„Заев има причина да триумфира“: Зачуван македонскиот идентитет


Заштитата на македонските идентитетски прашања создадоа нервоза кај грчката опозиција, а дел од медиумите нотираат дека во оваа клучна сфера „Скопје извојувало победа“. Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за rрешавање на спорот за името. На масата на претседателот ќе се најде комплетниот договор во кој се регулирани обврските на двете земји, и динамиката на имплементација на предложеното решение. Откако вчера премиерот Заев ги презентираше главните сегменти на решението, кај аналитичари постои увереност дека клучните интереси за заштитени. „Ако се земе како точно она што го изнесе премиерот Заев, сметам дека договорот е поволен, и тоа од следниве причини“, анализира политологот Ненад Марковиќ. „Прво, се заштитува македонскиот јазик како елементарен маркер на идентитетот. Овој назив станува дефинитивен, а радува и тоа што нема да бидат додавани никакви фусноти со непотребни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Националистите во Скопје и Атина сѐ уште можат да го торпедираат договорот. Ова е историска шанса, ништо повеќе, но и ништо помалку од тоа, коментира весникот „Стандард“. Австрискиот весник „Стандард“ по потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, го објавува коментарот на Паул Лендваи, под наслов „Македонија: Последна шанса“. Во него се вели: „Буре барут, јаболко на раздорот, осарник – Македонија во сите крвави конфликти на Балканот имала централна улога. ‘Македонското прашање’ долго било симбол за ‘нерешливоста’ на националните тензии меѓу Србија, Бугарија и Грција. Поделбата на македонскиот простор на три дела по Балканските војни во 1912/13 на грчка Егејска Македонија (50 проценти), српска Вардарска Македонија (37 проценти) и мала бугарска Пиринска Македонија (13 проценти) – предизвика стремежи за србизација и бугаризација во две светски војни. Признавањето на македонска нација со статус на република како дел од југословенската повеќенационална држава, со свој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На почетокот беше независноста, а по неа дојде и спорот за името со соседната Грција. Така дојде и до забраната за зборот „Македонија“. Стојалиштето на нашиот јужен сосед на почетокот на '90-те години беше дека во името на соседната и' држава не смее да го има називот „Македонија“. На сите нас кои живееме во спорните декади, веројатно како единствена константа во проблемот со името ни е медијаторот на ООН Метју Нимиц, кој веќе 24 години е официјален специјален претставник на Генералниот Секретар на ООН, назначен уште од времето на Кофи Анан. Веројатно тој беше еден од малкуте кој како оптимист постојано веруваше во решение за спорот за името со Грција.
| | веќе видена | слични

Договорот за името меѓу Македонија и Грција е една од малкуте добри вести за ЕУ во последно време. За конечен успех на решението, и Европа мора да стори повеќе, гласат дел од рекциите во печатот на германски јазик. „Крај на една расправија“ е насловен освртот во германскиот неделник Шпигел од дописникот од Псарадес: „Алексис Ципрас и Зоран Заев не можеа да одберат посоодветно место од Псарадес на Преспанското Езеро за конечно да му стават крај на огорчениот спор за името на земјата 'Mакедонија' ... Езерото не само што е неверојатно убаво туку е поделено меѓу Грција, Mакедонија и Албанија. Местото значи е симбол за она што владите во Атина и Скопје сакаат да го постигнат: имено заедничка иднина, одбележана од мир, благосостојба и безбедност, како што рече Ципрас... Но во Грција противниците на договорот имаат јасно мнозинство. Според последната анкета повеќе од 67 насто од испитаниците сметаат дека договорот е лош за нивната земја...“, пишува авторот на текстот и веднаш потоа прашува: „Зошто тогаш Ципрас го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Медиумите на германски јазик детално го проследија, „историското“ потпишување на договорот за спорот за името на брегот на Преспанското Езеро. Но сите истакнуваат дека со тоа проблемот не е сосема надминат. „Пред само пет шест месеци, кога грчкиот премиер Алексис Ципрас и неговиот македонски колега Зоран Заев за првпат се сретнаа во Давос тоа беше незамисливо: во ведра слога сега министрите за надворешни работи на двете земји го потпишаа договорот за надминување на нивниот спор за името“, го запонува својот осврт со наслов „Историско потпишување“, германскиот весник Тагесцајтунг во кој натаму истакнува: „Не беше случајност, тоа што потпишувањето се одржа во пограничното подрачје на Преспанското Езеро. Регионот плени со природна убавина и би можел да се развие во туристички рај. Но досега Преспанското Езеро повеќе се сфаќаше како делбена линија меѓу Хелас и нејзината сосетка. Ципрас и Заев сакаа да се ослободат од товарот на минатото“ , пишува ТАЦ и притоа ги цитира обраќањата двајцата премиери, меѓу друго ...
| | веќе видена | слични

По потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името, во Скопје дојде до насилни протести. Околу две илјади демонстранти, како што пренесуваат македонските медиуми, пред зградата на Собранието се судрија со полицијата. Седум полицајци се повредени, а уапсени се 25 учесници на синоќешните протести пред Собранието, организирани против Договорот за решавање на спорот за името, што вчераутро беше потпишан во Преспа. Гледај видео 02:29 Now live 02:29 минути Сподели Повредени и уапсени на протестите во Скопје Испрати Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg linkedin Newsvine Пермалинк http://p.dw.com/p/2zl4T Повредени и уапсени на протестите во Скопје Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот јавен протест во Скопје, пред зградата на Собранието, дел од демонстрантите употребиле распрскувачки средства и насилно ја турнале заштитната ограда, истовремено обидувајќи се насилно да влезат во Собранието. „Со цел да се спречи ескалирање на ситуацијата и ...
| | веќе видена | слични

Противниците на вчера склучениот договор меѓу Македонија и Грција околу името, синоќа во Скопје пред Собранието се судрија со полицијата, која употреби солзавец за да ги растера. Во насилните демонстрации во Скопје против постигнатиот договор со Грција за промена на името во Република Северна Македонија, синоќа се повредени повеќе лица. Според медиумски извори, седум полицајци и тројца демонстранти побарале лекарска помош, а 25 демонстранти се приведени. Децениски спор за името меѓу Македонија и Грција Независноста како иницијална каписла Спорот меѓу двете земји ескалираше веднаш по прогласувањето на независноста на Македонија од поранешна Југославија. Грција го блокираше приемот на земјата во ОН и признавањето од страна на Европската заедница и покрај позитивната препорака од т. н. Бадинтерова комисија. Децениски спор за името меѓу Македонија и Грција Забрана за зборот „Македонија“ Првичната грчка позиција на почетокот на 1990-те години беше дека во името на соседната држава не смее да се содржи зборот ...
| | веќе видена | слични

На почетокот беше независноста. По неа дојде и спорот. Тој меѓу двете земји пламна одеднаш по прогласувањето на независноста на Македонија при распадот, на сега веќе поранешна Југославија. Грција го блокираше приемот на северната и' сосетка во Организацијата на Обединетите Нации, како и признавањето од страна на Европската заедница, и покрај позитивната препорака од т. н. Бадинтерова комисија. И по независноста, се појави спорот за името со соседната Грција. Така дојде и до забраната за зборот „Македонија“. Стојалиштето на нашиот јужен сосед на почетокот на '90-те години беше дека во името на соседната и' држава не смее да го има називот „Македонија“. Носители на оваа политика беа владата на грчкиот премиер Констанинос Мицотакис, а потоа, особено знаменосач беше шефот на дипломатијата Андонис Самарас. Тој си поднесе оставка и предизвика пад на владата на Мицотакис, откако Македонија беше примена во Обединетите Нации под референцата ПЈРМ. Па така, Југославија која веќе не постоеше, остана да „живее“ низ ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Грција денеска го потпишаа Преспанскиот договор со кој треба да му се стави крај на повеќедеценискиот спор за името. Премиерите Заев и Ципрас најавија отворање нова страница во историјата на двете земји. По Охридскиот, Македонија доби уште еден договор кој веќе го понесе епитетот „историски“, иако до неговата целосна реализација ќе мине уште доста време и ќе биде потрошен голем политички капитал - Преспанскиот. Во малото место Псарадес/Нивици, во грчкиот дел од Преспанскиот регион, премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас и министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас со потписи, но и со прегратки го заверија договорот кој предвидува промена на уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија и серија други мерки кои треба да ги остават децениските недоразбирања меѓу двете земји во минатото. Сценографијата во малото село на брегот на Преспанското езеро не оставаше впечаток дека се работи за историски настан, но содржината и ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Псарадес го потпишаа договорот за решавање на спорот за името. „Горди сме на овој наш договор. Горди сме затоа што се обединивме околу решение на спор којшто нѐ делеше и избравме решение што нѐ обединува“, оцени денеска македонскиот премиер Зоран Заев на церемонијата на потпишување на договорот за решавање на спорот за името. Според него, Македонија и Грција би требало да го остават зад себе минатото и да се завртат кон иднината. Гледај видео 04:10 Now live 04:10 минути Сподели Потпишување на договорот за името во Преспа Испрати Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg linkedin Newsvine Пермалинк http://p.dw.com/p/2ziOs Потпишување на договорот за името во Преспа „Градиме пријателство со Грција. Ќе бидеме партнери и сојузници. Тие ќе бидат наши поддржувачи. Заедно трасираме пат за стратешко партнерство“, рече Заев во Псаридес, на грчката страна на Преспанското Езеро. Неговиот колега Алексис Ципрас смета ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 87 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Заев има причина да триумфира“: Зачуван македонскиот идентитет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: