НВО Еко Логик: Апел да се остават автомобилите

НВО Еко Логик: Апел да се остават автомобилите Невладината организација Еко Логик ги повика денеска скопјани да се обидат овие денови на високи нивоа на загадување на воздухот да не одат на работа со автомобили. „Тие што работното место им е во близина, пешачете, на тие што не ви е ладно возете велосипед, а останатите качете се во јавните автобуси, нема ништо лошо, а ни срамно во тоа. Не сте помалку вредна личност ако немате или не користите кола секој ден, за секаква дестинација, за потребна или непотребна ситуација. напротив, треба да размислиме за последиците од неконтролираната и непромислена употреба на автомобили, секој ден, секој час, секоја минута....“ се вели во јавниот повик на оваа организација. „Ајде да се освестиме бре луѓе - не оди веќе вака. Зарем сите станавте робови на вашите автомобили, зарем автомобилот ја одредува вредноста на човекот? Зошто сакаме да ни е толку потребен...која е поентата? Зарем не може секој од нас да пешачи два, три километри, зарем ова претставува проблем, посебно ...
| | веќе видена | слични

Организацијата Еко Логик , која се грижи за зашитата на животната средина се обиде директно да го привлече вниманието на учесниците во сообраќајот, за да ја подигне свеста кај граѓаните.Тие истакнаа дека секојдневно с повеќе го губат здравјето заради загадениот воздух. Истот така предложија централното градско подрачје да биде пешачка зона, а како многу значен дел од оваа идеја е да се интензивира користењето на Обиколницата. ФОТО: Република
| | веќе видена | слични

„Еко Логик“ како организација која постојано работи и се грижи за зашитата на животната средина, денеска (четврток, 19 декември) организираше настан со кој се обиде директно да го привлече вниманието на учесниците во сообраќајот, со што воедно би влијаеле во подигнување на свеста кај граѓаните кои секојдневно се повеќе и повеќе го губат здравјето заради загадениот воздух. Во нивната информација се вели: „Нашите активности во моментот, а и во целокупното работење се концентрираат на одржлив транспорт, информации и едукации за истиот, предлози и дејствија за имплементирање на зголемено користење на велосипеди, одење пешки, како и користење јавен транспорт. Горенаведените активности ги реализираме преку нашата иницијатива: „Програма за намалување на аерозагадувањето во Македонија“, во која спаѓаат и проектите: • „СТОП за паркирање на велосипедски и пешачки патеки“ • „На работа со велосипед“ • „Дојди на училиште на еколошки начин“ • „Сакам да дишам чист воздух“ Нашето влијание и инцијативи се повеќе ...
| | веќе видена | слични

„Еко Логик“, организација која се грижи за зашитата на животната средина, денеска организираше настан со кој се обиде директно да го привлечеме вниманието на учесниците во сообраќајот, за да влијае за подигнување на свеста кај граѓаните кои, како што наведува, секојдневно сè повеќе го губат здравјето заради загадениот воздух. „Нашите активности во моментот, а и во целокупното работење се концентрираат на одржлив транспорт, информации и едукации за истиот, предлози и дејствија за имплементирање на зголемено користење на велосипеди, одење пешки, како и користење јавен транспорт, а ги реализираме преку нашата иницијатива: „Програма за намалување на аерозагадувањето во Македонија“, во која спаѓаат и проектите: „СТОП за паркирање на велосипедски и пешачки патека“; „На работа со велосипед“ и „Дојди на училиште на еколошки начин“, соопшти организацијата. „Еко Логик“ истакнува дека зголеменото загадувањето за дури и петнаесет пати ги надминува сите граници за нормално живеење и дејствување, а со тоа и правото на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 156 | | | веќе видена

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НВО Еко Логик: Апел да се остават автомобилите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: