Нимиц: Доаѓам во Скопје и Атина за да го придвижам процесот


8 копии

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас според медијаторот Метју Нимиц. Во интервјуто за грчкиот весник „Катимерини“, специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, коментира дека постои динамика за решение, вели дека е оптимист дека во соработка со меѓународната заедница, во координација на ОН, со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор. Според Нимиц, сега сме пред историска можност што сите треба да ја искористиме. „Средбата меѓу премиерите Ципрас и Заев во Давос беше позитивна и важна, една средба од вистинско историско значење, ако конечно доведе до решавање на важните разлики меѓу двете соседни земји. Време да се интензивираат разговорите во врска со условите за еден конечен договор, со претпазливост на прашањата што беа истакнати од двајцата премиери. Согласно со нивната намера, доаѓам во Атина и Скопје на разговори, за да се придвижи процесот. Верувам дека сега постои една динамика за изнаоѓање решение“, вели Нимиц. Во ...
| | веќе видена | слични

Усвојувањето на новото и конечно име што ќе биде ерга омнес, е поврзано директно и само со интеграцијата во Европската унија. Ова значи дека уставно име ќе продолжи да биде во сила до влезот во Унијата. Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; нема задолжителна промена на уставот; Неексклузивност за термините „македонски“ и „Македонија“ за економска употреба; новото име да се користи непреведено или преведно по избор на секоја страна; Грчкиот весник То вима ги објави точките од пакетот кој медијаторот Нимиц на 17 јануари им го доставил на македонскиот и грчкиот преговарач во спорот за името. Во него не е спомената задолжителна промена на Уставот за да се смени денешното уставно име или други точки што според грчката страна имаат иредентистичка содржина. Нимиц предлага двете земји одново да потврдат дека не негуваат територијални претензии или барања (овој предлог е врз база на взаемност), како и за взаемно ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; не постои задолжителна промена на уставот; Нимиц ја повторува клаузулата на неексклузивност за термините „македонски" и „Македонија" за економска употреба; новото име да се користи непреведено или преведно по избор на секоја страна- ова се дел од точките од „пакетот идеи" на медијаторот на ОН Метју Нимиц, што го објавува денеска весникот „То вима", јавува дописникот на МИА од Атина. – Според „То Вима", во пакетот што Нимиц на 17 јануари го доставил до двајцата преговарачи, не е спомената задолжителна промена на Уставот на ПЈРМ за да се смени денешното уставно име или други точки што според некои имаат иредентистичка содржина. Владата на ПЈРМ е надлежна да оценува кои ќе бидат „обврзувачките, веродостојни и неотповикливи национални процедури" за спроведување на решението. Нимиц предлага двете земји одново да потврдат дека не негуваат територијални претензии или барања (овој предлог е врз база на взаемност), како ...
| | веќе видена | слични

- Според „То Вима“, во пакетот што Нимиц на 17 јануари го доставил до двајцата преговарачи, не е спомената задолжителна промена на Уставот на ПЈРМ за да се смени денешното уставно име  или други точки што според некои имаат иредентистичка содржина. Владата на ПЈРМ е надлежна да оценува кои ќе бидат „обврзувачките, веродостојни и неотповикливи национални процедури“ за спроведување на решението. Нимиц предлага двете земји одново да потврдат дека не негуваат територијални претензии  или барања (овој предлог е врз база на взаемност), како и за взаемно почитување на културното наследство, пишува „То вима“. Според „пакетот идеи“ на Нимиц, како што пренесува весникот, усвојувањето на новото и конечно име што ќе биде ерга омнес, е поврзано директно и само со интеграцијата во Европската унија. Што значи дека уставно име ќе продолжи да биде во сила до влезот во Унијата. Истото ова, минатата седмица го објави и грчкиот весник „Катимерини“. - Во однос на поканата за интеграција на ПЈРМ во НАТО, Нимиц истакнува дека до ...
| | веќе видена | слични

Неделните протести во Атина наидоа на голем одзив во германските медиуми. За зголемените даноци и намалените пензии на улиците излегуваа едвај неколку илјади луѓе, но кога е национализмот во прашање, масовноста е голема. „Време е за решенија“, оптимистички најавува во коментарот весникот Тагесцајтунг . Авторот на коментарот смета дека условите се добри за конечно решение на спорот. „Со минување на време проблемот нема да се реши. Во Атина се свесни за тоа. Веројатно и во Скопје расте свеста дека јужниот сосед, и покрај патриотскиот патос кој одвреме-навреме го емитува, нема територијални претензии. Притоа, сите грчки влади во последните 20 години прифаќаа дека името Македонија ќе биде дел од решението. Во замена бараат уставни и безбедносни гаранции кои ќе ги спречат идните соништа за Голема Македонија до Егејот. Поранешниот македонски премиер Груевски не беше подготвен да даде такви гаранции. Неговиот социјалистички наследник Зоран Заев, размислува поинаку и добро се разбира со грчкиот премиер Алексис ...
| | веќе видена | слични

Весникот, повикувајќи се на документот од медијаторот, ги потврдува информациите објавени во медиумите за петте предлози доставени до преговарачите на 17 јануари: „Република Горна Македонија“, „Република Северна Македонија“, „Република Вардарска Македонија“, „Република Нова Македонија“ и „Република Македонија (Скопје)“,
| | веќе видена | слични

Преговорите меѓу Македонија и Грција за спорот околу името на нашата држава се држени во строга тајност и освен неколку шпекулации за кои пишуваа медиумите, од преговарачите, министрите и премиерите, освен дека имаат волја да работат на решавање на проблемот, ништо друго значително не слушнавме. Од пред неколку денови, Скопје и Атина излегоа со официјални ставови, но тие се спротивставени. Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, говорејќи за грчката државна телевизија ЕРТ, меѓу другото, спомна дека името вклучува седум прашања, името, неговата употреба, идентитетот, јазикот, трговската употреба, акронимите и знаците. Од македонската дипломатија во четвртокот стигна одговор. На заедничка прес-конференција во македонското МНР, медијаторот Метју Нимиц рече дека досега не слушнал нешто за нашиот идентитет од Атина, додека, пак, шефот на македонската дипломатија Никола Димитров изјави дека прашањето за идентитетот може да значи и немање решение. Овој став на Димитров комплетно се разликува од ставот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од партијата „Единствена Македонија“ денеска преку соопштение потенцираа дека се силно вознемирени од вчерашната реакција на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, со која, како што наведуваат, по телефон го искарал Метју Нимиц и притоа јасно побарал преговорите за името да продолжат според она што било договорено во Давос. „Земајќи предвид дека во Давос се сретнаа Заев и Ципрас и дека по оваа средба токму Коѕијас на грчката државна телевизија изјави дека решение во спорот за името ќе има со договорени седум точки кои опфаќаат промена на името, идентитетот, јазикот, трговската употреба, акронимите и знаците, промена на уставот, пасошите и личните карти, произлегува дека Заев и Ципрас во Давос договориле целосно обезличување на Македонија и Македонците“, стои во соопштението на „Единствена Македонија“. Оттаму, како што велат, во име на македонскиот народ бараат Заев да се вразуми и веднаш да престане со сите активности за обезличување на Македонците кои, според нив, претставуваат опасна ...
| | веќе видена | слични

„Единствена Македонија и македонскиот народ се силно вознемирени од вчерашната реакција на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, со која по телефон го искарал Метју Нимиц и притоа јасно побарал преговорите за името да продолжат според она што било договорено во Давос.Земајќи предвид дека во Давос се сретнаа Заев и Ципрас и дека по оваа средба токму Коѕијас на грчката државна телевизија изјави дека решение во спорот за името ќе има со договорени седум точки кои опфаќаат промена на името, идентитетот, јазикот, трговската употреба, акронимите и знаците, промена на уставот, пасошите и личните карти…, произлегува дека Заев и Ципрас во Давос договориле целосно обезличување на Македонија и Македонците.Затоа, Единствена Македонија во име на македонскиот народ бара од Заев да се вразуми и веднаш да престане со сите активности за обезличување на Македонците кои претставуваат опасна авантура со немерливи последици за македонскиот народ и држава“ се вели во соопштението на Единствена Македонија.
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во телефонски разговор го искарал медијаторот Метју Нимиц. Причина за тоа е изјавата на посредникот која беше дадена во Скопје, а се однесува на ставот дека не слушнал од грчката страна негирање на идентитетот на македонскиот народ. Од кабинетот на Коѕијас соопштија дека министерот јасно и строго му потенцирал на Нимиц дека не може да говори во име на официјална Атина. „Имав долг разговор со личниот претставник на Генералниот секретар на Обединетите Нации, со господинот Нимиц, кој се врати од Скопје. Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин“, вели Коѕијас. А токму ова за што реагира Коѕијас, медијаторот го повтори и во интервју за „Euronews“, велејќи дека прашањето за идентитетот е многу важна тема за Македонија а преговорите се водат за името на државата. „Тие (Република Македонија) бараат решение кое нема да го промени или да му наштети на чувството за самите себеси. Секоја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц: Доаѓам во Скопје и Атина за да го придвижам процесот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: