„Постојано копје“ ја покажува подготвеноста на НАТО

Вежбата на НАТО „Постојано копје 2“ покажа дека безбедноста на земјите-членки нема да се компромитира, велат експертите. Падобраниците од 173-тата Воздушно-десантна бригада на САД и британските војници од полкот на Војводата од Ланкестер учествуваат на заедничката вежба. [НATO] Неодамнешната вежба на НАТО наречена „Постојано копје 2“, во која учествуваа повеќе од 2.000 војници од 10 земји, се фокусираше на зголемувањето на интероперабилноста и синхронизирањето на сложените операции меѓу сојузничките воздухопловни и копнени сили преку воздушно-десантните мисии и мисиите на воздушни напади. „Воените вежби и обуката кои ги спроведува НАТО имаат најразлични имиња и цели, а сѐ зависи од актуелната геополитичка безбедносна ситуација“, рече за SETimes Александар Дедовиќ, извршен директор на Алфа центар, невладина организација со седиште во Никшиќ фокусирана на безбедносните прашања. „Вежбите кои се изведуваат во одредени предконфликтни и конфликтни периоди во одредени зони, како што е „Постојано копје“, имаат свои ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 346 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 130 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Постојано копје“ ја покажува подготвеноста на НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: