Практикувајте попладневен одмор

Традиционалната медитеранска кујна која што е заснована на зеленчук, морски плодови и растителни масла е здрава за срцето, додека поладневната дремка во текот на денот исто така ја намалува опасноста од кардиоваскуларни болести. Овој заклучок е објавен во една грчко – американска студија на која се повикува германскиот зелен крст во Марбург. Во студијата која што е спроведена од страна на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Атина и американскиот Медицински факултет Харврад, проучувани се податоците за повеќе од 20 000 Грци стари помеѓу 20 и 86 години кои што учествувале во европската студија за ракот. Меѓу прашањата на кои што одговарале испитаниците, се наоѓало и едно кое што се однесувало на честотата на попладневната дремка. Се покажало дека проценетата опасност од смрт поради срцеви заболувања е за 34% помала кај оние индивидуи кои што ја практикуваат попладневната дремка. Исто така, почестото попладневно спиење има за резултат помал ризик за добивање на кардиоваскуларни болести, што особено важи ...
| | веќе видена | слични

Останато

„И аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон и терор Оливер Спасовски добро знаеја дека Никола Груевски не се крие во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и сепак ...
сите 120 | | | веќе видена

Неколкуте поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ кои беа исклучени после случувањата во Собранието и прифаќањето на уставните измени, за ТВ21 рекоа дека последните ...
сите 53 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 260 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, истакна дека обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски во случајот ...
сите 205 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Практикувајте попладневен одмор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: