Пожар во Прилеп, изгореа четири куќи

Во пожарот кој денеска се случи во населбата Тризла во Прилеп, целосно изгореа четири куќи, а над 20 луѓе останаа без покрив над главата Архивска фотографија Очевидци велат дека пожарот бил предизвикан од искри на блиските бандери, кој најпрвин зафатил една куќа, а потоа пожарот се проширил и на останатите куќи. Среќа во несреќа е што во пожарот нема повредени. Сопствениците кои останаа без своите куќи, ноќта ќе ја минат под отворено небо и бараат итна помош од локалната самоуправа во Прилеп.
| | веќе видена | слични

Сопствениците што останаа без своите куќи деновиве спијат под отворено небо и бараат итна помош од локалната самоуправа на Прилеп Четири куќи комплетно изгореа, а над 20 луѓе останаа без покрив над главата, во стравотен пожар што изби во населбата Тризла во Прилеп. Очевидци велат дека пожарот бил предизвикан од искри на блиските бандери. Најпрвин зафатил една куќа, а потоа се проширил и на преостанатите. Среќа во несреќа е што во пожарот нема повредени. - Враќајќи се од чаршија кон својот дом, забележав како ми гори куќата. Се стрчав и почнав да го гаснам огнот, но беше предоцна - го раскажува своето сведоштво триесетгодишниот Махмуд Јашароски. Неговото семејство во кое никој не работи, останало без покрив на главата и тој бара помош од државата. - Пожарот кај мене почна од шупата. Можеби причина се старите жици на бандерите и за кратко време куќата ми изгоре до темел - вели Џевдет Мустафоски. Прилепчаните зафатени од трагедијата обвинуваат дека противпожарната единица задоцнила, а токму тоа била причината ...
| | веќе видена | слични

Четири скромни куќи во ромската населба Тризла, изградени од штици и од непечена тула, за две минути се пеплосани откако, велат истражителите, најверојатно, се преоптоварила електричната мрежа, па избил пожар на струјната бандера, која почнала да искри, по што пожарот ги зафатил првите куќи. За среќа, во пожарот нема настрадани. Во пожарот нема повредени, но 20 члена на семејствата Јашароски и Мустафоски останаа без покрив над главата. Според кажувањата од другото семејство Мустафоски, од бандерата прво се јавил пламен и веднаш се проширил. Причините за пожарот ќе ги утврди инспектор од полицијата, а денеска на терен излезе и Општинската комисија за елементарни непогоди за да направи процена на штетите од пожарот. Махмуд Јашароски, сопственик на една од куќите, изјави дека не бил во домот кога избувнал пожарот. - Бев во чаршијата. Кога се вратив видов дека се е во пламен. Многу се исплашив, но, за среќа, никој не е повреден зашто сите други членови од семејството веднаш излегле - рече Јашароски. Оштетените ...
| | веќе видена | слични

Со куќите ни изгоре и животот Пожарникарите пристигнаа предоцна, тврдат домаќините Дваесет и еден жител од ромската населба Тризла во Прилеп останаа без покрив над главата откако во саботата до темел им изгореа куќите. Се претпоставува дека пожарот бил предизвикан од дотраена инсталација, а според сопствениците искрите најпрво се појавиле на најблиската бандера и се прошириле кон куќите. Според сопствениците на куќите пожарникарите пристигнале предоцна, што било причина објектите целосно да им изгорат. "Ни изгоре се што сме заработиле досега. Сега останавме под ведро небо, без ништо. Се надеваме дека ќе ни помогнат хуманите луѓе", низ солзи велат домаќините. Од Противпожарната служба ги демантираат изјавите на жителите. "Во 10,15 примивме пријава за пожар на улица Гостиварска бр. 34 и со три возила и шест пожарникари пристигнавме за 10 минути, дополнително повикавме уште три возила на помош и во 11 часот пожарот беше ставен под контрола", тврди Станко Колески, командир на прилепската противпожарна служба. ...
| | веќе видена | слични

Дваесетина жители во ромската населба Тризла во Прилеп останаа без покрив на главата откако огнени јазици до темел ги пеплосаа нивните домови. Претпоставките се дека пожарот избувнал од дотраена инсталација. Жителите на Тризла велат дека најпрво виделе искри на околната бандера, по што огнот се проширил кон нивните домови, голтајќи се' пред себе. Во моментот кога се случила несреќата, во четирите куќи во Тризла имало околу десетина луѓе. За среќа, тие успеале навреме да ги напуштат домовите и да се спасат. Нема повредени во големиот пожар. Жителите од населбата близу старата касарна велат дека е среќа во несреќа е што се сите живи и што нема повредени. „Пожарот започна од шупата, веројатно поради старите жици на бандерите. Таму се случил некој дефект и започна огнот. Целата куќа ми изгоре до темел. Повеќе немаме ништо“, велат жителите на Тризла, чии куќи беа опожарени во саботата. Огнот до темел ги пеплоса домовите на семејствата Јашароски и Мустафоски. Махмуд Јашароски, сопственик на една од куќите, вели ...
| | веќе видена | слични

Над 20 членови на прилепските семејства Рушитоски и Мустафоски живеат под отворено небо откако во голем пожар што избувна во саботата изгореа четири куќи во населбата Тризла во Прилеп. За среќа, во огнената стихија нема повредени. Со брзата интервенција спасени се околните куќи на улицата Гостиварска кои поради збиеноста можеле лесно да бидат опожарени. Жителите велат дека за пожарот биле виновни старите жици на бандерите. - Се враќав од чаршија и видов дека куќата гори. Со комшиите гасневме. За среќа, никој не настрада, ама не знам каде да го засолнам семејството од десет члена. Бараме помош, оти никој не е вработен - вели Махмуд Јашароски кому му изгоре куќата во пожарот. И неговиот сосед бара помош, тврдејќи дека сега нема каде да живее. - Ум немам во главата, оти куќата ми изгоре до темел. Каде ќе се живее - се жали Џевдет Мустафоски. Општината комисија за штети излезе да ги процени штетите и да ја утврди висината на помошта што ќе им ја додели на засегнатите семејства. (Љ.М.)
| | веќе видена | слични

Четири куќи изгореа, три целосно, а дваесетина жители останаа без покрив над главата во пожар, кој од се уште неутврдени причини избувна завчера во прилепската ромска населба Тризла. По три часа од неговото појавување утрото, по брзата интервенција на противпожарната бригата, пожарот бил ставен под контрола. Според жителите од оваа ромска населба пожарот се појавил прво на бандера од градската електрична мрежа, а потоа се проширил врз куќите. Тие обвинуваат дека веднаш ја повикале професионалната противпожарна екипа, но таа стигнала неподготвена и доцна. Од професионалната против пожарна единица во Прилеп тврдат дека обвинувањата од граѓаните се неосновани. Напротив, пожарот е спречен да се прошири и на други куќи, оти овој дел од населбата е густо населен. Тие појаснуваат дека една цистерна полна со вода ако работи со полна сила може да исфрла вода само три минути. Во населбата куќите се од збиен тип, па затоа позарот и се проширил со голема брзина. Со интервенцијата на противпожарната бригата било спречено ...
| | веќе видена | слични

Четири куќи изореа во пожарот кој вчера ги потресе граѓаните кои што живеат во ромската населба Тризла. Жителите обвинуваат дека противпожарната екипа пристигнала доцна и неподготвена. Од прилепската противпожарна единица информираат дека пожарот бил пријавен во 10:15 часот на улицата Гостиварска број 34. Прво интервенирале три возила со тројца пожарникари за веднаш да пристигнат уште седум возила со седум пожарникари. “Пожарот целосно е ставен под контрола во 11 часот. Скромните куќи од непечена цигла, што биле една наспроти друга целосно се опожарени. За среќа нема повредени, но во моментов не може да се процени настанатата материјална штета, ниту причините кои довеле до пожарот“, вели Станко Колески командир на Прилепската противпожарна единица. Махмуд Јашароски, сопственик на една од куќите, изјави дека не бил во домот кога избувнал пожарот. “Бев во чаршијата. Кога се вратив видов дека се е во пламен. Многу се исплашив, но за среќа никој не е повреден зашто сите други членови, 10-ина од семејството кои ...
| | веќе видена | слични

Две куќи целосно изгореа во пожар што избувна претпладнето во населбата Тризла во Прилеп. Во пожарот нема повредени, но 20-ина члена на семејствата Јашароски и Мустафоски останаа без покрив над главата. Од прилепската противпожарна единица информираат дека пожарот бил пријавен во 10.15 часот на улицата Гостиварска број 34. Прво интервенирале три возила со тројца пожарникари за веднаш да пристигнат уште седум возила со седум пожарникари. - Пожарот целосно е ставен под контрола во 11 часот. Скромните куќи од непечена цигла, што биле една наспроти друга целосно се опожарени. За среќа нема повредени, но во моментов не може да се процени настанатата материјална штета ниту причините кои довеле до пожарот, вели Станко Колески командир на Прилепската противпожарна единица. Махмуд Јашароски, сопственик на една од куќите, изјави дека не бил во домот кога избувнал пожарот. - Бев во чаршијата. Кога се вратив видов дека се е во пламен. Многу се исплашив, но за среќа никој не е повреден зашто сите други членови, 10-ина ...
| | веќе видена | слични

Во ромската населба Тризла изгореа четири куќи во пожарот кој дури по три часа беше ставен под контрола. Според жителите од населбата пожарот се појавил на бандера од градската електрична мрежа и брзо се проширил врз куќите. Жителите обвинуваат дека противпожарната екипа пристигнала доцна и неподготвена. Од противпожарната единица ги отфрлаат овие обвинувања и велат дека благодарение на нивната интервенција е спречена поголема несреќа, зашто ромската населба е густо населена. Од општинската комисија за елементарни непогоди велат дека направена е голема материјална штета која допрва ќе се проценува Причините за пожарот се уште се непознати.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 163 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 221 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 354 | | | веќе видена

Единствена агенда на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ е блокада на реформите и обид за закочување на иднината во ЕУ и НАТО. Со неосновани барања и измислени причини за ...
сите 262 | | | веќе видена

Оваа и утрешната ноќ ќе бидат особено студени кога температурите на воздухот насекаде ќе се спуштаат под нулата и ќе измесуваат во интервалот од -10 до -1 ...
сите 196 | | | веќе видена

„Нема да дозволиме паркингот што досега го плаќавме 350 денари месечно, да се покачи на 850”. Вработени во клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје се собраа ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пожар во Прилеп, изгореа четири куќи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: