МАКРОН И ПУТИН СЕ ЗАБОРАВИЈА: Предолги разговори меѓу двајцата претседатели


Путин од Версај, одговарајќи на прашањата дали санкциите против Русија се плодни или предизвикуваат спротивен ефект, повика на укинување на економски санкции против Русија. - Санкциите против Русија не може да помогнат во решавањето на кризата во Украина. Потребно е да се укинат сите економски ограничувања против Русија. Само со заедничка работа можеме да донесеме мир во регионот, одговори Владимир Путин За двајцата претседатели, Емануел Макрон и Владимир Путин, кои одбележаа 300 години од посетата на рускиот цар Петар Велики на Франција, беше прилика да отворат нов дијалог меѓу двете земји, замрзнат во последниве неколку месеци. Големата изложба во замокот Версај, каде во 1717 година престојувал Петар Велики, беше прилика за импресивен пречек на Владимир Путин од страна на Емануел Макрон и пред се можност да се разговара за повеќе чувствителни прашања од меѓународната сцена: Сирија, Украина и Чеченија, со општ заклучок дека „примарните интереси на Русија и Франција ги надминуваат нивните разлики“ ...
| | веќе видена | слични

„Макрон е опасен, бидејќи и тој, како и сите психопати има високо мислење за себе. Тој не ја сака Франција и не се бори за францускиот народ. Тој се сака себе”, рече професорот. “Ако треба да му направам профил пред судот би рекол дека не треба да има сомнеж дека тој е многу опасен. Сериските убијци ги уништуваат семејствата, додека психопати кои се вклучени во економијата и политиката, уништуваат цели општества”, тврди италијанскиот професор. Според него претседателот бил жртва на сексуално насилство на 15 години од страна на 39-годишна учителка Бриџит. „Ако тогаш овој инцидент се случеше во работничко опкружување, младиот Емануел требаше да биде испратен во Центар за социјална грижа, за него требаше да се грижи психолог, а Бриџит Макрон би завршила во затвор”, вели италијанскиот експерт.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот професор Адријано Сегатори, познат психијатар и член на Италијанската ададемија за судска психијатрија го шокираше светот со своите зборови за новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон. „Макрон е опасен, бидејќи и тој, како и сите психопати има високо мислење за себе. Тој не ја сака Франција и не се бори за францускиот народ. Тој се сака себе”, рече професорот. “Ако треба да му направам профил пред судот би рекол дека не треба да има сомнеж дека тој е многу опасен. Сериските убијци ги уништуваат семејствата, додека психопати кои се вклучени во економијата и политиката, уништуваат цели општества”, тврди италијанскиот професор. Според него претседателот бил жртва на сексуално насилство на 15 години од страна на 39-годишна учителка Бриџит. „Ако тогаш овој инцидент се случеше во работничко опкружување, младиот Емануел требаше да биде испратен во Центар за социјална грижа, за него требаше да се грижи психолог, а Бриџит Макрон би завршила во затвор”, вели италијанскиот експерт.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот професор Адријано Сегатори, угледен психијатар и психотерапевт, член на научното одделение за "Правна психологија и форензичка психијатрија" и член на Италијанската академија за форензичка наука, го шокирал светот со описот на новиот француски претседател Емануел Макрон. "Макрон е опасен бидејќи, како и сите психопати, има високо мислење за себе. Тој не ја сака Франција и не се бори за францускиот народ. Макрон се сака себеси, премногу, и бори се да го одржи својот кроток идентитет", изјавил професорот Адриано Сегатори, психијатар и психотерапевт, кој посветил децении проучувајќи злосторнички умови, изработувајќи психилошки профили и проценки на можностите за нивна рехабилитација и ресоцијализација. "Ако ме праша судија што мислам за опасноста од таквите луѓе, јас би рекол дека во неа не треба да има сомнение. Како и сите психопати, Емануел Макрон е многу опасен. Сериски убијци уништуваат семејства, додека психопати кои управуваат со економија и политика уништуваат цели општества", изјавил ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сатиричниот француски весник Шарли Ебдо објави карикатура од средбата на рускиот претседател, Владимир Путин и неговиот француски колега, Емануел Макрон, кого го прикажа како мало и луто кученце. Разговорот меѓу двајцата лидери се одржа во понеделникот во Версај во Париз. На насловната страница со насловот „Макрон го прими Путин“, на најновиот број на весникот, прикажан е формално облечениот руски претседател, чија рака ја гризе кученце со главата на Макрон. „На место!“, му вика Путин на црвеноокото суштество. Шарли Ебдо редовно објавува провокативни карикатури врзани за европските и светски лидери. Не беше поштедена и германската канцеларка, Ангела Меркел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, завчера направил нешто што ниеден западен лидер досега не се осудил: стоејќи покрај претседателот на Русија, Владимир Путин на прес конференцијата, остро ги критикувал руските медиуми "RT" и "Sputnik" како пропагандни агенти кои шират сериозни лаги. Одговарајќи на прашањето на новинарите за својата одлука на предизборната кампања да забрани пристап на наведените руски државно-спонзорирани медиуми, Макрон изјавил: "Russia Today" и "Sputnik" се влијателни медиуми кои неколку пати изнесоа сериозни невистини за мене и мојата кампања. Затоа не беа поканите во мојот стожер...Поради тоа, ќе зборувам отворено, но тие медиуми не се однесуваа како органи на медиумите и новинари, туку како агенти на влијание и пропаганда, и тоа лажна пропаганда. Тоа никогаш нема да го толерирам". Потсетуваме, предизборниот стожер на Макрон ја обвинил Русија дека стои зад хакирањето и протекувањето на мејловите од стожерот со цел влијание на резултатите на изборите, по примерот на мешање во ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин упати критики кон Европа во интервју за француски весник. Со нападите во Париз и остатокот од Европа, војната на Блискиот Исток, чудно е да се слуша за руски закани, изјави рускиот претседател Владимир Путин за Фигаро . Путин во Париз се сретна со францускиот претседател Емануел Макрон, а искажа и уверување дека Москва и сите престолнини на Западот сакаат „безбедност, мир и соработка“. „Не треба да се создаваат тензии или фиктивни закани од Русија, некаква хибридна војна и така натаму. Што е најголемиот проблем денес? Тероризмот. Имате бомби во Европа, во Париз, Белгија. Имате војна на Блискиот Исток. Тоа е главната грижа. Но, не, ајде да шпекулираме за заканата од Русија“- вели Путин. Си ги измисливте тие нешта и сега се плашите себеси со нив и дури ги користите за да ја градите својата политика, додава Путин за францускиот весник.
| | веќе видена | слични

Премиерот Алексис Ципрас очигледно е во економски временски ќорсокак, објавија медиумите во Грција, повикувајќи се на информациите од владината прес служба. Таа објави дека Ципрас имал серија разговори поврзани со долгот. Тој разговарал со претседателот на Франција Емануел Макрон, канцеларката на Германија Ангела Меркел и Доналд Туск. Ципрас го изложил ставот на својата земја и побарал одложување на одлуките до 15 јуни, но не е јасно дали ќе се постигне согласност со ЕУ..
| | веќе видена | слични

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров упати покана до претседателот на Франција, Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел да ја посетат Чеченија. – Не е во ред да се обвинат руските медиуми за клевета кога вашето мислење е засновано на лажни информации. Францускиот претседател Макрон може да ја поведе Меркел со себе и да дојде во Чеченија да ја дознае вистината. Нашата врата е отворена, напиша Кадиров на руската социјална мреќа Телеграм.Макрон по вчерашната средба со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е одлучен да ја следи ситуацијата со состојбата на човековите права на ЛГБТ популацијата во Чеченија.
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател од самиот почеток се погрижи за ограничени очекувања. На првата средба со Путин не станувало збор за ништо повеќе од работен однос, рече Макрон, пренесува Дојче веле . Немаше натпревар за најцврсто ракување на оваа прва средба меѓу Емануел Макрон и Владимир Путин. Двајцата деловнички се наместија пред фотографите за потоа во мал круг да разговараат за проблемите. Французинот знае дека на Русинот ќе му беше помило да видеше некој друг во Елисејската палата. Сега тој трезвено го направи најдоброто во тензичниот однос. Примерот Меркел Новиот француски претседател изгледа дека при остварувањето на контактот со Москва се ориентира според Ангела Меркел и нејзината Путин-линија. Мора да се одржува контакт со Русија да се има средби за да се разговара за проблемите, но од тоа не може да настане извонредно пријателство. Со мудрото инсценирање на историските односи меѓу Франција и Русија во блескавото опкружување на дворецот Версај, Макрон направи уште нешто за да го вклучи, но во истовреме и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Шпанскиот ас, Рафаел Надал одигра квалитетно на овогодинешното издание на Вимблдон на кое како и лани дојде до полуфиналето во кое подобар од него беше Рожер ...
сите 290 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерска средба најверојатно нема да има. Извори од СДСМ синоќа брифираа дека лидерот Зоран Заев им соопштил на сопартијците дека форматот на средбата без ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МАКРОН И ПУТИН СЕ ЗАБОРАВИЈА: Предолги разговори меѓу двајцата претседатели

Од:
До кого (е-маил):
Порака: