Почна асфалтирањето на првата делница од регионалниот пат Гевгелија-Негорци

По извршеното гребење на оштетениот горен слој и пополнувањето на дупките, почна асфалтирањето на првата делница од регионалниот пат Гевгелија-Негорци, на потегот од кружниот тек во градот до управната зграда на поранешен ЗИК „Винојуг“. Од општината посочија дека по завршување на оваа делница веднаш ќе се пристапи кон гребење на асфалтот и подготовка за асфалтирање на втората делница од патот кој е со вкупна должина од 6,5 километри. Поради работите на патот наредниве денови сообраќајот ќе се одвива наизменично само по една коловозна лента поради што до возачите се апелира да бидат внимателни и со прилагодена брзина според условите на патот да ги управуваат возилата особено на делот каде се изведуваат асфалтерските работи. Целата реконструкција на регионалниот пат Гевгелија-Негорци ќе чини 90 милиони денари што ги обезбеди Јавното претпријатие за државни патишта на Република Македонија,а се очекува комплетно да заврши до крајот на јануари 2019 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Државниот секретар за здравство, Владимир Милошев, попладнево беше во посета на Невропсихијатриската болница во гевгелиското село Негорци каде го промовираше почетокот на работата за реконструкција на одделението за акутно заболени лица. -Со реконструкцијата на ова одделение од НПБ „Негорци“ ќе се подобри стандардот на педесетина акутни пациенти кои се лекуваат во специјализираната болница, а секако ќе се подобрат и условите за работа на здравствените работници кои се грижат за нега на пациентите, рече Милошев. Реконструкцијата на одделението за акутно заболени лица ќе чини девет милиони денари кои се обезбедени од сопствениот буџет на НПБ „Негорци“ и се очекува да заврши до мај наредната година.
| | веќе видена | слични
3 копии

– Со поставувањето нов асфалтен слој во должина од 12 километри и со санирањето на пропустите за атмосферската вода и за каналската мрежа, заврши реконструкцијата на регионалниот пат Р2342 што ги поврзува општините Чешиново-Облешево и Пробиштип. Инвеститор во градежните работи беше Јавното претпријатие за државни патишта кое за обновувањето на коловозот вложи околу 33 милиони денари. -Рехабилитацијата на делницата меѓу селата Тркање и Пишица траеше околу два месеци и сега добивме квалитетно сообраќајно поврзување за околу четири илјади жители од шест села кои гравитираат кон овој регион. Истовремено се обезбедува скратена патна врска меѓу двете општини за околу петнаесетина километри, бидејќи се избегнува кружењето по магистралниот пат А3 меѓу Штип и Кочани, истакна градоначалникот на Чешиново-Облешево, Горанчо Крстев. Со тековната инвестиција се тампонираат банкините околу коловозот, а предвидено е да се обнови и сообраќајната сигнализација. Заедно со реконструкцијата на регионалниот пат, локалната ...
| | веќе видена | слични

Инвеститор во градежните работи беше Јавното претпријатие за државни патишта кое за обновувањето на коловозот вложи околу 33 милиони денари. -Рехабилитацијата на делницата меѓу селата Тркање и Пишица траеше околу два месеци и сега добивме квалитетно сообраќајно поврзување за околу четири илјади жители од шест села кои гравитираат кон овој регион. Истовремено се обезбедува скратена патна врска меѓу двете општини за околу петнаесетина километри, бидејќи се избегнува кружењето по магистралниот пат А3 меѓу Штип и Кочани, истакна градоначалникот на Чешиново-Облешево, Горанчо Крстев. Со тековната инвестиција се тампонираат банкините околу коловозот, а предвидено е да се обнови и сообраќајната сигнализација. Заедно со реконструкцијата на регионалниот пат, локалната самоуправа на Чешиново-Облешево работи и на изградба и асфалтирање на улици во селото Спанчево, за што со проект преку Министерството за финансии и Светска банка се обезбедени над 160 илјади евра. /МИА
| | веќе видена | слични

Нов мост на реката Пчиња на регионалниот пат Петровец – Свети Николе ќе биде изграден во следните 15 месеци. За него ќе бидат инвестирани 950 илјади евра обезбедени од буџетот на јавното претпријатие за државни патишта. Мостот ќе биде во должина од 135 метри и широк шест метри со две сообраќајни ленти. Ќе се градат и пристапни патишта до мостот кои ќе го поврзат со регионалниот пат. – Овој мост е од огромно значење за сите жители на Долно, Средно и Горно Коњаре, Живиње, Милиње, Сушица, Вков, Винце, Пчиња и други населени места кои гравитираат на овој регионален пат. Ова е наше ветување и ќе го реализираме. Стариот мост на реката Пчиња е оштетен, неколку пати реконструиран, но заради одржување на безбедноста на гарѓаните и на сообраќајот, ЈП за државни патишта направи напор, изнајде средства и започна да го гради, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој денеска заедно со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта го означија почетокот на градба. Според директорот на ЈП за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, го означија почетокот на изградба на нов мост на реката Пчиња на регионалниот пат Петровец – Свети Николе. Мостот ќе биде со должина од 135 метри, широк 6 метри со две сообраќајни ленти. Инвестицијата е вредна 950 илјади евра, средства обезбедени од буџетот на ЈП за државни патишта. “Овој мост е од огромно значење за сите жители на Долно, Средно и Горно Коњаре, Живиње, Милиње, Сушица, Вков, Винце, Пчиња и други населени места кои гравитираат на овој регионален пат. Ова е наше ветување и ќе го реализираме. Стариот мост на река Пчиња е оштетен, неколку пати реконструиран, но заради одржување на безбедноста на гарѓаните и на сообраќајот, ЈП за државни патишта направи напор, изнајде средства и започна да го гради”, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Покрај изградбата на мостот, ќе се градат и пристапни патишта до него кој ќе го поврзуваат со регионалниот пат. Рокот за изградба е 15 месеци. ...
| | веќе видена | слични

Мостот ќе биде во должина од 135 метри и широк шест метри со две сообраќајни ленти. Ќе се градат и пристапни патишта до мостот кои ќе го поврзат со регионалниот пат. – Овој мост е од огромно значење за сите жители на Долно, Средно и Горно Коњаре, Живиње, Милиње, Сушица, Вков, Винце, Пчиња и други населени места кои гравитираат на овој регионален пат. Ова е наше ветување и ќе го реализираме. Стариот мост на реката Пчиња е оштетен, неколку пати реконструиран, но заради одржување на безбедноста на гарѓаните и на сообраќајот,  ЈП за државни патишта направи напор, изнајде средства и започна да го гради, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој денеска заедно со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта го означија почетокот на градба. Според директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов, за прв пат по триесетина години се гради нов мост на овој потег и тоа ќе биде најдолгиот изграден досега. – Ќе има две ленти со широчина од 2,95 метри и два тротоари со ширина од 1 метар. Со ...
| | веќе видена | слични

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна асфалтирањето на првата делница од регионалниот пат Гевгелија-Негорци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: