Повисоките каматни стапки ја поддржаа добивката на JPMorgan


Најголемата американска банка по актива „JPMorgan Chase & Co.“ забележа повисок од очекуваниот профит за кварталот, откако растот на нето приход од камати го компензираше забавувањето од приходите во трговијата, пренесува „Ројтерс“. Банката отпиша 2,4 милијарди долари, за да покрие нов еднократен данок за репатријација на меѓународниот профит и за да се прилагоди на вредноста на одложените даночни средства и обврски. Се очекува новите промени во даночниот законик воведен од претседателот Доналд Трамп, да наметнат краток притисок, но и профит на долг рок за американските банки со активности надвор од земјата. „Спроведувањето на даночната реформа во четвртиот квартал има значајни позитивни ефекти за земјата. Државните компании ќе бидат поконкурентни на глобално ниво, од што на крајот ќе добијат сите Американци“, коментира извршниот директор Џејми Дајмон во пораката. Нето добивката со исклучок на еднократните ефекти изнесуваше 6,7 милијарди долари, или 1,76 долари по акција, за четвртиот квартал до 31-ви ...
| | веќе видена | слични

Американската банка „Wells Fargo“ забележа раст од 18% на профитот за четвртиот квартал од 2017-та година, како резултат на еднократното даночно олеснување, поврзано со новата даночна реформа на претседателот Доналд Трамп, пренесува „Ројтерс“. Нето добивката е зголемена до 5,74 милијарди долари или 1,16 долари по акција според американските сметководствени стандарди во кварталот до 31-ви декември во однос на 4,87 милијарди долари (96 центи по акција) една година порано. Кварталот вклучува еднократен поттик од 3,35 милијарди долари од отпишување на одложените даночни обврски на банката, за да ги одрази новите корпоративни даночни стапки во САД. Акциите на „Wells Fargo“ поевтинија со 1% до 62,32 долари во предпазарната трговија. Падот во почетокот на редовната сесија е речиси 0,8%. Компанијата која доживува тешкотии со намалувањето на трошоците по скандалот со продажбата на нејзините практики, изјави дека очекува вкупните трошоци за целата 2018-та година да бидат меѓу 53,5 милијарди и 54,5 милијарди долари. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Благодарение на приходите од Централната банка Швајцарија лани станала уште побогата. Земјата која е позната по високи приходи на своите граѓани, е богата и поради својата банка која има акции во странство, но и обврзници во вредност од 800 милијарди долари. За лани банката соопшти дека очекува добивка од 55 милијарди долари. Тоа е 8% од БДП на земјата и повеќе од добивката на компанијата Епл.
| | веќе видена | слични

Трговската размена меѓу Русија и Кина во 2017 година порасна за 20,8 проценти во однос на претходната година, соопшти кинеската Управа на царината, пренесуваат медиумите. Како што се наведува, вкупната трговска размена изнесувала 84 милијарди долари. Царината прецизираше дека извозот на кинеските производи во Русија пораснал за 14,8 проценти, односно за 42,9 милијарди, додека увозот бил поголем за 27,7 проценти во вредност од околу 41 милијарда долари. Медиумите оценувааат дека бројките за 2016 година во однос на 2015 година се далеку помали, бидејќи трговската размена таа година пораснала за само 2,2 проценти и изнесувала 69 милијарди долари. Всушност, во 2016 година извозот од Русија во Кина се намалил за 3,1 проценти. Инаку, Кина за Русија претставува земја со која има убедливо најголема трговска размена.
| | веќе видена | слични

Швајцарија стана побогата во 2017-та година благодарение на централната банка на земјата, која управува со портфолио на странски акции и обврзници во вкупна вредност од 800 милијарди долари, пишува „Wall Street Journal“. Швајцарската национална банка објави дека очекува рекордна годишна добивка од 54 милијарди франци (55 милијарди долари) за 2017-та година – огромна сума, еднаква на 8% од целиот бруто домашниот производ на земјата. За споредба, ако Федералните резерви остварат профит од слична големина на американската економија, тоа би било еквивалентно на 1,5 илјади милијарди долари. Всушност, сепак, во последниве години годишниот профит на ФЕД е околу 100 милијарди долари. Годишната добивка на швајцарската централна банка е повеќе отколку „Apple“ заработи за годината, како и повеќе од вкупниот резултат на инвестициската банка „JPMorgan Chase“ и компанијата на Ворен Бафет, „Berkshire Hathaway“. Швајцарската банка вработува околу 800 луѓе, а нејзиниот претседател е меѓу најплатените централни банкари со ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Трошоците поради природните напогоди во САД достигнаа рекордни 306 милијарди долари во 2017 година, која ја одбележаа пожари, урагани, поплави, торнада и суша. Американската Државна управа за океани и атмосфера соопшти дека во САД лани имало 16 природни катастрофи, кои причиниле штета поголема од една милијарда долари, а толку имало и во 2011 година. Досега рекордна штета од природни катастрофи беше 215 милијарди долари во 2005 година. Во извештајот се наведува дека само ураганот Харви, кој ја погоди државата Тексас, предизвикал штета во износ од 125 милијарди долари. Шумските пожари кои го зафатија западниот дел на САД, земјата ја чинеле околу 18 милијарди долари.
| | веќе видена | слични

Јужнокорејскиот технолошки гигант „Samsung Electronics“ забележа помал од очекуваниот профит, откако продажбата на чипови за меморија губат инерција и компанијата се соочува со посилниот јужнокорејски Вон, пишува „Bloomberg“. Оперативната добивка се зголеми на 15,1 илјади милијарди вона (14,2 милијарди долари) во трите месеци што завршија во декември, според прелиминарните резултати објавени денеска. За споредба, просечната прогноза на аналитичарите изнесуваше 16,1 илјади милијарди вона. Акциите на „Samsung“ се намалија за 1,6% за време на почетокот на тргувањето. Главните цени на меморискиот чип паднаа по години сериозен раст, што го ограничи растот зад рекордниот профит на „Samsung“ во изминатите два квартала. Ова беше во комбинација со пораст од околу 7% во однос на доларот во четвртиот квартал, што доведе до пад на вредноста на добивката остварена во странство. Сепак, зголемената побарувачка за „OLED“ екраните помогна да се зголемат приходите од продажба на 66 илјади милијарди вона во кварталот, во ...
| | веќе видена | слични

Американската Државна управа за океани и атмосфера соопшти дека во САД лани имало 16 природни катастрофи, кои причиниле штета поголема од една милијарда долари, а толку имало и во 2011 година. Досега рекордна штета од природни катастрофи беше 215 милијарди долари во 2005 година. Во извештајот се наведува дека само ураганот Харви, кој ја погоди државата Тексас, предизвикал штета во износ од 125 милијарди долари. Шумските пожари кои го зафатија западниот дел на САД, земјата ја чинеле околу 18 милијарди долари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скок акцијата на најголемата кинеска градежна компанија „Кантри голден холдингс“, го зголеми богатството на потпретседателката Јанг Хуијан за 2,1 милијарди долари за само првите четири трговски денови во оваа година. Нејзиното богатство, во чии раце е контролниот удел во компанијата, порасна на 25,6 милијарди долари до 5 јануари, благодарејќи на што стана петта најбогата личност во Кина, според Блумберговиот индекс на милијардери. 36 годишниот Јанг е најбогата жена во Кина и најмлад милијардер во земјата. Татко и на неа уште во 2005 годиа и го префрли контролниот пакет акции како би ја припремил Јанг Хуијан за свој наследник. Нејзиниот татко Јанг Гуокианг во 1992 година бил соосновач на компанијата „Кантри Гарден“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скок на акциите на најголема градежна компанија, го зголеми богатството на потпретседателката на компанијата Јанг Хуејан за 2,1 милијарди долари Со триесет и шест години стана најбогата жена во Кина, и најмлад милијардер во земјата. Скок на акциите на компанијата Country Garden Holdings,најголема градежна компанија, го зголеми богатството на потпретседателката на компанијата Јанг Хуејан за 2,1 милијарда долари за само првите четири тргувачки дена во оваа година Богатството на Јанг, во чии раце е контролниот удел во компанијата, пораснало на 25,6 милијарди долари до 5 јануари, со што стана петта најбогата личност во Кина, спрема "Блумберг" индексот на милјардери. Нејзиниот татко уште во 2005 година и го префрлил својот контролен пакет акции "со цел да ја подготви Јанг Хуејан за свој наследник". Нејзиниот татко Јанг Гуочанг во 1992 година бил коосновач накомпанија Country Garden.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 549 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 141 | | | веќе видена

И покрај се што се зборувало и водителката му честитала роденденот на својот зет.Мажот на Јелена Карлеуша, Душко Тошиќ, денеска го прославил 34.роденден со ...
сите 190 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повисоките каматни стапки ја поддржаа добивката на JPMorgan

Од:
До кого (е-маил):
Порака: