Грипот покоси уште три жртви

Првпат оваа сезона жртва на свинскиот грип стана и жена во шестиот месец на бременоста, а настрада и затвореник во Идризово. Бремена жена и уште двајца пациенти, од кој едниот е затвореник донесен од „Идризово“ се последните жртви на свинскиот грип, со што мрачната бројка во само три дена се искачи за уште петмина починати. Со тоа, бројката оваа сезона се зголеми на 13 пациенти, информираа од Комисијата за пандемски грип. За ситуацијата да биде пострашна, последниот месец и пол грипот од типот А(Х1Н1) зема се поголем замав и продолжува да коси. Пациентите со тешка клиничка слика, масовни пневмонии и претходни хронични заболувања се најчестите жртви на ова вирусно заболување. Според информациите од скопската Клиника за инфективни болести, грипот брзо напредува, а особено свинскиот грип, при што само во последните неколку дена забележан е зголемен број пациенти кои се примени на клиниката, но и на оние кои покрај преземените мерки и дадената терапија завршиле со смртен исход. Жената во шестиот ...
| | веќе видена | слични

Ако во минатата грип-сезона нé бомбардираа со информации за вирусот и со препораки за заштита од него, годинава комисијата за пандемски грип се јавува еднаш неделно Граѓаните опуштени, здравствените власти полуактивни, вакцинацијата мртва, а комисијата за пандемски грип проверува како биле лекувани последните шест починати. Во вакви услови грипот ни зема 15 жртви. Некои од грипосаните се јавувале на лекар дури откако болеста ќе кулминира, па еден бил донесен мртов на клиниката за инфективни болести. Ако во минатата грип-сезона нé бомбардираа со информации за вирусот и со препораки за заштита од него, годинава комисијата за пандемски грип се јавува еднаш неделно. Кој потфрли пред грипот? Оваа грип-сезона во центрите за јавно здравје се вакцинирале околу 16.200 граѓани, што е помалку од лани, кога заштита примија околу 16.800 граѓани. Вакцината тогаш беше бесплатна. Прим. д-р Јованка Костовска, претседателка на комисијата за пандемски грип, смета дека вирусот го потцениле и здравствените работници и ...
| | веќе видена | слични

Поголемиот број од жртвите на грип доцна примиле „тамифлу“. Како што дознаваме, лекот што ја спречува брзата прогресија на болеста пациентите го добиле дури кога стасале на Инфективната клиника. Ова може да е дополнителен фактор за брзо влошување на здравствената состојба на заболените, па во таков случај не можат да помогнат ни лекарите од клиниката. Процените се дека досега се потрошени само околу 8 отсто од количините „тамифлу“, што укажува дека матичните лекари многу малку го препишуваат или, пак, дека болните навреме не се јавиле ниту на матичен лекар. Од Инфективната клиника ни потврдија дека голем дел од болните кои доаѓаат кај нив претходно не примале „тамифлу“, иако се потешки случаи. „Не можам да кажам колку проценти од болните дошле без препишана терапија ’тамифлу‘, но има такви случаи“, вели д-р Сања Маринковиќ, портпаролка на Инфективна клиника. Но, останува сомневањето дали болните со грип добро се водат додека се на респиратор, особено што на Одделот за интензивна нега на Инфективната клиника ...
| | веќе видена | слични

По шесте смртни сучаи од компликации од грип: Зголемениот број смртни случаи од компликации кај болните од грип ги исплашија граѓаните. Многумина наместо дома и на своја рака, последните денови и за мала настинка барале лекарска помош. - Да, точно е тоа по неколкуте смртни случаи од компликации од грип последните денови имаме зголемен број пациенти, претходно доаѓаа веќе кога ќе им се јават компликации, а сега доаѓаат пациенти и со лесна клиничка слика, вели д-р Христина Лескароска, матичен лекар. Зголемена е и побарувачката на антивирусниот лек "тамифлу", што можат да го препишуваат и матичните лекари. - Досега Здравствениот дом Скопје има потрошено околу 150 пакувања на лекот "тамифлу", што може да се најде во сите поликлиники во Скопје кај главните сестри секој ден до 15 часот, а потоа во пунктот за Брза помош до поликлиниката Букурешт, вели Боби Бојчевски од Здравствениот дом Скопје. Бројот на регистрирани болни од грип се искачи на над 24.000. Оваа сезона од компликации предизвикани од грипот на ...
| | веќе видена | слични

Паниката од свинскиот грип ја создадоа слабостите на здравствениот систем, смета инфектологот Марковски. Според него една од клучните маани на здравството е дефицитот на стручен кадар. За илустрација, на инфективната клиника на апаратите за дишење наместо анестезиолози, работат инфектолози. Марковски вели дека грипот секоја година зема данок. Умираат обично од 0,1 до 0,2 проценти од вкупниот број на заболени. Но, и за него не е логично од околу 24 илјади случаи на грип да починат 15 лица, а државата да не прогласи епидемија. Лани од грипот во услови на епидемија се заразија над 90 илјади луѓе, а починаа 27. За Марковски крајно неодговорно е министерот за здравство целата вина да ја префрли на граѓаните велејќи дека го потцениле грипот. Од почетокот на сезоната на грип, од октомври до сега, ова вирусно заболување зеде 15 жртви. Меѓу нив имаше деца, помлади луѓе и бремена жена. Надлежните постојано тврдеа дека болните се лекуваат во современи услови, според сите светски признати медицински протоколи и со ...
| | веќе видена | слични

Зголемениот број на смртни случаи од компликации од грипот ги уплашија граѓаните. Многумина наместо дома и на своја рака, последните денови и за мала настинка барале лекарска помош. - Да точно е тоа по неколкуте смртни случаи од компликации од грип последните денови имаме зголемен број на пациенти, предходно доаѓаа веќе кога ќе им се јават компликации, а сега доаѓаат пациенти и со лесна клиничка слика, вели д-р Христина Лескароска, матичен лекар. Зголемена е и побарувачката на антивирусниот лек Тамифлу, кој можат да го препишуваат и матичните лекари. -Досега здравствен дом Скопје има потрошено околу 150 пакувања на лекот Тамифлу, кој може да се најде во сите поликлиники во Скопје кај главните сестри секој ден до 15 часот, а после тоа во пунктот за Брза помош до поликлиниката Букурешт, вели Боби Бојчевски од Здравствен дом Скопје. Бројот на регистрирани болни од грип се искачи на над 24. 000. Оваа сезона од компликации предизвикани од грипот на Инфективната клиника починаа 15 лица од кои 6 само последната ...
| | веќе видена | слични

Иако овој месец од грип починаа пет лица, во Центарот за јавно здравје во Скопје месецов засега се вакцинирале само две лица. И покрај тоа што здравствените власти апелираат ранливите групи да се вакцинираат, граѓаните не се одзиваат на повикот. Надлежните повторуваат дека вакцината е најдобар начин за заштита од грип. „Алергија кон вакцинирањето постои само кај оние пациенти кои се алергични на други лекови и пред да се вакцинира лекарот констатира ако некој е чувствителен на други лекови, не мора да се вакцинира.“- Шемси Муса Директор на центарот за јавно здравје Скопје Во февруари кога грипот се ширеше со најголем интензитет, односно за еден месец беа пријавени 13.015 заболени граѓани, вакцина во Центарот за јавно здравје Скопје примиле само десетмина. Граѓаните се скептични да ја примат вакцината поради различните дезинформации кои им се пласираат, велат надлежните. „Еден лек кога се пушта во употреба се прават длабоки анализи и се заклучува дека тој лек или вакцина може да се користи и не предизвикува ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство ги брани лекарите и ги обвинува пациентите, но зад превезот на тајноста лекарската фела, сепак, ги обвинува своите припадници. Лекарска негрижа, ненавремено откривање на свинскиот грип, шетање од болница во болница. Ова се главните причини за смртта на 25-годишната кичевчанка, која беше во шестиот месец од својата бременост, неофицијално дознава „Шпиц“. Пациентката уште во почетокот на февруари имала симптоми на вирусно заболување, но сепак тоа не било забележано од страна на лекарите во Кичево, Охрид и Струга кај кои била препраќана, а не бил даден ниту лекот „тамифлу“. Последните десет дена пред да почине, откако го изгубила бебето, ги поминала со влошена здравствена состојба на скопската Инфективна клиника, каде што според информациите од таму, завчера починала. Според неофицијални информации од клиниката, шестмина пациенти починаа од грипот од типот А (Х1Н1) во текот на викендот, но информациите во јавноста излегоа три дена подоцна. Многу прашања остануваат нејасни: Зошто ...
| | веќе видена | слични

Опаѓа бројот на заболени од грип, но се повеќе луѓе умираат од ова заразно заболување. Надлежните допрва ќе испитуваат зошто е тоа така. Министерот за здравство, Бујар Османи, проблемот го гледа во тоа што граѓаните го потцениле грипот. Епидемиолозите не се согласуваат со Османи, а инфектолозите велат дека причините за зголемениот број починати може да се бараат и во нестручното лекување на пациентите на интензивното одделение на Клиниката за инфективни болести. - Во последните две години луѓето се многу посвесни за опасноста од грипот, а поажурно одговараат и матичните лекари. Но, пациентите ги преземаат мерките што им ги препорачуваат здравствените власти. Ако има некој проблем, тој треба да се бара во пораките што ги испраќаат здравствените авторитети - вели Весна Велиќ-Стефановска од Институтот за епидемиологија. Досега има околу 24.000 заболени од грип и 15 починати. Ако овие бројки се споредат со тие од минатата година, кога беше прогласена пандемија во светски размери, ќе се дојде до заклучок дека ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за пандемски грип ќе ја анализира причината за смртта на 15 починати поради вирусот. Ќе се испитува на која возраст биле починатите, дали пред да го добијат вирусот биле болни, па им се докомплицирало здравјето, дали навреме отишле на лекар и дали правилно и навреме добиле помош Само во последните неколку дена починаа четворица од грип, а меѓу нив имаше и бремена жена. Од октомври, кога почна заразата, досега починаа вкупно 15 лица. Свинскиот грип А/Х1Н1 ја намалува активноста, но лекарите објаснуваат дека за него е карактеристична брзата прогресија. Министерот за здравство Бујар Османи смета дека можеби граѓаните годинава го потценија грипот, односно препораките на Министерството за здравство. - Останува апелот за вакцинација на ризичните групи, особено бремените жени, децата до три години и хронично болните - вели Османи. Тој верува дека здравствениот систем соодветно одговара на предизвиците кога станува збор за грипот. - Комисијата за пандемски грип ги има преземено сите мерки што се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 523 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 183 | | | веќе видена

Резултатите од испитувањето на јавното мислење за првиот круг од претседателските избори на агенцијата „Маркет вижн" беа најблиску до она што е објавено како ...
сите 30 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 159 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грипот покоси уште три жртви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: