Пропадна тендерот за изградба базен во Шуто Оризари

3 копии

Жителите на скопската општина Шуто Оризари ќе почекаат на ветувањето за изградба на отворен пливачки базен. Агенцијата за млади и спорт го поништи распишаниот тендер од пред еден месец, а како причина за тоа се наведува фактот дека ниту една компанија не доставила понуда за изведба на проектот. По првичниот неуспешен обид, ќе треба да се објави нов тендер за реализација на проектот. Воедно, допрва ќе треба да се комплетира соодветната градежно-техничка документација врз основа на веќе изготвеното идејно решение за базенот. Новиот отворен базен во Шуто Оризари беше најавен од досегашната власт во неколку наврати во минатото, а за последен пат пред минатогодишните парламентарни избори. Идејата е да се изгради објект со површина од 4.076 метри квадратни, во чии рамки се планирани голем и мал базен, скокалница за синхрони спортови и семафор со тајмер за следење на натпреварите. Вредноста на проектот е проценета на околу 730.000 евра.
| | веќе видена | слични

„Постапката е поништена“. Вака заврши првиот обид на Агенцијата за млади и спорт да најде фирма која ќе го гради базенот со олимписки димензии во општината Шуто Оризари. Иако еден месец нудеше 730 илјади евра, ниту една градежна компанија не се заинтересирала за проектот. Агенцијата за млади и спорт тврди дека нуди доволно пари, а од идејата за базен во Шуто Оризари нема намера да се откаже. Владата го испланирала ,а базенот го вети и партијата ВМРО-ДПМНЕ во својата изборна програма, една недела откако државната агенција отвори јавен оглас за изведувач. Агнецијата во својот годишен отчет, 2016 ја прогласи за најуспешна. Потрошени се 4 милиони евра од буџетот за 50 спортски објекти. За 2017 меѓудругото планирана е градба на 150 терени за улична кошарка , еден и во општината Мавро-Ростуше каде веќе има маалско игралиште вредно 100 илјади евра за четоврицата постојани жители во с. Никифорово. Каде ќе се гради спортски објект, одлучува Владата, вели Спасевски. На игралиштето во село Никифорово има катанец. Во ...
| | веќе видена | слични

Ветувањето за изградба на отворен пливачки базен во Шуто Оризари беше пречекано со воодушевување во јавноста, особено кај жителите на оваа скопска општина. Меѓутоа, Агенцијата за млади и спорт, го поништи тендерот објавен пред околку месец дена. Како причина за поништување на тендерот се наведува слабата заинтересираност на компаниите за изведба на овој спортско-рекреативен објект. По првичниот неуспешен, ќе следува нов тендер, а дополнително ќе се чека на изработка на идејно-решение. Идејата за отворен пливачки базен се протнува во јавноста изминативе неколку години, а последен пат беше актуелно пред последните парламентарни избори. Идејата примарно беше да се изгради објект на површина од над 4 000 квадратни метри, кој ќе опфаќа голем и мал базен, скокалница и семафор за следење на натпревари. Како предвиден буџет за изведба на проектот наведени се 730 000 евра.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пропадна тендерот за изградба базен во Шуто Оризари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: