Повеќе од половина Романци купуваат онлајн додека се на работа

Според истражувањето на онлајн платформата за регрутирање на вработени BestJobs, шест од десет Романци се изјасниле дека барем еднаш месечно купуваат онлајн додека се на работното место. Исто така вработените кои го прават тоа (52%) велат дека трошат околу половина час за секое пребарување на саканиот производ или услуга, пишува Romania Insider. Повеќето работници кои купуваат онлајн додека се на работа (54%) преферираат тоа да го прават во попладневните часови (15:00-18:00), 19% купуваат наутро (9:00-11:00), додека 15% за време на паузата. Половина од вработените нарачките ги прават преку мобилен телефон, наспроти една третина кои за истата цел го користат компјутерот или лаптопот на работа. Најмногу се купуваат алишта, чевли и модни додатоци (40%), потоа следува електроника и електрични апарати (33%), IT&C производи (28%), подароци (24,3%), козметика (15,5%), производи за бебиња (9%) и декорации за домот (9,2%). Еден од пет вработени се изјасниле дека посетуваат онлајн продавници дури и кога немаат намера ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Branch, старт-ап од САД којшто е ко-основан од Романка стана “еднорог“ откако достигна вредност од 1 милијарда долари, заклучно со последната инвестиција од 129 милиони долари, пишува Romania Insider . Branch им помага на брендовите да создадат врски помеѓу веб страните и мобилните апликации со коишто се зголемува бројот на конверзии, ангажманот и задржувањето на корисниците. Компанијата којашто започна со работа пред четири години, поддржува 40.000 апликации, коишто ги користат околу 3 милијарди корисници месечно, вклучувајќи ги Airbnb, Amazon, Bing, Pinterest, Reddit, Slack, Tinder и други. Ко-основачот на Branch Романката Мадалина Сегет, која живее во САД 17 години е исто така и маркетинг директор на компанијата. Дипломирала компјутерско инженерство на универзитетот Корнел во Њујорк и има мастер диплома за дизајн од Стенфорд. Другите основачи се Алекс Остин, кој е извршен директор на Branch, Мајк Молин, главен за оперативниот дел и Дмитри Гаскин кој раководи со одделот иннженерство. Фото: Branch
| | веќе видена | слични

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 426 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 196 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 135 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 141 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од половина Романци купуваат онлајн додека се на работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: