Потекло на стаклото

Во записите на Плиние, може да се најде како трговците, при нивниот истовар во пристаништата, со цел да ја одржат рамнотежата на котлите за варење храна, ги потпирале со блокови од шалитра. Од високата температура, шалитрата се топела и се мешала со песокот. На овој начин настанала чудна материја... За оваа материја, на исток се знаело уште пред 5000 години. Поточно, Сиријците ги познавале техниките за дување на стакло, кои потоа сe пренесени во Египет, потоа во Тир, Сидон, Персија и Рим. Во Рим, дури четвртина од населението се занимавало со стакларство како занаетчиство. Средниот век е прочуен по познатите црковни витражи. Венеција станала кралица на стакларската индустрија, која потоа се сели на островот Мурано. Самата преселба имала цел да ги заштити техниките на производство на овој нов производ. Интересно е што постоел и закон со кој се забранува преселбата на стакларските занаетчии. Доколку би се одлучиле на таков потег, целиот имот им се одземал и семејствата им се апселе. Но со текот на времето и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 103 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Др. Гордана Силјановска – Давкова е редовен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ по уставно право и политички систем.Силјановска беше министер без ...
сите 163 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потекло на стаклото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: