. Со новите измени се предвидува и пролонгирање на рокот за граѓаните кои своите тераси ги претвориле во станбени објекти или простории за домување, а немаат поднесено барање за нивно легализирање, тоа да можат да го направат до крајот на 2015 година. „Предвидено е до јуни да бидат поднесени околу 400 илјади барања за легализирање. Досега се поднесени околу 100 илјади геодетски елаборати. Владата реши на граѓаните да им излезе во пресрет, со цел нивниот имот и објектите кои се дивоградби да можат да ги легализираат", рече Бајрами.
| | веќе видена | слични

Народните избраници во Собранието на Република Македонија во вторникот по скратена постапка ги усвоија измените и дополнувањата на Законот за постапување со бесправно изградени објекти и измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Заменик-министерот за транспорт и врски Џелал Бајрами истакна дека Владата предлага пролонгирање на рокот за поднесување геодетски елаборати и наместо до јуни 2014 тој да важи до крајот на 2015 година. Со новите измени се предвидува и пролонгирање на рокот за граѓаните кои своите тераси ги претвориле во станбени објекти или простории за домување, а немаат поднесено барање за нивно легализирање, тоа да можат да го направат до крајот на 2015 година, а тоа, според Бајрами, е уште една значајна измена. „Предвидено е до јуни да бидат поднесени околу 400 илјади барања за легализирање. Досега се поднесени околу 100 илјади геодетски елаборати. Владата реши на граѓаните да им излезе во пресрет, со цел нивниот имот и објектите кои се дивоградби да можат да ги ...
| | веќе видена | слични

Покрај измените во Законот аудио и аудиовизуелни медиумски услуги пратениците во Собранието на Р Макеоднија на денешната седница го пропдолжија рокот за доставување на елаборати за легализирање на дивоградбите. Наместо до јуни годинава елаборати ќе се доставуваат до крајот на 2015 година . Пратениците во Собранието на Република Македонија по скратена постапка ги усвоија измените и дополнувањата на Законот за постапување со бесправно изградени објекти и измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги беше донесен на 25 декември 2013 година и со него се регулираат правата, обврските и одговорноста на радиодифузерите, на давателите на аудиовизуелни медиумски услуги по барање и на оператерите на јавни електронски комуникациски мрежи. Веќе на 22 јануари Законот веќе се менуваше за да се внесат во него договорените точки со Здружението на новинари на Македонија. По откривањето на некои технички недостатоци во текстот Министерството за информатичко ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 183 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 228 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 135 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осумдесет и трета седница на Комисијата за транспорт, врски и екологија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: