Поранешниот бразилски претседател Лула да Силва и се предаде на полицијата

Поранешниот претседател на Бразил Луис Инасио Лула да Силва и се предаде на полицијата за да го почне служењето 12-годишна затворска казна на која беше осуден поради корупција. Многу приврзаници го спречуваа Да Силва да се предаде, но тој сепак синоќа влегол во полицискиот автомобил. Тој потоа бил однесен во полициската станица во Сао Паоло од каде е префрлен во затворот во градот Куритиба. Да Силва требаше да им се предаде на властите во петокот откако Врховниот суд го отфрли неговото барање да се брани од слобода додека трае жалбениот процес на пресудата. Полицијата потоа издаде налог за негово апсење. Тој прво обди да се предаде, но синоќа најави дека сепак ќе оди во затвор.
| | веќе видена | слични

Уставниот суд на Јужноафриканската Република го одби барањето на Оскар Писториус (31) за намалување на затворската казна за убиството на својата девојка Рива Стенкамп во 2013 година. Познатиот јужноафрикански атлетичар и параолимпиец го изгуби праваото на жалби, па сега ќе мора да ја издржи затворската казна од 13 години за убиството. На Писториус казната му беше зголемена од шест на 13 години во ноември лани, по што тој поднел жалба до Уставниот суд. Но од судот му го одбиле барањето со констатација дека жалбата не е во доменот на уставната регулатива. Неговите адвокати уште во текот на процесот сакале целата постапка да ја пренсеат во Уставниот суд, но тоа не им беше дозволено. Писториус на 14 февруари 2013 година ја уби својата девојка Рива Стенкамп со огнено оружје низ затворена врата од бањата, затоа што, како што рече, мислел дека се работи за провалник. Стенкамп, која беше позната манекенка, е убиена со четири куршуми. Писториус првично беше осуден за убиство од невнимание кога му беше одредена ...
| | веќе видена | слични

Неговата ќелија има околу 48 квадрати и се наоѓа на четвртиот од зградата од пет ката на Сојузната полиција во Куритаба која претходно се користела како спална за агенти кои доаѓале од другите градови, пренесе АП. Според локалната телевизија ќелијата на екс претседателот има решетки само на еден прозорец од надворешната страна, но нема решетки на вратата. Во просторијата има еден кревет, маса и сопствена бања со тоалет и  туш со топла вода. Де Силва е одвоен од другите затвореници кои се наоѓаа дури на вториот кат. За време на издржувањето на затворската казна Де Силва ќе биде под 24- часовен видео надзор, ќе има право да мине два часа на отворено ќе добие пластичен прибор за јадење и секоја среда ќе има право на посета. 
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 488 | | | веќе видена

Вицепремиерот Бујар Османи, кој пред два дена во име на Владата аргументираше пред Комисијата, смета дека Законот не треба да се чепка. Предупредува дека секој ...
сите 149 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поранешниот бразилски претседател Лула да Силва и се предаде на полицијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: