Потекло на стаклото

Во записите на Плиние, може да се најде како трговците, при нивниот истовар во пристаништата, со цел да ја одржат рамнотежата на котлите за варење храна, ги потпирале со блокови од шалитра. Од високата температура, шалитрата се топела и се мешала со песокот. На овој начин настанала чудна материја... За оваа материја, на исток се знаело уште пред 5000 години. Поточно, Сиријците ги познавале техниките за дување на стакло, кои потоа сe пренесени во Египет, потоа во Тир, Сидон, Персија и Рим. Во Рим, дури четвртина од населението се занимавало со стакларство како занаетчиство. Средниот век е прочуен по познатите црковни витражи. Венеција станала кралица на стакларската индустрија, која потоа се сели на островот Мурано. Самата преселба имала цел да ги заштити техниките на производство на овој нов производ. Интересно е што постоел и закон со кој се забранува преселбата на стакларските занаетчии. Доколку би се одлучиле на таков потег, целиот имот им се одземал и семејствата им се апселе. Но со текот на времето и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 38 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 130 | | | веќе видена

Монашкиот постриг го изврши надлежниот Архипастир неговото Високо преосвештенство митрополитот Дебарско-Кичевски господин Тимотеј, во присуство на голем број ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потекло на стаклото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: