Прашањето на таткото

– Кај си бе шефче, пола саат те чекам! – ми вели дваесетгодишно момче со мов наместо брада на образите. – Повикот го добив пред три минути – му одговарам. – Ееее, секад така, те заболе тебе за патниците. Шефче, ако не те бива, барај друга работа. Сфаќаш? Ако не те бива, не те бива, мењај бизнис. Сфаќаш? Успевам некако да се воздржам и не му одговарам. Ама тој е упорен. – Кажи ми сеа, ако брзав на состанок од миљон евра, а? Ако закаснев, ти ли ќе ми ја платеше штетата? Молчам и возам. – Е затоа никад нема да влеземе у Европа, никад... Јас работам со миљони, шефче, а некој како тебе може да ме заебе... – Бидете пристојни – му влетувам во зборот. – Да бидам пристоен? Знаеш ли кој ми е татко? Шо се занесуеш? Ја притискам кочницата и застанувам. – Не знам кој ти е татко и не ме интересира. Излегувај! – Ќе дознаеш кој ми е татко! – вика тој, ама ја отвара вратата и ја вади десната нога од колата. – Ќе ја прашам мајка ти, можда јас сум ти? – Што?! – Гитла, дечко! Слика: Доналд Маер
| | веќе видена | слични

Како родители, честопати се наоѓате во ситуација каде го запоставувате своето дете затоа што работите или сте уморни од работа. Времето е пари денес, а луѓето честопати забораваат на најважните работи тркајќи се со него. На „Фејсбук“ се прошири приказна за татко и син која има важна поука. „Таткото се враќа дома од работа доцна, уморен и нервозен, и го наоѓа претгодишниот син како го чека на врата. Син: Тато, може да те прашам нешто? Татко: Да, секако, кажи? Син: Тато, колку заработуваш на час? Татко: Тоа не ти е грижа. Зошто ме прашуваш? Син: Само сакав да знам. Те молам кажи ми. Татко: Доколку баш мора да знаеш, заработувам 50 евра на час. Син: Ох, тато, може да ми позајмиш 25 евра? Таткото бил бесен. Татко: Доколку единствената причина затоа што ми бараш пари е да купиш некаква играчка или слична бесмислица, оди во соба и размисли зошто си толку себичен. Јас не работам секој ден за такви детски глупости! Детето тивко заминало во соба и затворило врата. Таткото станал уште понервозен поради неговото ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи се прошири приказната за таткото и синот кои никако да најдат време да се дружат. Ова е само краток потсетник за сите кои работат напорно.Колку пати како родител сте го запоставиле своето дете бидејќи сте биле преуморни од работата? Веруваме дека одговорот е „често“, а ве уверуваме дека не сте единствени.Речиси сите зафатени луѓе се во постојана трка со времето и не ги приметуваат обичните и едноставни работи кои се случуваат околу нив. Поради тоа, оваа приказна за таткото и синот е една од најчитаните на социјалните мрежи… Човекот кој доцна се вратил од работа, уморен и нервозен, го нашол својот петгодишен син како го чека на врата. СИНОТ:„Тато, дали можам нешто да те прашам?“ ТАТКОТО:„Да секако, кажи?“ СИНОТ:„Тато колку зарботуваш на час?“ ТАТКОТО:„Тоа тебе не треба да те интересира.Зошто ме прашуваш тоа?“ СИНОТ:„Само сакав да знам.Те молам, кажи ми, колку заработуваш на час?“ ТАТКОТО:„Ако веќе сакаш да знаеш, заработувам 50 евра на час.“ „Оф“ одговорило детето со спуштена глава…„Тато, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 304 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прашањето на таткото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: