Протест за амнестија пред Собрание


Граѓанската иницијатива за донесување Закон за амнестија на осудениците за денеска попладне пред Собранието најави протест. Целта, како што велат, е добивање позитивен одговор од претседателот на Законодавниот дом за распишување граѓанска иницијатива на државно ниво за собирање на 10 илјади потписи за донесување Закон за амнестија во законски предвидениот рок. Велат дека доколку не се задоволат нивните барања, протестот ќе трае деноноќно се до добивањето на потребниот одговор од страна на спикерот Вељаноски.
| | веќе видена | слични

Меѓупартиските преговори со странска помош си го „фатија“ редот и како да не се веќе толку интересни за јавноста и медиумите. Друга тема си го зафати местото: пратеничките прашања во Собранието, први по монотонијата предизвикана со отсуството на опозицијата повеќе од една година. Па, Утрински насловува дека „Пратеничките прашања внесоа возбуда во Парламентот“, појаснувајќи дека присуството на опозициските пратеници донело голема нервоза кај владиното мнозинство и дека социјалдемократите повторно ги актуелизирале темите од прислушуваните разговори, како онаа за плацовите на Водно за кои тврдат дека биле на Груевски, а неодамна ги продал. Пратеничките прашања внесоа возбуда во Парламентот. Утрински весник. Вечер забележува дека СДСМ присуствувал на пратеничките прашања „по 16 месеци неоправдано отсуство“ и оди со ироничен наслов со вообичаената терминологија: „Не си комуњар ако не те интересира Водно“. x Слободен печат во ист „слободен“ стил: „Пратеникот на СДСМ, Шилегов, го ʼздрвиʻ премиерот - Груевски под ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Државната изборна комисија ќе ја почне процедурата за собирање на 10 илјади потписи за измени во Законот за амнестија кои потоа треба да се најдат на седница на македонското Собрание. За оваа одлука на Владата денеска без информирани насобраните граѓани, роднини на затвореници кои деновиве протестираа пред Собранието и пред владината зграда и кои ја покренаа оваа иницијатива. Според нив, условите по затворите се многу лоши, па затоа бараат законски измени со кои би се одобрила амнестија за затворениците кои веќе издржале 50 отсто од казната.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со солзи радосници роднините и пријатели на затворениците ја дочекаа веста дека Владата доставила одлука до Државната изборна комисија за распишување на референдум за измени во Законот за амнестија, објави Новатв . Најблиските на осудените, се надеваат дека на референдумот ќе успеат да ги добијат потребните 10 илјади потписи, со кои ќе предложат намалување на казните за 40 отсто, освен за оние кои се однесуваат на геноцид и за оние кои се во бегство, а казната за доживотен затвор ќе се преиначи во казна затвор до 20 години. Дел од барањата се и похумани услови во затворите. - Добивме информација дека одговорот од Владата стигнал до ДИК и се дозволи распишување на референдум. Презадоволни сме, многу беше тешко до тука, а уште потешко не чека - изјави Мери Николова од Граѓанската иницијатива за измени во Законот за амнестија.
| | веќе видена | слични

По три дена протести пред Собрание на Граѓанската иницијатива за законот за амнестија и по штрајкот со глад на затворениците во македонските затвори, владата попушти и достави одлука до Државната изборна комисија за распишување на референдум за измени во Законот за амнестија. – Позитивниот одговор од Владата стигнал до ДИК, уште утрово, нас ни кажаа дури откако дојдовме пред влада, каде што не пречекаа специјалци. Но најважно е дека се дозволи распишување на референдум. Многу беше тешко до тука, а уште потешко не’ чека. Целиот финансиски терет за референдумот ќе падне на Граѓанската иницијатива и на роднините на осудениците, ќе треба да се спроведе во 34 општини, ќе треба да се изориме да им се даде право на затворениците да гласаат на референдумот, вели за А1 он, Мери Николова од Граѓанската иницијатива за Законот за амнестија.Од Иницијативата за закон за амнестија се надеваат дека ќе успеат да соберат 10 илјади потписи за намалување на казните за 40 отсто, освен за оние кои се однесуваат на геноцид и за ...
| | веќе видена | слични

Владата доставила одлука до Државната изборна комисија ќе дозволи собирање потписи за поднесување амандман до Собранието за измена на Законот за амнестија, објави „ НОВА ТВ “. -Добивме информација дека одговорот од Владата стигнал до ДИК – соопшти Мери Николовска од Граѓанската иницијатива за измени во Законот за амнестија. Роднините на осудените, кои три дена протестираа пред Собранието, се надеваат дека ќе успеат да ги соберат потребните 10 илјади потписи, со кои ќе предложат намалување на казните за 40 отсто. Намалените казни сепак нема да се однесуваат за оние кои извршиле геноцид и кои се во бегство. Со измените на законот, казната доживотен затвор би требао да биде преиначена во затворска казна до 20 години.
| | веќе видена | слични

Околу педесетина граѓани, роднини, пријатели и цели семејства на осуденици, веќе два часа го блокираат булеварот „Илинден“ пред Владата и бараат копија од владината одлука доставена до Државната изборна комисија за распишување на референдум за собирње 10.000 потписи за измени во Законот за амнестија. Како што известува репортерката на НОВА, Славица Филиповска, тие со жив штит ги спречуваат и моторџиите и велосипедстите да ја поминат улицата, а роднините на осудениците на чело со Мери Николова од Иницијативата за Закон за амнестија., бараат од полицајците кои се надлежни за обезбедување на зградата, кој било од службите да им достави писмена копија за да можат мирно да заминат дома. На протестот присутни се и деца.
| | веќе видена | слични

Владата одобри собирање на 10 илјади потписи за Закон за амнестија, тврди Мери Николова иницијаторот на законот. Оваа информација ја смири разгневената толпа која протестираше пред Владата, а во еден момент и се обиде да влезе во неа, тврдат очевидци на настанот. Според Николова, полицијата употребила прекумерна сила па ќе бара да се истражи случајот. Инаку околу педесетина граѓани, роднини на осуденици и поранешни затвореници неколку часа го блокираа сообраќајот на булеварот „Илинден“ и бараа написмена потврда дека е одобрено ДИК да започне процедура за собирање потписи. Откако јавно на седницата за пратенички прашања било одговорено дека оваа информација е точна граѓаните се разотидоа. Инаку со законот за амнестија се предвидува да се ослободат затворениците кои одлежале повеќе од половина од казната. Ова е поради лошите услови и пренатрупаноста во затворите тврдат иницијаторите. Ако 10 илјади граѓани ги дадат своите потписи за овој закон, тогаш тој ќе се најде пред македонското Собрание. Билјана ...
| | веќе видена | слични

Граѓани кои бараат собирање на потписи за рефрендум за амнестија, денеска повотрно излегоа на улица. Протестираа пред Собранието , а потоа и пред валадата. Тие бараат владата да им одобри распишување референдум за да се соберат 10 илјади потписи за да се донесе Закон за амнестија.
| | веќе видена | слични

Повеќе од еден час, граѓани и роднини на осуденици ја блокираат улицата пред Влада, тие бараат владата да им одобри распишување референдум за да се соберат 10 илјади потписи за да се донесе Закон за амнестија.– Луѓето се револтирани сакаа и насилно да влезат во Влада, зашто ни велат нема кој да потпише. Не верувам дека нема ниту еден човек од администрација во моментов. Ние не попуштаме, остануваме пред влада додека не се одговори на нашето барање, вели за А1 он, Мери Николова од Иницијативата за закон за амнестија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нов студен и влажен бран ќе има во петок кога ќе има пообилни врнежи, особено во јужните делови. Заради заладувањето врнежи од снег ќе има и во некои пониски ...
сите 199 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша горда е на својот сопруг Душко Тошиќ, односно на договорот кој ќе го потпише со кинескиот клуб Гуаџоу, за кој игра и сега, иако тоа подразбира ...
сите 160 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 224 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 66 | | | веќе видена

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ...
сите 212 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест за амнестија пред Собрание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: