ФЗО: Нова група помагала за олеснување на осигуреници

ФЗО: Нова група помагала за олеснување на осигуреници Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) воведе нова група помагала со кои значително им се олеснува животот на над 8.000 лица и нивните семејства. Во соопштението на Фондот се истакнува дека станува збор за суплементи за дигестивни и метаболни заболувања, и тоа безглутенско брашно за лицата заболени од Rett Syndrome и безпротеинско брашно и млеко за лица заболени со фенилкетонурија, по барање на осигурени лица. Станува збор за ранлива група на граѓани кои во својата секојдневна исхрана не можат да вклучат продукти кои ги содржат протеините глутен и фенил аланинот, а при тоа сериозно да не го нарушат сопственото здравје. Со воведување на оваа измена на Правилникот ФЗОМ овозможи на лицата заболени од Rett Syndrome и Фенилкетонурија да го остварат своето право на овие суплементи на товар на Фондот, а станува збор за три лица заболени од Rett Syndrome и 10 лица со фенилкетанурија. Семејствата на овие осигуреници досега приватно ги плаќаа овие суплементи ...
| | веќе видена | слични

Фондот за здравствено осигурување на Македонија, од овој месец воведува нови ортопедски помагала што ќе ги користат пациентите. Се работи за суплементи за дигестивни и метаболни заболувања, кои досега не беа на товар на Фондот. Истовремено Фондот ја олеснува постапката за подигнување на четири групи ортопедски помагала, како што се, системите за уростома, илеостома и колостома (вештачки отвори), за катетрите и за пелените и влошките, заобиколувајќи го месечното одење кај матичниот лекар и месечната посета на подрачните служби на Фондот. Како што посочи Маја Парнарџиева Змејкова, првата новина се однесува на воведување безглутенско брашно за лицата заболени од Рет синдром и беспротеинско брашно и млеко за лица заболени со фенилкетонурија. Така 13 пациенти кои се пријавиле во Фондот во својата исхрана не можат да вклучат продукти кои ги содржат протеините глутен и фенил аланинот. - Тие досега плаќале месечно од 4.000 денари до 20.000 денари за да можат да се исхрануваат на начин кој им обезбедува ненарушување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 279 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФЗО: Нова група помагала за олеснување на осигуреници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: