Бериша претставен во Влазнија


Досегашниот дефанзивец на Шкупи, Седат Бериша, е нов член на албанскиот прволигаш Влазнија. Тој и официјално беше претставен во својот нов клуб како засилување кое треба да помогне за тимот да обезбеди опстанок во елитното фудбалско друштво на Албанија. Бериша оваа зима одби да потпише нов договор со Шкупи и одлучи кариерата да ја продолжи во албанското првенство, каде настапуваат се повеќе фудбалери од нашата земја. Тој претходно беше интернационалец во Турција (Бурсаспор) и во Кувајт (Ал Јахра).
| | веќе видена | слични
7 копии

На 13.1.2018 година во 19.20 часот, во Скопје, во спортската сала „Шабан Трстена“, во која се одржувал кошаркарски натпревар меѓу клубовите Шкупи и Пелистер, по завршувањето на натпреварот, од трибините каде што биле навивачите на домашниот клуб била фрлена петарда кон клупата каде што седеле играчите на кошаркарскиот клуб Пелистер, кои потоа возвратиле со фрлање пластично шише полно со вода кон навивачите на кошаркарскиот клуб Шкупи, информира МВР. Потоа навивачите на кошаркарскиот клуб Шкупи ја прескокнале оградата од трибината и нападнале неколку играчи од КК Пелистер. Повреди добиле техничкиот раководител на клубот и еден од играчите. При интервенцијата за спречување на насилството, повредени се двајца униформирани полициски службеници. Веднаш бил известен јавен обвинител. Се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимот на Пелистер викендот успеа да стигне до третата победа оваа сезона во македонската кошаркарска Суперлига во борбата за опстанок во лигата. Кошаркарите на Пелистер на гостувањето во спортската сала ,,Шабан Трстена” беа посмирени во последните минути и успеаа да го поразот тимот на Шкупи резултат 86:81. Веднаш по завршувањето на мечот, некој од навивачите од трибинскиот простор фрлил петарда кон клупата на гостите од Битола. каде што седеле играчите на кошаркарскиот клуб „Пелистер“. Но, веднаш имало реакција и од страна на кошаркарите на Пелистер кои возвратиле со фрлање пластично шише полно со вода кон навивачите на „Шкупи“,со што навивачите влетале на теренот со прескокнување оградата од трибината и веднаш избила физичка пресметка со битолските кошаркари. Полицијата излезе со соопштение дека четворица, меѓу кои има еден кошаркар и техничкото лице на Пелистер и двајца полицајци се повредени од навивачите на кошаркарскиот клуб Шкупи вчерашниот натпревар меѓу Шкупи и Пелистер, одиигран во Чаир, со ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во текот на вчерашниот ден на кошаркарски натпревар одржан во Скопје дошло до физичка пресметка меѓу играчите на кошаркарскиот клуб „Пелистер“ од Битола и навивачите на клубот „Шкупи“ од Скопје. Како што информираат од МВР, вчера во спортската сала „Шабан Трстена“ по завршување на натпреварот меѓу кошаркарскиот клуб „Шкупи“ и кошаркарскиот клуб „Пелистер“, од трибините каде што биле навивачите на домашниот клуб била фрлена петарда кон клупата на гостинската екипа. Оттаму возвратиле со фрлање пластично шише полно со вода кон навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи“. По ова, револтираните навивачи ја прескокнале оградата од трибината и нападнале неколку играчи од кошаркарскиот клуб „Пелистер“. Притоа, со повреди се здобиле техничкиот раководител на клубот и еден од играчите. При интервенцијата за спречување на насилството, повредени биле и двајца униформирани полициски службеници. Од полицијата преземаат мерки и активности за расчистување на случајот. Фото илустрација
| | веќе видена | слични

На кошаркарскиот натпревар меѓу Шкупи и Пелистер во Чаир се случил голем инцидент откако домашните навивачи ги нападнале играчите на гостинската екипа од Битола, а повредени се и полицајци. Според официјални информации на МВР вчера во спортската сала „Шабан Трстена“ од трибините каде што биле навивачите на домашниот клуб, била фрлена петарда кон клупата каде што седеле играчите на кошаркарскиот клуб „Пелистер“. Тие потоа возвратиле со фрлено пластично шише со вода кон навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи“. Потоа навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи“ ја прескокнале оградата од трибината и нападнале неколку играчи од КК „Пелистер“. Со повреди се здобиле техничкиот раководител на клубот и еден од играчите. При интервенцијата за спречување на насилството, повредени се двајца униформирани полициски службеници. Веднаш бил известен Јавен обвинител. Се преземаат мерки и за расчистување на случајот, велат од МВР
| | веќе видена | слични

Натпреварот од 12-та рунда помеѓу Шкупи и Пелистер во спортската сала „Шабан Трстена“ во Чаир завршил на неспортски начин, односно со тепачка помеѓу навивачите на домашниот состав и гостинските кошаркари. Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше за инцидентот и објасни што точно се случувало. - На 13.01.2018 година во 19,20 часот, во Скопје, во спортската сала „Шабан Трстена" во која се одржувал кошаркарски натпревар меѓу кошаркарскиот клуб „Шкупи" и кошаркарскиот клуб „Пелистер". По завршување на натпреварот, од трибините каде што биле навивачите на домашниот клуб, била фрлена петарда кон клупата каде што седеле играчите на кошаркарскиот клуб „Пелистер". Тие кои потоа возвратиле со фрлање пластично шише полно со вода кон навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи". Потоа навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи" ја прескокнале оградата од трибината и нападнале неколку играчи од КК „Пелистер". Притоа, со повреди се здобиле техничкиот раководител на клубот и еден од играчите. А при интервенцијата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Навивачи на кошаркарскиот клуб Шкупи, вчеравечер во салата „Шабан Трстена“ во скопската населба Чаир повредилеи двајца полицајци, еден кошаркар и технички раководител на клуб, а удирале и други играчи. Скопската полиција вели дека инцидентот почнал во 19.20 часот, по завршување на натпреварот помеѓу кошаркарскиот клуб „Шкупи“ и кошаркарскиот клуб „Пелистер“. Од трибината каде што била навивачката група на „Шкупи“ била фрлена една петарда на клупата каде што седеле кошаркарите на „Пелистер“. Тие потоа возвратиле со фрлање пластично шише полно со вода кон навивачите. Потоа навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи“ ја прескокнале оградата од трибината и нападнале неколку кошаркари на „Пелистер“, при што со повреди се здобиле техничкиот раководител на клубот и еден од играчите, како и двајца униформирани полицајци. За случајот веднаш бил известен и јавен обвинител, а полицијата работи на расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

МВР информира дека по средбата Шкупи – Пелистер, се случил голем инцидент, во кој се повредени неколку кошаркари на КК Пелистер, како и двајца полицајци. А во полицискиот извештај се наведува дека навивачите ја прескокнале оградата и физички нападнале дел од актерите. „На 13.01.2018 година во 19,20 часот, во Скопје, во спортската сала „Шабан Трстена" во која се одржувал кошаркарски натпревар меѓу кошаркарскиот клуб „Шкупи" и кошаркарскиот клуб „Пелистер". По завршување на натпреварот, од трибините каде што биле навивачите на домашниот клуб, била фрлена петарда кон клупата каде што седеле играчите на кошаркарскиот клуб „Пелистер". Тие кои потоа возвратиле со фрлање пластично шише полно со вода кон навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи". Потоа навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи" ја прескокнале оградата од трибината и нападнале неколку играчи од КК „Пелистер". Притоа, со повреди се здобиле техничкиот раководител на клубот и еден од играчите. А при интервенцијата за спречување на насилството, повредени се ...
| | веќе видена | слични

Голем и може да кажеме тежок инцидент го одбележа дуелот од 12. коло во Првата кошаркарска лига за мажи на Македонија. По крајот на мечот во кој Пелистер како гостин во Чаир го совлада домашниот Шкипи со 81-86, настанало хаос на теренот. Според извештајот на МВР во кој се вели дека на 13.01.2018 година во 19,20 часот, во Скопје, во спортската сала „Шабан Трстена“ во која се одржувал кошаркарски натпревар меѓу кошаркарскиот клуб „Шкупи“ и кошаркарскиот клуб „Пелистер“, по завршување на натпреварот, од трибините каде што биле навивачите на домашниот клуб, била фрлена петарда кон клупата каде што седеле играчите на кошаркарскиот клуб „Пелистер“, кои потоа возвратиле со фрлање пластично шише полно со вода кон навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи“. Потоа навивачите на кошаркарскиот клуб „Шкупи“ ја прескокнале оградата од трибината и нападнале неколку играчи од КК „Пелистер“. Со повреди се здобиле техничкиот раководител на клубот и еден од играчите. При интервенцијата за спречување на насилството, повредени ...
| | веќе видена | слични

Прволигашот Шкупи денеска ги промовираше новите засилувања. Штефан Вујчиќ, Баже Илијоски, Благоја Љамчевски и Рон Броја во иднина ќе го носат дресот на екипата од Чаир. Новите спонзори најавуваат враќање на Шкупи во врвот на фудбалот во Македонија, а и новите засилувања веруваат дека ќе донесат титули. „Ја знам историјата на Шкупи. Се надевам дека во иднина ќе успееме да го вратиме клубот на тие стари патеки и повторно ќе биде шампион на Македонија. Можеби не’ оваа сезона, но следната ќе одиме на титула“, рече Љамчевски. Ново име во екипата од Чаир е и косовскиот репрезентативец до 21 година, Рон Броја. „Сакам да се заблагодарам на управата за довербата. За мене е голема чест да го носам дресот на Шкупи. Ветувам дека ќе дадам се од себе и сакам успеси со клубот“, рече Рон Броја од ФК Шкупи. Нападот на клубот ќе биде засилен со најдобриот стрелец во историјата на македонското фудбалско првенство со 130 голови. Баже Илијоски верува дека Шкупи сезонава може да избори пласман во Лигата на Европа. „Се надевам ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 388 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша рано утрово ( понеделник, 21 јануари, 2019) се врати во Белград, со ќерките Атина и Ника. Јелена на аеродромот Никола Тесла пристигнала во ...
сите 97 | | | веќе видена

Во среда во 10 часот по локално време во грчкиот Парламент ќе почне расправата за ратификација на Договорот од Преспа, додека негова ратификација треба да има ...
сите 109 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бериша претставен во Влазнија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: