После лаптопот, стигнува и таблет за 100 долари

Иако беше најавен за 2010 година, од непрофитната организација "OLPC" (One Laptop Per Child), најавија дека најавуваниот таблет наменет за помалку захтевните потрошувачи ќе се појави на пазарот оваа година. Таблетот кој во својата основна изведба ќе чини 100 долари, беше претставен на саемот CES, а ќе биде достапен само во земјите во развој. Според најавите, би требало да биде од цврст материјал и лесен за отворање и поправка. Од техничките детали, содржи PixelQi (PQ) екран со 1.024х768 пиксели, процесор Марвел Армада, 512МВ РАМ меморија, а оперативниот систем ќе биде возможно да се бира помеѓу "Sugar" кој OLPC го создаде специјално за деца или Google Android.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 100 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

После лаптопот, стигнува и таблет за 100 долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: