Викендов шест претстави на фестивалот „Војдан Чернодрински“


Шест претстави, од кои три во официјалната програма, ќе бидат одиграни викендов во Прилеп во рамките на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, кој почна вчера. В сабота во 19.30 часот во Центарот за култура „Марко Цепенков“ Македонската опера и балет ќе ја изведе „Марија Kалас-час“ од Теренс Мекнели, во режија на Урсула Хорнер, во рамките на придружната програма на фестивалот. Во истата програма е и претставата „Патот“, по сценарио и режија на Тихомир Стојановски, која Kултурниот центар „Скрб и утеха – Тиха“ ќе ја одигра од 21 часот во црквата „Св. Никола“ во Варош. Во 22 часот, како дел од официјалната програма, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ на својата матична сцена ќе ја изведе Figurae veneris historiae (Љубовни пози на историјата) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска. В недела официјалната програма почнува во 19.30 часот, во Центарот за култура „Марко Цепенков“, каде што Народниот театар од Битола ќе ја одигра „Злосторство и казна“ од Фјодор Михајлович ...
| | веќе видена | слични

Јелена Жугиќ е наградена за најдобра женска улога за д-р Ката во претставата „Трудна приказна„ на театар Комедија, а Јовица Михајловски за Шајлок во „Венецијанскиот трговец“ на Драмски театар, на 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој вечерва се затвора во Прилеп. Фестивалот посветен на македонската драматургија ја награди „Трудна приказна“ за најдобра претстава во целина, за најдобар текст на Благица Секуловска, а актерот Жарко Димоски ја доби наградата „Димче Трајковски“ за улогата на Бошко за најдобра епизодна улога во истата претстава, која доби и награда за најдобра епизодна женска улога, доделена на Ева Скендеровска за Неда. Наградата за современа сценска драматизација жирито во состав, академик Митко Маџунков-претседател, Слободан Деспотовски и Братислав Димитров ја доделија на Љупчо Ѓорѓиевски за драматизација на расказ на Живко Чинго во претставата „Лазаревото писмо“ во изведба на НУЦК „Ацо Шопов“ на театарот од Штип. Ѓорѓиевски ја доби и наградата за најдобра режија. Наградата ...
| | веќе видена | слични

„Трудна приказна“ на Театар Комедија го понесе епитетот најдобора претстава на годинашниот МТФ „Војдан Чернодрински“. Претставата се закити со уште четири награди: за најдобра женска улога за Јелена Жугиќ, за најдобра машка и женска епизодна улога за Жарко Димоски и Ева Скендеровска, а Благица Секуловска за најдобар текст. Фестивалското жири се раководело претставата да има современа тема, врзана со македонската традиција и да покаже врвен квалитет. Најдобар режисер е Љупчо Ѓорѓиевски за „Лазаревото писмо“, кој направи и најдобра современа сценска драматизација на расказот на Живко Чинго. Најдобар актер е Јовица Михајловски во „Венецијанскиот трговец“ на Драмски, а прилепскиот театар доби признанија за најдобра колективна игра и сценографија со претставата „Љубовни пози на историјата“. Со мјузикот „Тајно моја“ и со доделувањето на наградите, вечер се спушта завесата на 52-от МТФ „Војдан Чернодрински“. Елизабета Митреска
| | веќе видена | слични
6 копии

Претставата „Трудна приказна“ во изведба на Театар Комедија од Скопје е најдобрата претстава во целина на годинашниов 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Наградата за најдобра режија ја понесе Љупчо Ѓорѓиевски за режијата на претставата „Лазаревото писмо“ на Штипскиот театар, соопшти на денешната прес-конференција претседателот на фестивалското жири Митко Маџунков во име и на членовите на жирито Братислав Димитров и Слободан Деспотовски. Жирито додели награда и за најдобра колективна игра и тоа на ансамблот на Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп за изведбата на претставата „Љубовни пози на историјата“. Наградата за главна машка улога ја доби актерот Јовица Михајловски за улогата на Шаилок во претставата „Венецијанскиот трговец“ на Драмски театар од Скопје, а актерката Јелена Жугиќ ја понесе наградата за најдобра главна женска улога за улогата на д-р Ката во претставата „Трудна приказна“ на театар Комедија од Скопје. Фестивалот завршува вечер со доделувањето на ...
| | веќе видена | слични

За машка епизодна улога  и главна  женска улога   во оваа претстава наградени се актерите Жарко Димоски и Јелена Жугиќ.А за најдобра главна машка улога во претставата „Венецијанскиот трговец“ ја добива актерот Јовица Михајловски од скопскиот Драмски театар. Наградата за режија оди кај Љупчо Ѓорѓиевски за претставата „Лазаровото писмо“ во изведба на штипскиот театар. Додека пак  за колективна игра ансамблот од прилепскиот народен театар. Театарските игри завршуваат вечерва. Со доделување на овие и останатите награди, како и со мјузиклот „Тајно моја“  во чест на Тоше Проески а во изведба на Македонската опера и балет.  
| | веќе видена | слични

Со доделувањето на наградите и изведбата на мјузиклот „Тајно моја“ вечерва во Прилеп завршува 52 издание на МТФ „Војдан Чернодрински“.Жирито во состав на Митко Маџунков, Вратислав Димитров и Слободан Деспотовски денеска ги соопшти наградите. За најдобра претстава со уметничко остварување во целина е прогласена „Трудна приказна“ од Благица Секуловска, во режија на Лидија Дедовиќ, на Театарот Комедија – Скопје.Оваа претстава се закити со уште четири други награди. На Благица Секуловска и е доделена наградата за текстот „Трудна приказна“, Јелена Жугиќ за улогата на д-р Ката ја доби наградата за главна женска улога, на Жарко Димоски за улогата на Бошко му беше врачена наградата за машка епизодна улога „Димче Трајковски“, а на Ева Скендеровска за улогата на Неда наградата за женска епизодна улога.Ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински“ за изведбата на претставата „Figurae Veneris Historiae“ (Љубовни пози на историјата) во режија на Наташа Полавска, ќе ја добие наградата за колективна игра, додека Емил Петро ...
| | веќе видена | слични

„Трудна приказна“ на театар Комедија го понесе епитетот најдобора претстава на годинашниот МТФ „Војдан Чернодрински“, соопшти денеска напладне жирито на фестивалот во состав Митко Маџунков, Братислав Димитров и Слободан Деспотовски. Претставата се закити со уште четири награди: за најдобра женска улога за Јелена Жугиќ, за најдобра машка и женска епизодна улога за Жарко Димоски и Ева Скендеровска, а драмскиот автор Благица Секуловска за најдобар текст.Според претседателот на жири-комисијата Митко Маџунков, комисијата имала критериуми според кои се раководела– Протежиравме, ако така може да се рече, претставата да има современа тема, врзана со македонската традиција, ако може, и да покаже врвен квалитет. Сето тоа го имаше претставата „Трудна приказна“ која ја доби и наградата за најдобар текст на Благица Секуловска. И публиката реагираше, рече Маџунков.Најдобар режисер е Љупчо Ѓорѓиевски за претставата „Лазаревото писмо“ што ја изведе штипскиот театар. Ѓорѓиевски, според жирито, направи и најдобра ...
| | веќе видена | слични

Со доделувањето на наградите, кои ќе бидат соопштени денеска напладне, и со изведбата на мјузиклот „Тајно моја“ вечерва, од 20 часот, завршува годинашниот 52. МТФ „Војдан Чернодрински“, кој понуди пресек на претстави од македонските театри. Некои предизвикаа голем интерес кај публиката, која бараше карта повеќе. Особено голем интерес имаше за полноќните претстави, што посебно радува дека полека младите градат свои вкусови за театарот и сепак го поддржуваат фестивалот со своето присуство. За фестивалот, како што вели писателот Горан Стефановски чии текстови беа застапени на годинашниот фестивал, сме сентиментално врзани.- Но мораме да кажеме дека театарот, односно зградата во која се прикажуваат претставите е стара, актерите работат во не баш добри услови, и потребно е што поскоро да се започне постапка за изградба на нова театарска куќа што ќе биде репрезент на македонскиот театарски фестивал - вели Стефановски.По поделувањето на наградите на најдобрите актери, режисер, сценограф, костимограф, претстава... ...
| | веќе видена | слични

Наградата за најдобра режија ја понесе Љупчо Ѓорѓиевски за режијата на претставата „Лазаревото писмо“ на Штипскиот театар, соопшти на денешната прес-конференција претседателот на фестивалското жири Митко Маџунков во име и на членовите на жирито Братислав Димитров и Слободан Деспотовски. Жирито додели награда и за најдобра колективна игра и тоа на ансамблот на Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп за изведбата на претставата „Љубовни пози на историјата“. Наградата за главна машка улога ја доби актерот Јовица Михајловски за улогата на Шаилок во претставата „Венецијанскиот трговец“ на Драмски театар од Скопје, а актерката Јелена Жугиќ ја понесе наградата за најдобра главна женска улога за улогата на д-р Ката во претставата „Трудна приказна“ на театар Комедија од Скопје. Фестивалот завршува вечер со доделувањето на наградите и со изведбата на мјузиклот „Тајно моја“ на Македонската опера и балет во чест на наградените.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечерва е претпоследна вечер на 52-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Во официјална конкуренција вечерва ќе се претстават два театри.Од 19.30 часот на сцената од театарот „Војдан Чернодрински“, Охридскиот театар ќе ја прикаже „Аналафабет“ од Нушиќ, во режија на Горан Ризески, додека од 22 часот на сцената од ЦК „ Марко Цепенков“ Велешкиот театар ќе ја изведе „Ана Комнена“ од Димоски, во режија на Ненад Витанов и Васил Зафирчев. На полноќ е настапот на студентите од трета година на ФДУ во класата на професорката Зоја Бузалковска.Инаку, денеска напладне беа промовирани книгите „Шешири“, „Цурки Палки“ и „Со вкус на овошен сладолед“ од авторот Трајче Кацаров, за кои зборуваа професорот Христо Петрески и Гоце Ристовски.Фестивалот „Војдан Чернодрински“ се затвора утревечер од 20 часот со изведбата на мјузиклот „Тајно моја“ за кој влезниците се распродадени уште пред една недела. Ка.М.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 75 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Викендов шест претстави на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: