Нема веќе „House of Cards“?


Доаѓа крајот на првата оригинална серија на „Нетфликс“, „House of Cards“, со Кевин Спејси во главната улога. Според стрим-сервисот, серијата завршува со шестата сезона во 2018-та. Што точно се случи? Според првични информации, „Нетфликс“ ова го планирале веќе подолго време, но не биле сигурни, па затоа не се изјаснувале во јавност по ова прашање. Зошто баш денес ја објавуваат одлуката? Кевин Спејси, кој во серијата го глуми Френк Андервуд, се изјасни дека и покрај тоа што се гледал со многу мажи и жени во текот на животот, одбира дека продолжува како хомосексуалец. Како дојде до ова признание? Ентони Реп е актер кој го обвини Спејси дека се обидел сексуално да го злоупотреби пред 30-тина години. Наводно, на журка во средината на 80-тите, Спејси го земал Реп (тогаш 14-годишен) во раце, „како невеста преку праг“ и го спуштил во кревет. Што има Спејси на ова да каже? Актерот се брани дека не се сеќава на таква случка и дека ако е вистина, тогаш му се извинува на Реп за непријатностите. Дали „Нетфликс“ поради ...
| | веќе видена | слични

Оскаровецот се пријавил на лекување откако е објавено дека го злоставувал актерот Ентони Реп кога имал 14 години. По објавувањето на приказната на Ентони, се огласиле и неколку мажи некогашни соработници на прославениот актер кои откриле дека Спејси ги допирал по гениталиите. Спејси по ваквите изјави и губењето на работата во серијата „House of cards“ се пријавил во клиника за лекување на зависност од секс. Престојот таму месечно изнесува 36.000 долари, а во истата до неодамна престојуваше продуцентот Харви Вајнстин кој ја напушти по само една недела. ПР службата на актерот кон средината на минатата недела соопшти дека „Кевин некое време ќе посвети на себе и ќе побара помош“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Интересот за животот на Кевин Спејси по јавното признавање дека е геј и обвинувањата за сексуален напад, не стивнува. Актерот отсекогаш се трудел да го сокрие својот приватен живот и тоа му одеше од рака, сè до овој момент. Неговиот постар брат, Рендал Фаулер (61) за „Дејли Мејл“ ја откри нивната семејна, мрачна тајна. Имено, таткото на Кевин и Рендал бил нацист, кој не криел дека ги мрази Евреите, а исто така, го силувал Рендал, за што знаела и мајка им. Таткото го малтретирал целото семејство толку многу што го викале „Чудовиштето“. Фаулер додава дека обивнувањата со кои се соочува неговиот брат за него се посебно вознемирувачки, имајќи го предвид искуството со татко му, што го обележало доживотно. Инаку, тој е возач на лимузина и имитатор на Род Стјуарт. Неговиот живот е далеку од очите на јавноста, за разлика од оној на неговиот брат. Тие имаат и сестра Џулија, која е второто дете во семејството и која со нив ги споделувала лошите денови во „куќата на ужасот“, предизвикани од нивниот первезен и ...
| | веќе видена | слични

Компанијата одбива да пушта филм во кој глуми и го продуцира Спејси, кој е обвинет за несоодветно сексуално однесување.Стриминг-мрежата Нетфликс ќе престане да работи со Кевин Спејси на својата серија „Куќа од карти“ и нема да објавува филм во кој глуми актерот, кој беше обвинет за несоодветно сексуално однесување.Спејси минатиот викенд му се извини на актерот Ентони Рап, кој го обвини дека се обидел да го заведе во 1986 година кога Рап имал 14 години.Во извинувањето Спејси јавно кажа дека е хомосексуалец, за што беше масовно критикуван, затоа што ги поврзал хомосексуалноста и малтретирањето.Продукцијата на „Куќа од карти“, во која оскаровецот Спејси го играше американскиот претседател Френк Андервуд, веќе беше прекината во вторникот.Во соопштението, компанијата вели: „Нетфликс нема да учествува во ниедна понатамошна продукција на „Куќа од карти“ во која игра Кевин Спејси. Ние ќе продолжиме да работиме со МРЦ (продукциската компанија Медиа рајтс кепитал) во текот на оваа пауза, за да процениме каква ќе биде ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Стриминг сервисот Нетфликс соопшти дека ги прекинува односите со Кевин Спејси за серијата „Кула од карти“ по обвинувања кон актерот за сексуални напади. Нетфликс објави дека повеќе нема да учествува во финансирањето на серијата „House of cards“, ако Кевин Спејси продолжи да глуми во неа. Компанијата ќе продолжи да работи со продуцентската куќа Ем Ар-Си, која е копродуцент на серијата, за да се процени дали таа може да биде завршена без Спејси. Нетфликс, исто така, одбива да стримува филмот „Гор”, во кој Кевин Спејси е копродуцент и ја игра улогата на писателот Гор Видал. Филмот во моментов е во пост-продукција и се очекуваше во кино салите да се појави следната година. Во вторникот, Нетфликс соопшти дека ја замрзнува соработката на шестата и последна сезона на „Кула од карти“. Од почетокот на неделава зачестија обвиненијата против Кевин Спејси за сексуално вознемирување или сексуални напади како во САД, така и во Велика Британија. Некои од овие обвинувања се за случаи од пред неколку децении, од кои едниот е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Компанијата „Нетфликс“ објави дека го отпушти актерот Кевин Спејси, бидејќи расте бројот на обвинувањата за сексуални напади и за сексуално вознемирување против него. Спејси е отпуштен од хит-серијата „Куќа од карти“, а „Нетфликс“ нема да го објави ни „Гор“, филмот за американскиот писател Гор Видал, во којшто тој беше продуцент и главен актер. Продукцијата на шестата, последна сезона на серијата е во прекин од пред неколку дена. Кевин Спејси јавно се извини, откако актерот Ентони Рап откри дека пред повеќе од 30 години, тој се обидел да го заведе на една забава, кога имал само 14 години. Потоа се појавија и неколку други слични обвинувања против Спејси.
| | веќе видена | слични
2 копии

По обвинението за лошото сексуално однесување на Кевин Спејси, оскаровецот и главниот протагонист во серијата “House of Cards”, Netflix се откажа од продукцијата на серијата, а сега отидоа еден чекор понатаму, отпуштајќи го популарниот актер. “Netflix нема да биде вклучен во продукција на серија која го вклучува Кевин Спејси на било каков начин. Одлучивме и дека нема да продолжиме со филмот “Gore” кој е во постпродукција, а кој е продуциран и во кој глуми Спејси”, изјавил претставникот на Netflix. Тој додал дека Netflix ќе продолжи да работи со продукциската компанија MRC додека не проценат дали сакаат да продолжат да соработуваат со Спејси или не. Продуцентите моментално размислуваат што да направат со серијата – дали да го убијат ликот на Кевин Спејси или да направат spin-off. Според извештајот на CNN, осум лица кои биле дел од “House of Cards” изјавиле дека снимањето било “неподносливо и во токсична атмосфера” поради него, а еден поранешен вработен тврдел дека Спејси сексуално го вознемирувал. За ...
| | веќе видена | слични

Netlix реши да го отпушти актерот Кевин Спејси, кој досега го гледавме во серијата „House of Cards” поради обвинувањата за сексуално малтретирање на неколку мажи. -Netflix повеќе нема да биде инволвиран во било каква продукција на „House of Cards” која го вклучува Кевин Спејси, стои во изјавата на компанијата. Тие сè уште разговараат околу тоа дали целосно ќе ја прекинат серијата или пак само ќе продолжат без ликот на Спејси. Актерот се најде во средината на секс скандал откако, актерот Ентони Рап откри дека кога имал 14 години, Спејси, пробал сексуално да го заведе По ова, Кевин Спејси се обиде да се оправда дека не се сеќава на инцидентот и јавно призна дека е геј, но тоа само поткрена лавина на обвинувања.
| | веќе видена | слични

Нетфликс ги сече врските со ѕвездата на “Куќата на карти”, легендарниот актер Кевин Спејси, бидејќи актерот се соочува со сè поголем број обвинувања за сексуално вознемирување и напад. Актерот, исто така, беше суспендиран од шоуто. Во внимателно формулирана изјава, мрежата јасно стави до знаење дека нема да продолжи да инволвирана во шоуто доколку Спејси има каква било улога во иднината на драмата. “Netflix нема да биде вклучен во понатамошно производство на” Куќата на карти “, во која е вклучен Кевин Спејси”, рече портпаролот на мрежата. “Ние ќе продолжиме да работиме со [Media Rights Capital] во текот на ова време на пауза за да го оцениме нашиот пат напред, што се однесува на шоуто”. МРЦ, која ја продуцира “Куќата на карти”, прво најави суспензија на актерот од серијата а сеге веќе и целосно негово отстранување.
| | веќе видена | слични
15 копии

По обвинувањата за сексуално вознемирување кон Кевин Спејси, тој соопшти дека се повлекува од глумата и оди на лекување. Гласноговорникот на глумецот изјави дека тој ќе се повлече на некое време, ќе побара неопходно стручно мислење и дека ќе оди лекување, но не прецизираше какво. Освен Спејси, уште неколку филмаџии се соочуваат со обвинувања за сексуално вознемирување, а меѓу нив се Харви Вајнстин, Дастин Хофман и Брет Ретнер. Двојниот оскаровец Спејси, деновиве беше обвинет дека сексуално ги вознемирувал режисерот Тони Монтана и глумците Роберт Кавазос и Ентони Реп, како и уште една особа која претпочита да остане анонимна. Во извинувањето кон Реп, Спејси и соопшти на јавноста дека „одлучил да живее како геј маж“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 131 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 262 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 314 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема веќе „House of Cards“?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: