На `Про- за Балкан` ќе гостуваат познати издавачи од Франција, Србија и ОАЕ

2 копии

На Интернационалниот литературен фестивал "Про-за Балкан" кој ќе се одржи од 28-ми до 30 мај, во рамките на програмата "Скопје фелоушип" ќе гостуваат тројца познати издавачи. Тоа е Емануел Колас од Франција ("Галад едисион"), Тамер Саид од Обединетите Арапски Емирати ("Групација Калимат") и Ненад Шапоња од Србија ("Агора"). Организаторот на фестивалот "Икона" истакна дека целта на програмата е да ги запознае важните имиња од светот на издаваштвото со македонската книжевна сцена од што се очекува да произлезат нови преводи, гостување на писатели од Македонија во странство, промоција на литературата од Македонија, вмрежување на писателите и културните работници од сферата на издаваштвото и книжевноста со нивните колеги од Европа и светот. Емануел Колас ја основал "Галад едисион" во 2005 година. Издавачката куќа има портфолио од повеќе од 150 книги (12 книги годишно). Од балканските автори, меѓу објавените, се Пеа Галанаки од Грција, Дубравка Угрешиќ и Игор Штикс од Хрватска, Зоран Живковиќ и Владислав Бајац од ...
| | веќе видена | слични

Програмата „Скопјe фелоушип“ и годинава ќе биде многу важен дел на интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“, кој ќе се одржи од 28 до 30 мај. Тројца врвни издавачи од различни културни средини ќе бидат наши ценети гости. Станува збор за Емануел Колас од Франција („Галад едисион“), Тамер Саид од Обединетите Арапски Емирати („Групација Калимат“) и Ненад Шапоња од Србија („Агора“). - Целта на програмата е да ги запознае важните имиња од светот на издаваштвото со македонската книжевна сцена, од што, се надеваме, ќе произлезат нови преводи, гостување на писатели од Македонија во странство, промоција на литературата од Македонија, вмрежување на писателите и културните работници од сферата на издаваштвото и книжевноста со колегите од Европа и светот - велат организаторите.Емануел Колас ја основа „Галад едисион“ во 2005 година. Издавачката куќа има портфолио од повеќе од 150 книги (12 книги годишно). Една од најважните награди што ја добило нивно издание е за романот „Повторно“ на турскиот автор Хакан ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На `Про- за Балкан` ќе гостуваат познати издавачи од Франција, Србија и ОАЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: