Започнува летно сметање на времето

Освен што на почетокот од неделава конечно навлеговме во пролетта сега и со почеток на летното сметање на времето сме на вистинскиот пат кон летото. Долгата и студена зима е зад нас, време е за долги и топли денови. Утре (недела 27-ми) во 02:00 часот по полноќ започнува летното сметање на времето и часовниците ќе треба да ги поместиме за еден час понапред, односно 02:00 ќе стане 03:00 часот. Малку историја Оваа промена на времето од зимско во летно и обратно се прави со цел да се заштеди на електрична енергија и за прв пат е забележано во 1916-та година. Ова најпрвин го направиле земјите од западна Европа, за денес да го практикуваат околу 70 земји во светот. Оваа година Русија за последен пат ќе ги помести стрелките на своите часовници, рускиот претседател Димитриј Медведев одлучи воведување на вечно летно сметање на времето. Не заборавајте да го промените часовникот :)
| | веќе видена | слични

По 30 години од воведувањето, во недела на 27 март во два часот наутро, Русија за последен пат ги помести стрелките на часовниците за еден час напред – на „летно време“. Воведувањето на „вечното лето“ во Русија го најави претседателот на Русија Дмитриј Медведев на 8 февруари. -Нема да преоѓаме на ‘зимско време’, уште еднаш ќе почувствуваме непријатност бидејќи преминот на ‘летно време’ секогаш значи еден час помалку сон, но потоа непријатностите завршуваат. Истовремено, ќе ја продолжиме дневната светлина. Сметам дека тоа би било интересно за нашата земја и воопшто покорисно, рече претседателот на Русија. Медведев додаде дека Русија нема повеќе да практикува премин од летно на зимско време и обратно и дека за тоа го замолувале повеќе пати. „Донесов одлука за укинување на премин на зимско време, почнувајќи од есенва оваа година и налогот го дадов на владата“, истакна претседателот на Русија. Според неговите зборови, неопходноста за прилагодување со поместувањето на стрелките е поврзана со стрес и заболувања, а ...
| | веќе видена | слични

По 30 години од воведувањето, викендов Русија последен пат ги промени стрелките на часовниците за еден час нанапред – на „летно време“. Воведувањето на „вечно лето“ во Русија го најави и рускиот претседател Дмитриј Медведев уште на 8. февруари „Нема да преминуваме на ’зимско време’, уште еднаш ќе почувствуваме непријатност, бидејќи преоѓањето на ’летно време’ секогаш значи еден час помалку сон, а потоа непријатностите завршуваат. Истовремено, ќе ја продолжиме дневната светлина. Сметам дека тоа би било интересно и за нашата земја и воопшто пополезно“, рече тогаш Медведев. Според него, неопходноста од прилагодување по поместувањето на стрелките е поврзана и со стресот и заболувањата. „Реално, се нарушува човечкиот биоритам, тоа сите ги раздразнува, или се успиваат, или се будат рано и не знаат што да прават во тој час вишок. Да не ги спомнувам несреќните крави и други животни кои не го разбираат поместувањето на часовникот и зошто молзачите доаѓаат во друго време“, рече Медведев. Tweet
| | веќе видена | слични

Русија за секогаш пристапува кон летното сметање на времето. Оваа промена беше иницирана во февруари од страна на претседателот Дмитриј Медведев, според кого движењето на стрелките на часовникот предизвикува стрес кај луѓето и животните. Москва сега ќе биде четири часа понапред од Гринич, во текот на целата година. Експертите, сепак, негираат дека постои студија што потврдува дека промената на времето предизвикува стрес или болест.
| | веќе видена | слични

Изутрината во 2 часот почна летното сметање на времето. Со поместување за еден час нанапред времето во 02:00 часот почна да се смета како 03:00 часот. Летното сметање на времето завршува на 30 октомври во 03:00 часот, кога со поместување за еден час наназад времето во 03:00 часот ќе се смета како 02:00 часот. Одлуката за денот и моментот на воведувањето и денот и моментот на завршувањето на летното сметање на времето во 2011 година е донесена на седница на Владата, согласно Законот за сметање на времето.
| | веќе видена | слични

Не заборавајте да ги промените стрелките на часовникот – ноќеска во 2 часот по полноќ почнува летното сметање на времето. Во два часот по полноќ ќе се промени сметањето на времето и наместо 2 ќе стане 3 часот. Ова значи дека утре наутро ќе имаме уште еден час да се „доспиеме“. Но, покрај дополнителниот час во недела наутро, организмот ќе мора де се навикне на промената на сметањето на времето. Заради максималното искористување на дневната светлина иако ни се чини дека ќе добиеме малку подолг ден, сепак не сме многу во корист во поглед на спиењето, а добиваме подолг ден – ќе се стемнува еден час подоцна. Ова значи дека од следниот викенд ќе имаме можност, и поради подолгиот ден и поради сè поубавото време, повеќе да уживаме во природата...
| | веќе видена | слични

Летното сметање на времето за оваа година започнува на 27 март во 02,00 часот по полноќ со поместување на часовникот за еден час напред. Летното сметање на времето се завршува на 30. октомври во 03,00 часот по полноќ со поместување на часовникот за еден час назад.
| | веќе видена | слични
4 копии

Денеска два часа по полноќ, започнува летното сметање на времето, односно стрелките ќе се поместат за еден час нанапред, во 02,00 часот ќе се смета како 03,00 часот, соопшти Министерството за економија. Летното сметање на времето завршува на 30 октомври во 03,00 часот, кога со поместување за еден час наназад времето во 03,00 часот ќе се смета како 02,00 часот.
| | веќе видена | слични

Вечерва, 26 кон 27 март, почнува летното сметање на времето што ќе ни земе еден час сон, бидејќи стрелките на часовникот одат еден час напред. Токму недостатокот на овој час од нашиот ноќен сон може негативно да се одрази на здравјето, велат експерти од Лондон. Тие спровеле истражување во кое учествувале илјада луѓе од двата пола, што докажало дека само три дена по поместувањето на стрелките поголемиот дел од нив се жалеле на проблеми со срцето и сето тоа е последица на нарушениот биоритам. Специјалистите за сон направиjа план што ќе ви помогне полесно да преминете на летното сметање на времето: - Секоја вечер заминувајте во кревет десет минути порано од претходната вечер. - Избегнувајте алкохол четири часа пред спиење. - Избегнувајте го компјутерот и телевизорот, спијте во потполн мрак и намалете ја температурата во собата. - Одете пеш кон работа или училиште, бидејќи тоа го прекинува излачувањето на хормонот за сон, мелатонин. Всушност, ова се правила што е паметно да ги применувате, ако не поради ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 304 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започнува летно сметање на времето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: