Азурите: Ова е правата Италија, игравме како екипа

После ремито од 1-1 на стартот од ЕП против Шпанија, селекторот на италијанците Чезаре Прандели е задоволен од играта на репрезентацијата. "Ова беше правата Италија"- изјави Прандели за Раи Спорт после мечот во Гданск. "Мислам дека резултатот е реален, но жалам што многу брзо примивме гол, откако ние поведовме. Важно е дека играчите го одработија она што јас го побарав од нив. Игравме како тим. Штета што не искористивме некоја од добрите шанси кои ги имавме"- кажа Прандели. Среќен е и стрелецот на голот Антонио Ди Натале, кој успеа да ја затресе мрежата на Касиљас само неколку минути откако влезе во игра. "Многу сум среќен бидејќи постигнав гол само што влегов во игра. Мислам дека ремито е добар резултат за нас, а јас останувам на располагање на селекторот кога и да е потребно"- кажа Ди Натале.
| | веќе видена | слични

Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација, Чезаре Прандели, задоволно ликуваше по борбеното реми кое што неговиот тим го одигра против актуелниот светски и европски првак Шпанија. Во рамките на првото коло од групата Ц, „Аѕурите“ поведоа со погодокот на Ди Натале, меѓутоа по само три минути на 1:1 изедначи Фабрегас. Како и да е, генералниот впечаток е дека двете екипи главно беа израмнети во текот на дуелот, па резултатот е праведен. -Прифативме борба еден на еден со Шпанците на секој дел од теренот, бидејќи не сакавме само да се браниме. Имавме шанси, но ги имаа и ривалите. Жал ми е што толку бргу примивме гол по водството, мислам дека мораше да одолееме и што подолго да ја одржиме предноста, истакна Прандели по соочувањето. Италијанците во последниот контролен натпревар пред почетокот на ЕУРО-то доживеаја дебакл во дуел со Русија, кој го загубија со 3:0. Сепак, во дербито на Ц групата, покажаа повисоко ниво на игра. -Разликата меѓу средбата со Русите и оваа против Шпанија е тоа дека делувавме ...
| | веќе видена | слични

Резервистот Антонио Ди Натале влезе од клупата и постигна погодок за “аѕурите“ во воведниот меч против Шпанија во Ц групата. Ди Натале го отвори резултатот, а Фабрегас ги изедначи силите. - Пресреќен сум за постигнатиот гол, Андреа (Пирло) одлично ме проигра, јас ја видов својата шанса и ја искористив. Ова беше мошне емотивен момент за мене, бидјеќи против оваа Шпанија во четвртфиналето на минатото ЕП, промашив пенал , па за мене ова беше мал реванш. Мислам дека беше добар меч, имаме млади момци кои се желни да го покажат својот квалитет, и е вистинско задоволство да се игра со нив - рече ветеранот Ди Натале. - Мислам дека беше добар меч. Резултатот е добар, бидјеќи се соочивме со силен тим, и направивме се` за да победиме. Штета што примивме брзо погодок, по нашето водство. Да издржвме малку со таа предност, сигурно мечот ќе добиеше друг тек. Мора да продолжиме напорно да работиме, бидејќи не очекуваат два важни меча во наредните денови - потенцираше, асистенот за погодокот Андреа Пирло. - Ремито против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 80 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 79 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Азурите: Ова е правата Италија, игравме како екипа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: