НВО Еко Логик: Апел да се остават автомобилите

НВО Еко Логик: Апел да се остават автомобилите Невладината организација Еко Логик ги повика денеска скопјани да се обидат овие денови на високи нивоа на загадување на воздухот да не одат на работа со автомобили. „Тие што работното место им е во близина, пешачете, на тие што не ви е ладно возете велосипед, а останатите качете се во јавните автобуси, нема ништо лошо, а ни срамно во тоа. Не сте помалку вредна личност ако немате или не користите кола секој ден, за секаква дестинација, за потребна или непотребна ситуација. напротив, треба да размислиме за последиците од неконтролираната и непромислена употреба на автомобили, секој ден, секој час, секоја минута....“ се вели во јавниот повик на оваа организација. „Ајде да се освестиме бре луѓе - не оди веќе вака. Зарем сите станавте робови на вашите автомобили, зарем автомобилот ја одредува вредноста на човекот? Зошто сакаме да ни е толку потребен...која е поентата? Зарем не може секој од нас да пешачи два, три километри, зарем ова претставува проблем, посебно ...
| | веќе видена | слични

Организацијата Еко Логик , која се грижи за зашитата на животната средина се обиде директно да го привлече вниманието на учесниците во сообраќајот, за да ја подигне свеста кај граѓаните.Тие истакнаа дека секојдневно с повеќе го губат здравјето заради загадениот воздух. Истот така предложија централното градско подрачје да биде пешачка зона, а како многу значен дел од оваа идеја е да се интензивира користењето на Обиколницата. ФОТО: Република
| | веќе видена | слични

„Еко Логик“ како организација која постојано работи и се грижи за зашитата на животната средина, денеска (четврток, 19 декември) организираше настан со кој се обиде директно да го привлече вниманието на учесниците во сообраќајот, со што воедно би влијаеле во подигнување на свеста кај граѓаните кои секојдневно се повеќе и повеќе го губат здравјето заради загадениот воздух. Во нивната информација се вели: „Нашите активности во моментот, а и во целокупното работење се концентрираат на одржлив транспорт, информации и едукации за истиот, предлози и дејствија за имплементирање на зголемено користење на велосипеди, одење пешки, како и користење јавен транспорт. Горенаведените активности ги реализираме преку нашата иницијатива: „Програма за намалување на аерозагадувањето во Македонија“, во која спаѓаат и проектите: • „СТОП за паркирање на велосипедски и пешачки патеки“ • „На работа со велосипед“ • „Дојди на училиште на еколошки начин“ • „Сакам да дишам чист воздух“ Нашето влијание и инцијативи се повеќе ...
| | веќе видена | слични

„Еко Логик“, организација која се грижи за зашитата на животната средина, денеска организираше настан со кој се обиде директно да го привлечеме вниманието на учесниците во сообраќајот, за да влијае за подигнување на свеста кај граѓаните кои, како што наведува, секојдневно сè повеќе го губат здравјето заради загадениот воздух. „Нашите активности во моментот, а и во целокупното работење се концентрираат на одржлив транспорт, информации и едукации за истиот, предлози и дејствија за имплементирање на зголемено користење на велосипеди, одење пешки, како и користење јавен транспорт, а ги реализираме преку нашата иницијатива: „Програма за намалување на аерозагадувањето во Македонија“, во која спаѓаат и проектите: „СТОП за паркирање на велосипедски и пешачки патека“; „На работа со велосипед“ и „Дојди на училиште на еколошки начин“, соопшти организацијата. „Еко Логик“ истакнува дека зголеменото загадувањето за дури и петнаесет пати ги надминува сите граници за нормално живеење и дејствување, а со тоа и правото на ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 289 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 224 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 286 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 85 | | | веќе видена

Владата засега не се откажува од еколошките налепници и покрај тоа што премиерот изјави дека тоа би било еден вид дискриминација. Заменик министерот за животна ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НВО Еко Логик: Апел да се остават автомобилите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: