Прашањето на таткото

– Кај си бе шефче, пола саат те чекам! – ми вели дваесетгодишно момче со мов наместо брада на образите. – Повикот го добив пред три минути – му одговарам. – Ееее, секад така, те заболе тебе за патниците. Шефче, ако не те бива, барај друга работа. Сфаќаш? Ако не те бива, не те бива, мењај бизнис. Сфаќаш? Успевам некако да се воздржам и не му одговарам. Ама тој е упорен. – Кажи ми сеа, ако брзав на состанок од миљон евра, а? Ако закаснев, ти ли ќе ми ја платеше штетата? Молчам и возам. – Е затоа никад нема да влеземе у Европа, никад... Јас работам со миљони, шефче, а некој како тебе може да ме заебе... – Бидете пристојни – му влетувам во зборот. – Да бидам пристоен? Знаеш ли кој ми е татко? Шо се занесуеш? Ја притискам кочницата и застанувам. – Не знам кој ти е татко и не ме интересира. Излегувај! – Ќе дознаеш кој ми е татко! – вика тој, ама ја отвара вратата и ја вади десната нога од колата. – Ќе ја прашам мајка ти, можда јас сум ти? – Што?! – Гитла, дечко! Слика: Доналд Маер
| | веќе видена | слични

Како родители, честопати се наоѓате во ситуација каде го запоставувате своето дете затоа што работите или сте уморни од работа. Времето е пари денес, а луѓето честопати забораваат на најважните работи тркајќи се со него. На „Фејсбук“ се прошири приказна за татко и син која има важна поука. „Таткото се враќа дома од работа доцна, уморен и нервозен, и го наоѓа претгодишниот син како го чека на врата. Син: Тато, може да те прашам нешто? Татко: Да, секако, кажи? Син: Тато, колку заработуваш на час? Татко: Тоа не ти е грижа. Зошто ме прашуваш? Син: Само сакав да знам. Те молам кажи ми. Татко: Доколку баш мора да знаеш, заработувам 50 евра на час. Син: Ох, тато, може да ми позајмиш 25 евра? Таткото бил бесен. Татко: Доколку единствената причина затоа што ми бараш пари е да купиш некаква играчка или слична бесмислица, оди во соба и размисли зошто си толку себичен. Јас не работам секој ден за такви детски глупости! Детето тивко заминало во соба и затворило врата. Таткото станал уште понервозен поради неговото ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи се прошири приказната за таткото и синот кои никако да најдат време да се дружат. Ова е само краток потсетник за сите кои работат напорно.Колку пати како родител сте го запоставиле своето дете бидејќи сте биле преуморни од работата? Веруваме дека одговорот е „често“, а ве уверуваме дека не сте единствени.Речиси сите зафатени луѓе се во постојана трка со времето и не ги приметуваат обичните и едноставни работи кои се случуваат околу нив. Поради тоа, оваа приказна за таткото и синот е една од најчитаните на социјалните мрежи… Човекот кој доцна се вратил од работа, уморен и нервозен, го нашол својот петгодишен син како го чека на врата. СИНОТ:„Тато, дали можам нешто да те прашам?“ ТАТКОТО:„Да секако, кажи?“ СИНОТ:„Тато колку зарботуваш на час?“ ТАТКОТО:„Тоа тебе не треба да те интересира.Зошто ме прашуваш тоа?“ СИНОТ:„Само сакав да знам.Те молам, кажи ми, колку заработуваш на час?“ ТАТКОТО:„Ако веќе сакаш да знаеш, заработувам 50 евра на час.“ „Оф“ одговорило детето со спуштена глава…„Тато, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 78 | | | веќе видена

Судот на почетокот на денешното рочиште за случајот “Насилство во Центар” донесе одлука на обвинетиот Никола Груевски, кој избега во Унгарија, да му се суди во ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 85 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 280 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прашањето на таткото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: