„За заедничка Македонија“ до Заев: Не ни помислувај да одиш против народот!


3 копии

Испровоцирани од обраќањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој од собраниската говорница порача дека со албанските партии ќе избереле претседател на Собранието во друга сала, а ако требало и на скалите на Собрание, граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ му порача: Заев, директно до тебе: Не ни помислувај да одиш против народот. Не ни помислувај да одиш против Деловникот и Уставот. А ако помислиш, ако помислиш да одиш против најголемите граѓански протести во историјата на Македонија… народот ќе зборува. Многу погласно отколку досега. Бидејќи народот е газда во сопствената држава. Па, повели, пробај.
| | веќе видена | слични

Почна со ноќта на долгите ножеви. Пред Државната изборна комисија беше објавен проглас, дека нема да се прифатат изборните резултати и дека народот ќе дојде по своето. „Оваа вечер е вечер на ножевите, или на разумот или на лудилото на еден човек“ - изјави тогаш Валентина Божиновска. „За многу блиску ќе му биде погребот. Ќе го удри инфаркт.“ - велеше Амди Бајрам. „ДИК или да ја принзае волјата на народот или да се соочи со гневот на народот.“ - зборуваше Антонио Милошоски. Се редеа прес конференции и гостувања во вестите. Повици да не се седи дома. Предничеше Лидерот на ВМРО ДПМНЕ кој на провладините медиуми побара од народот да си ја одбрани државата. „Државата е нападната и не можеме сами да ја одбраниме, потребен ни е народот“ - изјави во интервју Никола Груевски во канал 5 „Државата е нападната и народот е тој кој може да ја одбрани. Ако народот не ја си одбрани, тогаш ќе следуваат проблеми.“ - изјави Никола Груевски за Сител. За цело време вриеја социјалните мрежи. „Колку чини кило пластичен експлозив ...
| | веќе видена | слични

Дали говорот на омраза и повикување на народот предизвика до насилните инциденти во собранието? Повеќе од 60 дена се повторува иста реторика и се повикува народот да казни некого, инцидентите беа предизвикани, вели професорката Мирјана Најчевска. „Повеќе од 60 дена се употребува иста реторика, се повикува народот да казни некого, се идентификува некој како виновник, се минимизира улогата на институциите за да може да се набилда едно чувство кај граѓаните дека тие се тие коишто би требале сега да реагираат“, изјави Мирјана Најчевска. Професори, јавни личности и актери, на протестите организирани од граѓанската иницијатива, пораките беа слични. Говорниците често знаеја да се повикаат на народот, а некои на кризата и дадоа име и презиме. „Стево Пендаровски, Дамјан Манчевски.. и една дама од изборна единица 5, Радмила Шекеринска“, изјави Борис Дамовски. „Ние мора да расчистиме со тие велепредавници којшто сето ова ни го подметнаа“, изјави Саво Климовски. „Ќе се справиме лесно со нив, еден час во денот и тие се ...
| | веќе видена | слични

Преку својот фејсбук профил му се обратија на лидерот на СДСМ, Заев. Напишаа - не ни помислувај да одиш против народот. Не ни помислувај да одиш против деловникот и уставот. А ако помислиш, ако помислиш да одиш против најголемите граѓански протести во историјата на Македонија. Народот ќе зборува. Многу погласно отколку досега. Бидејќи народот е газда во сопствената држава, стои на фејсбук профилот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива За заедничка Македонија сериозно ги сфаќа заканите од Зоран Заев искажани од собраниската говорница. „Заев, директно до тебе: Не ни помислувај да одиш против народот. Не ни помислувај да одиш против Деловникот и Уставот. А ако помислиш, ако помислиш да одиш против најголемите граѓански протести во историјата на Македонија… народот ќе зборува. Многу погласно отколку досега. Бидејќи народот е газда во сопствената држава. Па, повели, пробај.“, порача За заедничка Македонија. – Претседател на Собранието ќе биде избран во оваа сала, во друга сала, на скалите, во амфитеатар на Правниот факултет, во МАНУ – рече Заев во неговото излагање на говорницата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Иницијативата „За Заедничка Македонија“ преку Фејсбук страницата му испрати порака на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да не помислува да „оди против народот“ откако тој преку собраниската говорница и преку прес конференција најави дека ќе се избере претседател на Собранието, или во пленарната сала или на некое друго место. Пораката на За Заедничка Македонија“ гласи: Заев, директно до тебе: Не ни помислувај да одиш против народот. Не ни помислувај да одиш против Деловникот и Уставот. А ако помислиш, ако помислиш да одиш против најголемите граѓански протести во историјата на Македонија… народот ќе зборува. Многу погласно отколку досега. Бидејќи народот е газда во сопствената држава. Па, повели, пробај. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Останато

Овој предлог за доверба е поврзан со тоа дали се согласуваме или не со Договорот од Преспа, затоа сме принудени да не дадеме глас за доверба, рече лидерот на ...
сите 554 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, на шефот на Канцеларијата за врски на Грција во Република Македонија, му беше предадена Вербална ...
сите 229 | | | веќе видена

Во грчкиот парламент започна расправа за гласање на доверба на владата на Алексис Ципрас, по заминувањето од владиниот кабинет на коалицискиот партнер и ...
сите 59 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„За заедничка Македонија“ до Заев: Не ни помислувај да одиш против народот!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: