Иванов: Законот за двојазичност ја нарушува унитарноста на државата


3 копии

Законот за јазиците не преставува закана по македонскиот јазик. Тој преставува закана по унитарноста на државата“, предупреди денеска претседателот Иванов, во своето годишно обраќање во Собранието на Република Македонија. Во изминатиот период, рече Иванов, имал консултации со правни експерти, уставни судии, академици, универзитетски професори, лингвисти, овој предлог-закон, додаде тој, го крши најголемиот закон на државата, а тоа е Уставот на Република Македонија. Кога ќе се прекршат големите закони, не добивате ниту слобода, ниту анархија. Наместо тоа, добивате многу мали закони, за да го оправдаат кршењето на големите закони. „Мојата одлука за законот се заснова врз дадените писмени гаранции за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста на Република Македонија. Законот за употреба на јазиците мора исклучиво да биде во согласност со Уставот и усогласен со законите на Република Македонија“, подвлече претседателот Иванов. „Јас сум Претседател на сите ...
| | веќе видена | слични

Политичките бури во македонското општество од 2017 година не завршија со затворањето на изминатиот турбулентен календарски циклус од 365 дена. Еден од позначајните закони што предизвикуваат пожестока стручна, законодавна и уставна полемика за нивната оправданост, а за кои треба да се одлучува во оваа 2018 година, е секако и контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Конкретниот закон веќе длабоко е навлезен во собраниска процедура, која се спроведува со итноста и заштитата на европското знаменце. Тој е ставен на дневен ред на 15-та пленарна седница на Собранието на Р. Македонија, која е прекината пред новогодишните празници. Продолжението на седницата треба да го закаже претседателот на Собранието, Талат Џафери, но извесно е дека тоа нема да се случи пред 15 јануари. Имено, пратениците во Собранието на Р. Македонија до 9 јануари речиси и немаат никакви работни активности, а на прва пленарна седница за оваа година треба да се соберат на 15 јануари. Инаку, собраниската дебата за Законот за употреба на ...
| | веќе видена | слични

Годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов наиде на бура негодувања кај пратеници, партии, кај политички експерти кои упатија остри критики, зашто неговиот говор го оценуваат како запалувачки говор на поделби. Во своето обраќање Иванов порача дека е неопходно да биде утврдена одговорноста за оние кои го предизвикале „крвавиот четврток“, но истовремено ги бранеше осомничените пратеници и ги поддржа демонстрантите. За евроатлантските интеграции рече дека се на врвот на агендата, но и дека треба да се има предвид дека интересите на партнерите не секогаш кореспондираат со интересите на Македонија. Шефот на државата не испушти да го искоментира Законот за јазиците и рече дека барањето за двојазичност е апсолвирано со Уставот, а потоа повика да се направи нов закон што ќе понуди сеопфатно решение. Според политичките аналитичари, ваквиот негов говор е контрадикторен и сметаат дека претседателот сè уште е заглавен во партиската реторика на поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, но како што велат, ...
| | веќе видена | слични

Очекувано, поделени во реакциите на годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов беа пратениците од различните политички опции во парламентот.Пратеничката Фросина Ременски од СДСМ изрази жалење што „во говорот на Иванов не се слушнало надминување на реториката и реперите што изминатите години ги наметнуваше политичката партија ВМРО-ДПМНЕ“. - Господинот Ѓорге Иванов ја испушти шансата да се надмине себеси и партиската реторика на поделби и конфликти и да покаже дека е на нивото на својата одговорност, претседател на Македонија, и во оваа клучна година за реставрација на демократијата да даде минимален придонес за помирувањето што толку често го спомнуваше во својот говор. Не успеа да ја надмине реториката на поделба и конфликти. Напротив, ги продлабочуваше со секој искажан збор во неговото експозе - изјави Ременски. Пратеничката го нарече обраќањето на Иванов „срамен, теснопартиски говор на Иванов за неговата срамна улога во генерирањето и продлабочувањето на политичката криза изминативе ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов, во годишното обраќање пред Собранието, изнесе низа контрадикторности, кои за експертите не се новина оти, како што велат, претседателот нема прецизна слика за општеството. Годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во Парламентот, кој на моменти наиде и на негодување кај пратениците, беше полн со контрадикторности во однос на политиката на внатрешен, но и на надворешен план, велат упатените. Иванов порача дека е неопходно да биде утврдена одговорноста за оние кои го предизвикале насилството во Собранието на 27 април , но во истовреме ги бранеше осомничените пратеници и ги поддржа демонстрантите. Евроатлантските интеграции рече дека се на врвот на агендата , но и дека треба да се има предвид дека краткорочните интереси на партнерите не секогаш кореспондираат со интересите на Македонија. Се жалеше на односот од соседите кон Македонија, но и порача дека регионалната соработка е императив. Ја поздрави посветеноста за изнаоѓање решение за името, но според него, прашањето станало ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчера пред пратениците во Собранието го одржа своето традиционално годишно обраќање. Во 50-минутниот говор во Собранието на кој присуствуваа пратениците и од власта и од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев, првите луѓе на државните институции, поглавари на верските заедници и странски дипломати, Иванов повика на прекин на, како што рече, политичкиот реваншизам и посебно го истакна говорот на омраза и неговото учество во политичката криза. Шефот на државата на самиот почетокот на својот говор истакна дека пред сѐ на Македонија и на народот им се потребни меѓусебно помирување и побара да се врати културата на политички дијалог.- Барањето на граѓаните е помирување наместо реваншизам. Нивното барање е и мое барање. Патот до помирувањето во Македонија води преку правдата, а патот до правдата води преку вистината - заклучи шефот на државата. Најголема одговорност за стабилноста и поредокот на Македонија, како што рече претседателот, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорѓе Иванов најави дека нема да го стави својот потпис на Законот за јазици кој СДСМ и ДУИ го туркаат низ Собранието под европско знаменце. Претседателот во вчерашното годишно обраќање во Собранието рече дека законот е во спротивност со Уставот и претставува закана за унитарноста на државата – Оние кои тврдат дека предлог-законот е во согласност со Уставот и законите, ќе ги прашам: во согласност со чиј Устав и чии закони? Како Претседател во мојот Кабинет имав консултации со правни експерти, уставни судии, академици, универзитетски професори, лингвисти. По извршените консултации можам да кажам дека Законот за јазиците не претставува закана по македонскиот јазик. Тој претставува закана по унитарноста на државата. Овој предлог-закон го крши најголемиот закон на државата, а тоа е Уставот на Република Македонија – рече Иванов. Ваквиот став на Претседателот најавува дека неговиот параф нема да се најде на овој закон што ќе претставува обврска за пратениците уште еднаш да го протуркаат низ ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заемно прифатливото решение за името мора да го почитува нашиот национален идентитет. Не може да се лицитира со идентитетот на граѓаните и уставното име на државата. Јас не сум ниту оптимист, ниту песимист, туку реалист со искуство, порача вчера претседателот Ѓорге Иванов на традиционалното годишно обраќање во Собранието на Република Македонија, говорговорејќи за прашањето околу разликата со нашиот јужен сосед. Тој во говорот се осврна и на принципите на професионалност, одговорност и меритократија за кои посочи дека треба да бидат главен белег во дипломатијата. Во однос на Законот за јазиците рече дека тој не преставува закана по македонскиот јазик, туку дека преставува закана по унитарноста на државата. Според него, членство во НАТО и пристапни преговори со ЕУ се единствен начин Македонија да се врати во нормала. Врховниот командант нагласи дека се залага за зголемување на буџетот на Армијата на два отсто, со што ќе се подобри животниот стандард на припадниците на Армијата и ќе се спроведе нејзиното ...
| | веќе видена | слични

Вчерашното годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието на Република Македонија пред државниот врв имаше повеќе шокантни изјави најмногу поврзани со Управата за безбедност и контраразузнавање и воопшто нарушениот безбедносен систем на државата, но исто така политички гледано доволно изненадувачки беше и делот од говорот посветен на Договорот за добрососедство со Република Македонија кој со месеци беше „гранатиран“ од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Иако не најдиректно, но претседателот Иванов посочи дека договорот со Бугарија може да биде добар за двете земји доколку на него се гледа за иднината, а не само за минатото. „Од првиот ден на мојот прв мандат се залагам за унапредување на добрососедските односи со сите соседи, и тоа врз основа на принципите за заемно почитување, помош и поддршка. Затоа ја поддржав иницијативата за преточување на Декларацијата за добрососедство од 1999 во Договор за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија. Како соседи ние сме природно упатени на меѓусебна ...
| | веќе видена | слични

Помирување и прекин на политичкиот реваншизам. Тоа се двете главни поенти од годинешното обраќање на претседателот Ѓорѓе Иванов во Собранието нА Република Македонија. Шефот на државата побара да се врати културата на политички дијалог и дека лидерите на власта и опозцијата треба да имаат меѓусебна комуникација во интерес на сите граѓани. Иванов во своето обраќање пред сите пратенички групи говореше за темите кои се од негова надлежност, напати критичен кон актуелната власт. Тој особено го критукуваше начинот на кој се расчистуваат собраниските настани од 27 април коментирајќи дека јавноста бил сведок на пратеници со лисици без симнат имунитет и граѓани од „Заедничка Македонија“ обвинети за тероризам. Шефот на државата побара спроведување на реформите согласно извештајот на Прибе особено во делот на безбедносниот систем за следење на комуникациите. Иванов очекува Европската унија да ја потврди својата политика на отворени врти, а наредната година НАТО Алијансата има шанса да исправи неправдата од Бугурешт. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 143 | | | веќе видена

- Во 2018 година, само по добивањето на поканата за НАТО, во државата влегоа 625 милиони евра странски инвестиции, што е двојно повеќе од најдобрата година на ...
сите 213 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 138 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 176 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена

Тое беше пораката на претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски вечерва на отворената трибина во Гевгелија. – Првите благодети што ги ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Законот за двојазичност ја нарушува унитарноста на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: