На `Про- за Балкан` ќе гостуваат познати издавачи од Франција, Србија и ОАЕ

2 копии

На Интернационалниот литературен фестивал "Про-за Балкан" кој ќе се одржи од 28-ми до 30 мај, во рамките на програмата "Скопје фелоушип" ќе гостуваат тројца познати издавачи. Тоа е Емануел Колас од Франција ("Галад едисион"), Тамер Саид од Обединетите Арапски Емирати ("Групација Калимат") и Ненад Шапоња од Србија ("Агора"). Организаторот на фестивалот "Икона" истакна дека целта на програмата е да ги запознае важните имиња од светот на издаваштвото со македонската книжевна сцена од што се очекува да произлезат нови преводи, гостување на писатели од Македонија во странство, промоција на литературата од Македонија, вмрежување на писателите и културните работници од сферата на издаваштвото и книжевноста со нивните колеги од Европа и светот. Емануел Колас ја основал "Галад едисион" во 2005 година. Издавачката куќа има портфолио од повеќе од 150 книги (12 книги годишно). Од балканските автори, меѓу објавените, се Пеа Галанаки од Грција, Дубравка Угрешиќ и Игор Штикс од Хрватска, Зоран Живковиќ и Владислав Бајац од ...
| | веќе видена | слични

Програмата „Скопјe фелоушип“ и годинава ќе биде многу важен дел на интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“, кој ќе се одржи од 28 до 30 мај. Тројца врвни издавачи од различни културни средини ќе бидат наши ценети гости. Станува збор за Емануел Колас од Франција („Галад едисион“), Тамер Саид од Обединетите Арапски Емирати („Групација Калимат“) и Ненад Шапоња од Србија („Агора“). - Целта на програмата е да ги запознае важните имиња од светот на издаваштвото со македонската книжевна сцена, од што, се надеваме, ќе произлезат нови преводи, гостување на писатели од Македонија во странство, промоција на литературата од Македонија, вмрежување на писателите и културните работници од сферата на издаваштвото и книжевноста со колегите од Европа и светот - велат организаторите.Емануел Колас ја основа „Галад едисион“ во 2005 година. Издавачката куќа има портфолио од повеќе од 150 книги (12 книги годишно). Една од најважните награди што ја добило нивно издание е за романот „Повторно“ на турскиот автор Хакан ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На `Про- за Балкан` ќе гостуваат познати издавачи од Франција, Србија и ОАЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: