Хуманитарна изведба на мјузиклот `Тајно моја`


Мјузиклот "Тајно моја" посветен на Тоше Проески, кој ќе зе изведе вечерва и утре во МОБ ќе има хуманитарен карактер. Двете изведби на Македонската опера и балет ќе се вклучат во хуманитарната акција "Сите за Гоце". Имено, приходот од продадените билети ќе биде дониран за лекување на Гоце Марковски, кој боледува од тумор на мозокот и му е потребна помош. За претставите со хуманитарен карактер билетите чинат 400 денари. Исто така, до 20 мај во фоајето на МОБ и во ТЦ Скопје Сити мол ќе бидат поставени кутии за донации, а може да се донира и телефонски, на Оне Вип 143 487 и на Т-мобиле 143 122. "Тајно моја" премиерно беше изведен во март годинава и е копродукција на Македонската опера и балет и фондацијата "Тоше Проески" во чест на најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески. Мјузиклот е поставен во годината кога се одбележува една деценија од неговата прерана и трагична смрт. "Диригент е Иван Еминовиќ, сценографијата е на Марија Ветероска, костимографијата на Марија Пупучевска, кореографијата на Олга ...
| | веќе видена | слични

Ги има многумина кои треба да се засрамат за она што требаше, а не го сторија за Тоше. Иако поминуваат десет години од неговата трагична смрт, неговото вечно почивалиште не е ни приближно на рамништето на неговата величина. Бекатон плочките не ја издржуваат тежината на илјадниците посетители кои сè уште доаѓаат да му се поклонат на великанот. Тоне и земјата над гробот, која невешто ја покрива теписон со вештачка трева. Металната конструкција, од неколку квардатни метри, полека попушта пред често силниот ветер, кој струи ноз пластичниот плексиглас, со кој е обвиен овој мавзолеј. Државата го заборавила, но неговите фанови не. Оние кои секојдневно доаѓаат да запалат свеќа на гробот на единствениот Тоше Проески, во еден глас велат – тој не заслужи ваков третман од земјата, на која и даде многу. Владата на Никола Груевски ветуваше многу. Постхумно го прогласи за заслужен граѓанин, му изгради спомен куќа, ветуваше дека ќе му направи меморијален комплекс. Овој гроб требаше да биде од времен карактер, само една ...
| | веќе видена | слични

Тоше Проески и Тамара Тодевска се најдобрите вокали на македонската музичка сцена. Едниот машки, другиот женски. За жал, Тоше повеќе не е меѓу нас, но и понатаму живее во срцата на неговите фанови и неговите пријатели. Македонскиот незаборавен пејач има испејано многу хитови, а неговите песни и ден денес не се заборваат. Но, една негова изведба нема да ве остави рамнодушни. Погледнете како Тоше ја пее химната на Македонија на еден спортски настап. А најдобриот женски вокал Тамара Тодевска исто така имаше извонредна изведба на химаната на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Во октомври оваа година ќе се навршат точно 10 години од трагичната смрт на македонскиот ангел Тоше Проески, а на неговото вечно почивалиште ќе затекнете срамотна глетка. Имено, неговиот гроб се наоѓа на Гумење, над родното Крушево. Тоше и понатаму почива во импровизирана гробница покриена со тепих од вештачка трева во која е забоден дрвениот крст со неговото име датумот на раѓање и смрт. Гробницата е поплочена со бекатон плочи, кои пропаѓаат и тонат а импровизираната метална конструкција е покриена и оградена со пластика и најлони. Таква слика затекна и екипата на емисијата 360 степени на АлсатМ телевизија. „Дај малку вештачка трева да покријам овде. Дај ми неколку плишени срциња да ги „закрпам“ дупките кои зјаат. Ти среди ја оваа страна, јас ќе ја маскирам другата да не се види дека ова место е во распаѓање, овој дијалог тогаш скоро секојдневно го воделе тројца луѓе кои се грижеле за уредувањето и обезбедувањето на гробот на Тоше. Тоа им станувало се потешко, бидејќи земјата на гробот тоне, а страничните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И десет години по трагичната смрт, Тоше Проески не доби достоинствено почивалиште. Со одлука на Собранието во 2008-та година, државата презеде обврска да изгради меморијален споменик кај гробното место во Крушево, но до ден денес ништо од тоа не е направено. Зошто - погледнете од истражувањето на Loading...
| | веќе видена | слични

Гробот на никогаш непрежалениот Тоше Проески е во трошна состојба, нема ниту надгробна плоча, а прекриен е со тепих од "вештачка трева" - се прикажува на емисијата "360 степени" на Алсат-М. Десет години подоцна, Тоше се' уште се наоѓа во импровизирана гробница, во Гумење, над родниот град Крушево, како да е потполно заборавен. Гробот му е поплочен со бетонски плочи, кои полека се распаѓаат, а импровизираната метална структура е покриена и оградена со пластика и најлон - слична беше ситуацијата и пред пет години, но сега е полоша. Гробот е покриен со букети цвеќе и играчки кои обожавателите секојдневно ги оставаат, но лицата кои се задолжени да се грижат за гробот на Тоше велат дека со играчки не може да се "замаскира" тоа што се распаѓа. Собранието на Република Македонија во 2008-ма година, помалку од една година по неговата смрт, донесе одлука да се изгради меморијален споменик. Со средствата од буџетот, споменикот требаше да биде завршен за две години. Од тогаш поминати се 10 години, а Тоше се' уште ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во октомври се навршуваат десет години од смртта на Тоше Проески, а во неговиот вечен дом нема надгробна плоча. Гробот на Тоше се наоаѓа над неговото родно Крушево. Тоше и понатаму почива во импровизиран вечен дом покриен со вештачка трева. Гробницата е поплочена со бекатон плочки, кои пропаѓаат и тонат, а металанта констуркција е покриена со пластики. Екипата на емисијата 360 на АлсатМ телевизија, вака го видела гробот на Тоше пред 5 години,а деновиве ја затекла истата ситуација. „Дај малку вештачка трава да покрием овде. Дај ми неколку плишани срциња. Ти среди ја едната страна, јас другата, да не видат дека местото е во распаѓање“, ваков дијалог воделе луѓето кои тогаш се грижале за вечниот дом на Тоше. -Што да правиме? Ние го средуваме местото до 2 ноември 2007 година. Многу луѓе дочекавме, сите донесуваат цвеќе, плишани мечиња, кукли. Телото на Тоше е покриено со земја која тоне, паѓаат и плочките попуштат и кровната конструкција, изјавил тогаш Ратко Трајчевски кој го уредува местото. А еден фан ...
| | веќе видена | слични

Во октомври се навршуваат 10. години од трагичната смрт на Тоше Проески, а на неговото вечно почивалиште, ќе затекнете срамна глетка Имено, неговиот гроб се наоѓа на Гумење, над неговото родно Крушево. Тоше и понатаму почива во импровизирана гробница покриена со теписон од вештачка трева во која е забоден дрвениот крст со неговото име, дата на раѓање и смртта. Гробницата е поплочена со бекатон плочи, кои пропаѓаат и тонат, импровизираната метална конструкција е прокриена и заградена со пластика и најлони. Таква слика на гробот на македонската звезда затекнала екипата од емисијата „350 степени“ на АлсатМ телевизија. „Дај малку вештачка трева да покријам тука. Дај ми неколку кадифени срциња да ’ги закрпам’ дупките тука. Ти среди ја оваа страна, јас ќе ја маскирам другата да не се гледа дека местово е во распаѓање“ бил дијалогот кој дотогаш секојдневно го воделе тројца луѓе кои се грижеле за уредувањето и обезбедувањето на гробот на Тоше Проески. Тоа им станувало се’ потешко бидејќи земјата на гробот тонела, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хуманитарна изведба на мјузиклот `Тајно моја`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: