Алкохолот, сепак е причина за смртта на Ејми Вајнхаус

Според најновите извештаи, причината за смртта на славната пејачка Ејми Вајнхаус е алкохолот. Патолозите сметаат дека се работи за “несреќен случај“, односно дека "пејачката конзумирала поголемо количество алкохол пред смртта, а со тоа постоел и огромен ризик по нејзиното здравје." Како што пренесува Дејли Меил, во извештајот на патолозите е наведено дека во крвта на Ејми се пронајдени “416 милиграми алкохол на 100 милилитри крв“. Во Англија на пример, тоа би значело дека Вајнхаус имала за 5 пати повеќе алкохол во крвта од дозволениот лимит за управување на возило. Инаку, пејачката која се бореше против зависноста од алкохол и дрога, беше пронајдена мртва во својот дом на 23 јули оваа година. Имаше само 27 години. Според докторката на Вајнхаус, по подолг период на апстиненција, пејачката почнала повторно да конзумира алкохол во деновите пред смртта.
| | веќе видена | слични

Покојната дива Еми Вајнхаус официјално починала од преголема доза на алкохол во крвта, а најтрагична работа е тоа што само неколку часа пред нејзината смрт, зборувала за тоа како сака да живее, и дека уште многу работи на постигнала. Нејзината долгогодишна лекарка д-р Ромет, која зборувала со Еми пред нејзината смрт, рекла дека Еми не делувала како да сака да умре.- Беше смирена, зборуваше разумно, беше во можност да ја одржи конверзацијата. Не се исплашив за нејзиниот живот, не делуваше суицидно, јасно кажа дека не сака да умре, и зборуваше за иднината, како и позитивни промени во својот живот, изјавила д-р Ромет. Пејачката испила доволно алкохол за да престане да дише, и да падне во кома. Вајнхаус, 27, која со години се бореше со зависноста од дрога и алкохол, била пронајдена мртва во својот дом во Лондон на 23 јули 2011 година.
| | веќе видена | слични

Се откри причината позади смртта на Ејми Вајнхаус на 23 Јули оваа година. И претпоставките дека починала од предозираност со алкохол испаднаа вистински. Таа покрај тоа што не смеела да почне нагло да пие алкохол по паузата од него која траела над месец дена, не смеела ни да испие толкава количина. Нејзиното обезбедување кое постојано стоело пред нејзината врата од хотелската соба, вечерта пред смртта ја слушнало како се смее и веројатно гледа телевизија, но утрото ја пронашле мртва во креветот, за подоцна аутопсијата да покаже дека Ејми во крвта имала 0,4% алкохол. Родителите на контроверзната пејачка изјавија само дека се задоволни што конечно се откри причината за нејзината смрт и ништо повеќе. Ејми не е единствената од сцената што не успеала да се избори во борбата со алкохол и го загубила животот. Пример за тоа се и Били Холидеј, пеачот на „AC/DC” Бон Скот, филмската легенда Ричард Бартон и уште многу познати ликови од холивудската индустрија, која очигледно лошо влијаела на нив. Кратко URL : ...
| | веќе видена | слични

Конечно се откри причината за прераната смрт на младата британска пејачка Ејми Вајнхаус. Истрагата заклучи дека станува збор за несреќен случај, односно починала како последица од преголемата количина на алкохол во организмот. 27-годишната Ејми Вајнхаус починала како последица од преголемата количина на алкохол во организмот, покажаа резултатите од токсиколошките анализи, според кои Ејми во моментот на смртта во организмот имала пет пати поголема количина на алкохол од дозволената. Таа имала 416 милиграми алкохол на 100 милилитри крв, додека дозволената количина на алкохол во крвта е 80 милиграми. Прелиминарните резултати од обдукцијата на Ејми Вајнхаус покажале дека во моментот на смртта "во крвта на Ејми Вајнхаус не била пронајдена ниту една илегална супстанца", но во официјалниот извештај на лондонската полиција пишува дека во организмот на пејачката се пронајдени траги од алкохол. Ејми Вајнхаус беше пронајдена мртва во својот стан во Лондон на 23 јули оваа година.
| | веќе видена | слични

Трагичната смрт на Ејми Вајнхаус во јули била под “влијание“ на неправилната употреба на алкохол, изјави британскиот судски вештак Сузан Гринавеј. Според првичната аутопсија се покажа дека таа немала внесено наркотични средства во нејзиниот организам, а според последните сознанија се докажа дека во моментот на нејзината смрт, имала огромна количина на алкохол – дури пет пати повеќе од дозволената количина на алкохол во сообраќајот. (споредбено) Набрзо по нејзината смрт, семејството Вајнхаус излезе со контроверзната информација дека причината за смртта на Ејми, всушност била откажувањето од алкохол. Но, полицијата објави дека има пронајдено празни шишиња од вотка во нејзината спална соба покрај креветот, а нејзината лекара, Кристина Ромет, излезе со официјална информација дека Ејми повторно започнала да се алкохолизира. Една недела пред трагичниот настан, дечкото на Ејми, Пер Травис, изјави дека пејачката неконтролирано започнала да пие алкохол. “Она што се случи беше реакција на злоупотребата која што таа го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Нејзината смрт го потресе целиот свет, а по низата на случувања конечно е објавена и вистинската причина за смртта на Ејми Вајнхаус. Според последната официјална истрага, британската пејачка имала дури пет пати повеќе алкохол во крвта од дозволената граница. Кај неа биле пронајдени четири промили алкохол во крвта, а во Англија законски е дозволено 0, 8 промили. Трагичното утро нејзиниот телохранител ја пронашол во безживотна состојба. Тој мислел дека Ејми спие, но кога увидел дека таа не се мрда, веднаш повикал брза помош која ја констатирала смртта на пејачката.
| | веќе видена | слични

Според последните објавени информации во британскиот Daily Mail, причината за смртта на пејачката Ејми Вајнхаус не е предозираност со наркотици туку преголемо количество на алкохол. Истрагата покажува дека по три недели без капка алкохол, Ејми нагло испила огромно количество вотка кое фатално се одразило по нејзиното здравје. По обдукцијата е утврдено дека пејачката имала 4,1 промили алкохол, што е потврдено со трите празни шишиња вотка кои се најдени во близина на безживотното тело. Иако за време на смртта Вајнхаус не користела наркотици, преголемото количество на алкохол во крвта предизвикало пречки во дишењето, по што паднала во кома. Нејзиниот чувар од обезбедувањето ја пронашол во 10 часот наутро, но пријавил дека нешто не во ред дури по пет часа бидејќи мислел дека пејачката спие. По смртта на Ејми медиумите веднаш почнаа да шпекулираат дека станува збор за предозирање, со оглед на тоа дека пејачката веќе подолго време беше навлечена на наркотици, но е и повеќе од јасно дека алкохолот е оној кој и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Истрагата за смртта на британската пејачка Ејми Вајнхаус во јули годинава, заклучи дека станува збор за несреќен случај, со што е потврдена претпоставката за огромното количество алкохол по апстиненцијата. „Таа консумирала толкаво количество алкохол, до 416 милиграми по децилитар крв, така што на тоа ниво ненамерна последица била моменталната смрт со несреќен случај“, оцени Сузан Гринвеј, задолжена за истрагата. Оваа стапка алкохол во крвта е пет пати поголема отколку границата на пијанство. Сведоците изјавиле дека поп и соул ѕвездата којашто беше позната по екцесите предизвикани од прекумерно консумирање дроги и алкохол, не испила ни капка алкохол три дена пред смртта во нејзиниот стан во Лондон на 22-ри јули. Нејзиното тело го пронајде чуварот кој ја оставил пет часа сама во собата. Ендрју Морис изјави дека најпрво мислел дека 27-годишнат пејачка спие, но малку подоцна забележал дека таа воопшто не се мрда. Првите анализи покажаа зголемено ниво на алкохол во крвта, но не беа доведувани во поврзаност дека ...
| | веќе видена | слични

Британската пејачка Ејми Вајнхаус (27) починала како последица од преголемата количина на алкохол во организмот, покажале резултатите од токсиколошките анализи кои беа објавени денес, според кои Ејми во моментот на смртта во организмот имала пет пати поголема количина на алкохол од дозволената. Таа имала 416 милиграми алкохол на 100 милилитри крв, додека дозволената количина на алкохол во крвта е 80 милиграми. Прелиминарните резултати од обдукцијата на Ејми Вајнхаус покажале дека во моментот на смртта "во крвта на Ејми Вајнхаус не била пронајдена ниту една илегална супстанца", но во официјалниот извештај на лондонската полиција пишува дека во организмот на пејачката се пронајдени траги од алкохол. Ејми Вајнхаус беше пронајдена мртва во својот стан во Лондон на 23 јули оваа година.
| | веќе видена | слични

И покрај тврдењата на членовите на потесното семејство дека последните месеци од животот била трезна, па дека ја убила апстиненцијата, истрагата за случајот го докажала токму спротивното. Ејми Вајнхаус починала као последица на земање преголема количина алкохол, изјавила истражителката која ги утврдила причините зе смртта. Ејми Вајнхаус починала како резултат на труење со алкохол. Според зборовите на истражителката Сузан Гринвеј пејачката испила премногу водка. При претресот на нејзината куќа непосредно после смртта полицијата открила дев големи и едно мало шише сио водка, а анализата на крвта покажала дека Вајнхаус имала пет пати повеќе алкохол во организом отколку што е дозволено за еден учесник во сообраќајот. Гринвеј нејзината смрт ја прогласила за “несреќен случај”, изјавувајќи дека пејачката своеволно конзумирала алкохол и самата ги предизвикала последиците. Познатата пејачка и композиторка која со години се бореше со зависноста од дрога и алкохол, беше пронајдена мртва во нејзиниот стан во Лондон на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алкохолот, сепак е причина за смртта на Ејми Вајнхаус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: