Гори повеќекатница во центарот на Лондон, близу BBC

2 копии

Пожарот избувнал во вторникот претпладне во една од новоизградените висококатници на улицата Стренд во центарот на Лондон, соопшти Лондонската противпожарна служба „Шест противпожарни возила и 30 пожарникара се на местото на пожарот од обектот којшто се реконструира на улицата Стренд. Дел од покривот на зградата е во пламен Причина за пожарот се’ уште се непознати“, информираат од противпожарната служба на Лондон. Зградата во која избувнал пожарот, се наоѓа во непосредна близина на Амбасадата на Индија и „Буш хаус“, во која е сместен Светскиот сервис на BBC, како и Сомерсет хаус, каде се одржуваат ликовни изложби и се наоѓаат скапи уметнички колекции.
| | веќе видена | слични
4 копии

Петнаесетина пожарникарски екипи и стотина пожарникари се вклучени во обидот да се локализира и изгасне големиот пожар што избувна во центарот на Лондон, на аголот на улиците „Странд” и „Олдвиц”. Полицијата го блокира целиот тој дел од британскиот главен град, каде се наоѓаат десетина театри, како и зградата во која се сместени преостанатите редакции од светскиот сервис на Би-Би-Си, Индиската амбасада, како и Лондонската школа за економија, предизвикувајќи големи застој во градскиот сообраќај. Пожарот избувна околу пладне на покривот што ги поврзува хотелот, што подолго време се гради и една станбена зграда, што целосно се реновира. Пожарникарите и полицијата веруваат дека двата објекта се ненаселени и во нив нема ниту работници. Службата за итна медицинска помош соопшти дека засега нема извештаи за повредени, како и дека никој нема побарано лекарска помош. Големиот чад што се надвиснува над објектите зафатени со пожарот, се гледа од сите страни на Лондон. Истрагата што е отворена ќе треба да ја утврди ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 271 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа потврди дека поранешниот македонски премиер и осуденик Никола Груевски влегол во Унгарија од Србија, на граничниот ...
сите 208 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 296 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гори повеќекатница во центарот на Лондон, близу BBC

Од:
До кого (е-маил):
Порака: