Нови поскапувања демнат зад аголот

Лебот, најверојатно, ќе поскапи вторпат за само десетина дена, а не очекуваат и нови поскапувања на маслото за јадење, јајцата, а најмногу ќе поскапи месото, велат производителите и експертите. Производителите и преработувачите велат дека зголемувањето на цените на храната е резултат на високите цени на суровините и од трошоците на производство. Познавачите на состојбите во земјава тврдат дека ако владата не преземе заштитни мерки, растот на цените ќе ги истошти граѓаните, а преработувачите на храна ќе опстануваат со зголемување на цените на производите. Само пред десетина дена, во сите пекарници лебот поскапе за два денари, а се најавува и ново поскапување. Дека ќе има нова цена на лебот, пекарите не кријат, но не прецизираат колку ќе изнесува. Во Жито лукс велат дека работат во интерес на потрошувачите, но не негираат дека лебот може да поскапе, посочувајќи дека цената на лебот ја диктираат трошоците на производство. - Сите сме сведоци на секојдневното поскапување на производите важни за производство ...
| | веќе видена | слични

Бранот поскапувања на храната ќе продолжи, најавуваат од прехранбената и преработувачката индустрија. Мелничарите велат дека поради високата цена на пченицата лебот нема уште долго да се продава по сегашните цени, иако неодамна веќе поскапе за 3 денари по векна. Скапиот увоз си го направил своето. Ако во септември лани за увоз на пченица плаќале 170 евра по тон, сега цената се движи од 240 до 280 евра, а поскапел и транспортот. Аналитичарите велат дека кога е цената на лебот во прашање, државата може го спречи нејзиниот раст на краток рок со интервенција од стоковите резерви, но на долг рок треба да се зголеми домашното производство. Една од земјите од кои Макеоднија најмногу увезува жито е Србија, а тамошната влада веќе најави дека ќе воведе давачки за извоз на пченица од околу 5 евроценти за килограм. Државава се уште не презела мерки за да спречи нов раст на цената на пченицата и брашното. Последен пат интервенираше летоска преку условен увоз на еден килограм пченица, со истовремен откуп на три ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар изгледа многу поразлично во оваа кампања без услугите на шампионите како Арпад Штербик, Хорхе Македа, Жоан ...
сите 101 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови поскапувања демнат зад аголот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: