13 фудбалски занимливости за Мундијалот


Во пресред на Мундијалот, кој започнува денес, еве неколку занимливи факти од досегашните Светски првенства кои сигурно и не ги знаете, а ве интересираат: 1. Кој е најмладиот стрелец во историјата на Мундијалот и играч со три титули светски првак? Edson Arantes do Nasimento, познат како Пеле , постигнувајќи гол со 17 години и 239 дена. Играч со три национални титули светски првак, повторно Пеле, и тоа во 1958 година, во 1962 година и во 1970 година. 2. Кој а е најголем ата посета на натпревар на Светското првенство? На првенството во 1950 година во Бразил на финалниот натпревар на Бразил и Уругвај (1-2) на “Marakana” биле присутни 173.850 луѓе. 3. Кој единствено постигна три гола во финалето? Англичанецот Džef Harst, во 1966 година. против Германија. 4. Koj тим има постигнато најмногу голови на Светското првенство 2010 година? Германија, 16 гола. А рекордер е Унгарија во 1954 година со 27 гола. 5. Кој е најдобар стрелец на досегашните Мундијали? Бразилецот Роналдо постигна 15 гола. 6. Koj тим има најмногу ...
| | веќе видена | слични

Од Светското првенство во 2006 година, бразилскиот ас Роналдо е најдобар стрелец во историјата на Мундијалите со вкупно 15 гола.Можеби неговиот рекорд ќе падне во Бразил имајќи предвид дека на Мирослав Клосе му недостасува уште еден погодок, но дотогаш светот ќе остане да му се поклонува на Роналдо.Би била вистинска иронија ако Клосе го надмине токму во Бразил.Роналдо беше во составот на бразилската селекција на четири Светски првенства, но на првото, во САД не одигра ниедна минута.Во Франција 1998 година не ги оправда огромните очекувања и првенството заврши со само четири гола.Експлодира во Јапонија и Јужна Кореја со вкупно осум погодоци со кои ја освои и Златната копачка, а претходниот рекорд на Герд Милер го собори пред осум години, иронично, во Германија постигнувајќи три гола.Повеќе спорт на sportclub.mk
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 77 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 131 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 109 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

13 фудбалски занимливости за Мундијалот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: