Реформските закони неделава пред пратениците


Независноста на судството се поткопува со закони чија цел е контролирање на судиите смета претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, според кого критериумите за разрешување на судија се апстрактни и непрецизни, и во минатото се воделе нарачани постапки против судии со цел да се заплашат. Џолев предлага Здружението на судии преку Советот за етика да биде инволвирано во постапката за разрешување и да не дозволи да поминуваат тенденциозни и неосновани претставки против судии. Според првиот човек на Кривичен и оценувањето на судиите се користело како алатка за контролирање на судиите и се сведувало на математичка операција на собирање на бодови. Овие забелешки Џолев ги искажа на Конференција за независност на судството, а ги повторил и во Советот за следење на правосудните реформи предводен од премиерот. Доаѓаат во пресрет на измените на законот за судови што се во собраниска процедура, а се однесуваат токму на дефинирање на дисциплинските постапки и оценувањето на судиите. Следната недела е закажана и јавна ...
| | веќе видена | слични

Судиите кои нема да ги почиуваат одлуките од Судот за човекови права во Стразбург или кои ќе издадат калсифицирани податоци кои ги дознале во вршењето на својата функција ќе се соочат со разрешување. Строги казни ќе има и за судиите кои ќе ги развлекуваат судските постапки. Власта ги прифати клучните предлози на опозциската ВМРО-ДПМНЕ за заострување на дисциплинската одговорност на судиите. Измените веќе поминаа на комисијата за политички систем, се чека наредната недела да поминат и на пленарна седница. Власта го прифати и предлогот на опозцијата во законот за судски совет- претседателот на Врховниот суд да го задржи правото на глас во советот. Сепак, ова не се единствените измени во правосдуството кои ќе се договараат со опозцијата. Неусогласени се законите за јавно обвинителство и кривична постапка. Ќе се догвоараат и нови измени на законот за судови и судскиот совет кои треба да бидат усогласени од јуни. Од изборните реформи, власта и опозцијата се договорени наскорор да биде избрана ДИК и тоа како ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој договор денеска во собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците беа прифатени седум амандмани од 14 предложени за измени и дополнувања на Законот за судовите и осум за Законот за Судски совет. Овие закони Собранието ќе ги гласа следната недела. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски кажа дека се прифатени четири-пет ставки од целиот сет што го предложила ВМРО-ДПМНЕ во врска со дисциплинската одговорност на судиите, што ќе се вметне во Законот за судовите. Овој закон, според Ристовски, ќе биде испратен до Венецијанската комисија, а е дел од 3-6-9+ реформскиот закон, а дел произлегува и од Извештајот на Прибе. - Главно кај Законот за судови беше околу дисциплинската одговорност на судиите. Измените се во три дела што се усогласени со опозицијата. Во Законот за Судски совет го ...
| | веќе видена | слични

Во хармонична атмосфера, и без дебата во собраниска комисија поминаа дел од реформските закони за судството. Ова е епилогот, од викенд средбите меѓу власта и опозицијата на која се пеглаа несоглАсувањата, откако во четвртокот не беа изглАсани. На комисијата беа прифатени сите амандмани за измените на законот за судски совет и половина од поднесените за законот за судови. Токму овој закон според информациите предизвика доцнење на комсијата, бидејќи иако усогласен , власта заборавила да нотира дека ќе биде потребен и Бадинтер. Амандманите не беа образложени од подносителите, освен од пратеникот Панчо Минов, кој ја поздрави, како што рече демократската соработка помеѓу власта и опозицијата. „Ние како претставници на опозцијата, интервениравме и за поздравување е демократската соработка во меѓупарламентарните групи на власта и опозицијата во однос на зголемување на основните за разрешување на судиите.“ - изјави Панчо Минов – пратеник ГРОМ. Заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, најави дека предлог ...
| | веќе видена | слични

Судиите што ќе откријат доверливи информации од предметите на кои работат, како и тие што нема да ги применат пресудите од Судот за човекови права во Стразбур, ќе бидат разрешени. Власта ги прифати амандманите на ВМРО ДПМНЕ, на Законот за судовите, со кои се бараше зголемување на дисциплинската одговорност на судиите. Заменик министерот за правда изјави дека клучниот проблем ни досега не беше во законите, туку кај самите судии. Од предложените 14 амандмани на овој закон, власта прифати седум. Прифатени беа и сите осум амандмани на ВМРО ДПМНЕ на Законот за судски совет, што е исто така дел од реформските закони што ги бараше Европската комисија.Останатите закони од реформскиот пакет, допрва ќе се усогласуваат. Далиборка Демјанска
| | веќе видена | слични
10 копии

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судскиот совет. Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата ги разгледуваше амандманите што се носат без дискусија. За првата точка, за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за судовите, беа поднесени 14 амандмани, од кои седум беа прифатени. Несогласувањата на владејачкото мнозинство и на опозицијата беа во однос на дисциплинската постапка за судиите. Еден од клучните амандмани предвидува зголемување на основите за разрешување на судиите и тоа доколку не ги применуваат пресудите на Европскиот суд за човекови права и ако открива доверливи информации од процесите што ги работи. Втората точка на дневен ред беше и предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет на РМ. По оваа точка беа поднесени осум амандмани и сите осум беа усвоени. Овие два закона се дел од реформскиот пакет-закони што беше планирано да бидат донесени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На денешната седница на Комисијата за политички систем, беше расправано околу дисциплинската одговорност на судовите. Предлогот за измените во овој закон кои се поставени во три дела се поднесени од министерството за правда и усогласени со опозицијата. Во Законот за судски совет најголемата измена е во делот на одземање на правото на глас на претседателот на Врховниот суд.„Министерството за правда смета дека покрај министерот за правда кој нема право на глас во Советот,право на глас не треба да има ни претседателот на Врховниот суд. Тука не успеавме да се усогласиме со опозицијата и го вративме правото на глас на претседателот на Врховен со тоа што во големиот пакет измени за судскиот совет кој ќе следи јуни и јули каде ќе се утврдува мандатот на членовите повторно ќе се размислува околу правото на глас на претседателот на Врховен суд“, рече заменикот министер за правда Оливер Ристовски.Законите за кривична постапка и Јавно обвинителство денеска не се најдоа на дневен ред на Комисијата за политички систем ...
| | веќе видена | слични

Речиси без дискусија по договорот на работните групи, прифатени поголем дел од амандманите кои опозицијата ги предложи во реформските Закони за судови и Судски совет. Вратено е старото решение, во Судскиот совет, и претседателот на Врховен да има право на глас. Минаа и дисциплинските казни за неодговорните судии. Заменик- министерот за правда, Ристовски уверува дека ќе нема проблеми и околу Кривичниот законик и Законот за јавно обвинителство кои повеќе се усогласувања со други закони. Во јули се очекуваат поголеми измени во законите кои ќе значат вистински реформи во судството. Иако се брзаше, и викендов власта и опозицијата, постигнаа договор околу законите за судството, сепак тие до идната недела нема да се најдат на пленарна седница бидејќи службено е отсутен спикерот Џафери. Миле Ристески
| | веќе видена | слични

За законите за кривична постапка и за јавниот обвинител допрва ќе се договараат. Со новиот закон за судови, судиите ќе бидат казнувани и разрешувани ако не ги почитуваат одлуките на судот за човекови права во Стразбур, а со еден од усвоените амандмани за законот за Советот,  на претседателот на судскиот совет му се враќа правото на глас. Според заменик министерот за правда Оливер Христовски, реформите во судството ќе траат. На комисијата за политички систем власта прифати 7 амандмани за законот за судови а 7 отфрли. За Судскиот совет беа прифатени сите 8 амандмани. Панчо Минов од Коалицијата за подобра Македонија, ја поздрави парламентарната соработка меѓу власта и опозицијата. Според него добро што ќе има дисциплински и казнени мерки за судиите кои не си ја работат работата. Во текот на оваа недела најверојатно судските закони ќе се најдат на собраниска седница. Од наредната недела стартуваат преговорите за јавниот обвинител но и за новиот пакет на измени на Законот за судови и судскиот совет кој треба да ...
| | веќе видена | слични

Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата што е во тек ги разгледува амандманите кои се носат без дискусија. Разидувањата на владејачкото мнозинство и опозицијата беа во однос на дисциплинската постапка за судиите. Еден од клучните амандмани предвидува зголемување основите за разрешување на судиите и тоа доколку не ги применуваат пресудите на Европскиот суд за човекови права и ако открива доверливи информации од процесите што ги работи. Овие два закона се дел од реформскиот пакет закони што беше планирано да бидат донесени пред објавувањето на Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реформските закони неделава пред пратениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: