Последното количество сириско хемиско оружје испорачано за неутрализација

Со очекуваното уништување на последните 90 тони пријавено сириско хемиско оружје, „Кејп Реј“ ќе ја заврши својата сложена и чувствителна мисија. Бродот на данската морнарица ХДМС Есберн Снаре се гледа од јужниот кипарски крајбрежен град Ларнака. Истиот ја предводеше данско-норвешко-британската оперативна група вклучена во отстранувањето на сириското хемиско оружје во рамките на заедничката мисија на ОПЦВ. [AФП] Последната пратка сириско хемиско оружје - испратена од завојуваната земја во понеделникот (23-ти јуни) - ќе биде неутрализирана на истиот брод договорен со Американската морнарица кој успешно се справи со скоро 1.100 кубни метри отровен материјал предаден со договорот со кој посредуваа ОН. Мисијата од висок профил на „Кејп Реј“ привлече зголемено меѓународно внимание и анализа уште од самиот почеток, со оглед на тоа што неутрализира хемиски агенси - преку процесот познат како хидролиза - додека плови по меѓународните води на Медитеранот. „Значаен чекор во оваа мисија е направен денес [понеделник]. ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 243 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“. Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 74 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 64 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Последното количество сириско хемиско оружје испорачано за неутрализација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: