Одбиени жалбите на пратениците Димовски и Василевски


8 копии

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 донесе решение со кое ги одби жалбите за определување притвор за пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка. – Постапувајќи по жалби изјавени против решенија на судија на претходна постапка за определување мерка притвор против за С.В. и мерка куќен притвор за Љ.Д., опфатени со предлогот на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, а поврзано со настаните од 27 април во Собранието на РМ, Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 по одржана седница, донесе решение со кое ги одби жалбите и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка, соопшти попладнево Кривичниот суд. Василевски е во притвор во Шутка, а Димовски во куќен притвор, откако Собранието им го одзеде имунитетот.
| | веќе видена | слични

Кривичниот суд денеска испратил барање за да се распише потерница за Митре Питроповски, еден од петтемина осомничени за настаните од 27 април, кои не беа најдени од отворање на истрагата, дознава тв 24. По петнаесетдневната потрага полицијата во четвртокот го известила кривичен дека сите петмина осомничени не се најдени на предложените адреси. Според нашите информации се очекува барања за распишување на потерници до МВР да пристигнат и за останатите четворица осомничени, Александар Василевски Нинџа, Никола Митревски Кољо, Дејан Давиводвски дешо и Младен Додевски. Останатите 27 мина притворени се во притворското одделение во Шутка, меѓу нив се и тројца пратеници, а во куќен притвор се четворица осомничени. На сите 36 лица им се става на товар делото терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.
| | веќе видена | слични

Викендов на социјалната мрежа, Фејсбук, беше објавена потресната биографија на Елена Доцевска Божиновска, една од притворените за настаните од 27 април. Не стивнуваат реакциите во јавноста, судот и обвинителството да престанат мерката притвор да ја злоупотребуваат како казна, правната фела со години укажува дека притворот треба да биде последната мерка што треба да се определи. Викендов на социјалната мрежа, Фејсбук, беше објавена потресната биографија на Елена Доцевска Божиновска, една од притворените за настаните од 27 април, ги разбранува социјалните мрежи. 37 годишната Елена е мајка на две малолетни деца сега обвинителството за организиран криминал и корупција ја сомничи дека со уште 36 мина извршила терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Поддршка Елена доби и од универзитетската професорка Биљана Ванковска. „Дури сега разбрав дека меѓу притворените за терористичко загрозување на поредокот е и мојата постдипломка (на Европски студии) Елена. Не ми се верува дека на мајка на две ситни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Внатрешната контрола на МВР го открила полицаецот кој го сликаше екс министерот за внатрешни работи Митко Чавков во дворот на истражниот затвор. Иако од полицијата се уште нема официјална потврда, според неофицијалните информации, по спроведената истрага, утврден е идентитетот на полицаецот од Посебната единица за поддршка кој што сликал од стражарската кула. Снимањето на осомничените во Истражниот затвор Шутка е забрането со закон, а полицаецот може да се соочи и со кривична пријава за неовластено снимање и фотографирање.
| | веќе видена | слични

Полицаецот кој го фотографираше екс директорот на БЈБ Митко Чавков како се шета во затворот во Шутка не е суспендиран туку ќе се соочи со дисциплинска постапка. Дел од медиумите, повикувајќи се на извори во полицијата соопштија дека внатрешна контрола на МВР го открила полицаецот од Посебната единица за поддршка кој го сликал Митко Чавков. Фотографијата од Чавков како молња на социјалните мрежи се рашири два дена по неговото притворање. Чавков и групата од 36 лица се товари за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста поврзано со настаните во собранието од 27 април.
| | веќе видена | слични

За објавувањето на фотографијата од поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, како се шета во дворот на затворот во Шутка покрената е дисциплинска постапка против полицаец за кој се претпоставува дека ја направил и ја објавил. Според извори од полицијата, полицаецот бил дел од посебната единица за поддршка, ангажиран во затворот. За настанот известено е и јавното обвинителство. Фотографијата од Чавков беше објавена два дена по неговото притворање како дел од групата од 36 лица која се товари за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста поврзано со настаните во собранието од 27 април. На Чавков му беше определен триесет дневен притвор.
| | веќе видена | слични
9 копии

Внатрешна контрола на МВР го открила полицаецот од Посебната единица за поддршка кој го сликал Митко Чавков, поранешниот министер за внатрешни работи во дворот на истражниот затвор Шуто Оризари, јави Алфа, повикуваќи се на извори во полицијата. Судот му одреди 30 дневен притвор на Митко Чавков поради настаните во Собранието на 27 април годинава.
| | веќе видена | слични
4 копии

МВР потврди дека во тек е дисциплинска постапка против полицаец кој во затворот во Шутка го фотографирал притвореникот Митко Чавков, поранешен директор на Бирото за јавна безбедност на МВР и осомничен за организација на собраниските насилства на 27-ми април, јавува Нова ТВ Фотографијата на Чавков во Шутка беше објавена два дена по неговото апсење, додека Чавков се шета сам во дворот на истражниот затвор. Во постапката било откриено дека сликата со мобилен телефон ја направил полицаец, а не вработена во затворската чуварска служба, како што претходно се говореше. Полицаецот бил дел од дополнителното обезбедување на затворот во Шутка кое подолг период е таму поради големиот број на притвореници осудени за Диво Насеље. Откако полицаецот го фотографирал Чавков во кругот на Шутка ја препратил преку социјалните медиуми. Полицаецот не е суспендиран додека трае постапката.
| | веќе видена | слични

Петмина осомничени за настаните од 27 април се недостапни за органите на прогонот. После 15 дневната потрага полицијата испратила известување до судот дека осомничените не се најдени на дадените адреси. Сега на потег е судот кој треба да пушти барање до МВР за да се распишат потерници по бараните лица. Од судот засега не соопштуваат дали вакво барање е пратено до МВР. Инаку во притвор се 27 лица меѓу кои и тројца пратеници, сите се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и е безбедноста.
| | веќе видена | слични
8 копии

Апелацискиот суд ги потврди решенијата за притвори на првостепениот суд за началникот на МВР, Митко Пешев, и за секретарката во Собранието, Елена Доцевска-Божиновска, обвинети за упадот во Собранието на 27 април. За Пешев и Доцевска-Божиновска кривичниот суд првично определи куќен притвор, кој по жалбата на Специјалното јавно обвинителство беше заменет со притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбиени жалбите на пратениците Димовски и Василевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: