Бензинот над 70, дизелот над 60 денари за литар

Во текот на денешното тргување таа го надмина нивото од 72,6 долари за барел што е највисока цена во последните три години. Во вакви услови извесно е дека во понеделник не чека нов, прилично голем скок на малопродажните цени. Во услови кога актуелната цена е за околу 5 долари по барел повисока од онаа врз основа на која Регулаторната комисија за енергетика пред две недели ја формираше цената, од вторник на полноќ можеме да очекуваме значително повисоки цени, кои би можеле да одат и за над 3 денари по литар погоре. Во моментов, ЕУРОСУПЕР БС 95 чини 67,5 денари откако пред две недели поскапи за 2 денари по литар. ЕУРОСУПЕР БС 98 сега чини 69 денари по литар откако минатата недела поскапи за 1,5 денари. Извесно е дека овој дериват од вторник ќе чини повеќе од 70 денари. За 1,5 денари пред две недели поскапи и дизелот кој сега чини 59 денари за литар. И овој производ се очекува да оди над 60 денари за литар
| | веќе видена | слични
15 копии

Малопродажната цена на бензините од ноќеска но полноќ се зголемува за половина, а на дизелот и екстра лесното за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68 денари, на Еуросупер БС-98 ќе биде 69,50 денари, Еуродизелот ќе се продава по 60 денари за литар, додека екстра лесното масло за домаќинство по 48,50 денари. Согласно одлуката се зголемува и малопродажната цена на мазутот и ќе изнесува 28,72 денари за килограм. Просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 68,9 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот 50.003 денари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бензините поскапеа за половина а дизелот за еден денар по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика вчера, стандардно две недели по постедната промена на цените, која се случи пред Велигден. Според пресметките, новата цена на ЕУРОСУПЕР БС 95 изнесува 68 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС 98 69,5 денари по литар. Дизелот од полноќ чини 60 денари за литар.
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата кои ќе важат од ноќеска на полноќ. Бензините поскапуваат за половина, а дизелот за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Дизелот од полноќ ќе чини 60 денари за литар. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС 95 изнесува 68 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС 98 69,5 денари по литар.
| | веќе видена | слични

Малку по малку… Објавено на 16 април 2018 година Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија трет месец по ред продолжува да ја витка спиралата на цените на горивата нанагоре. Малку по малку, цената на литар бензин Еуросупер БС-95 се искачи на 68 денари, на литар Еуросупер БС-98 на 69,50, а на литар Еуродизел Д-Е V на рамно 60 денари, што е за половина денар кај бензините и за еден денар кај дизелот повеќе отколку што ќе плаќаме до полноќ. Или во проценти изразено за 2,31% кај рафинериските и за 1,57% кај досегашните малопродажни цени на нафтените деривати. Оваа своја одлука регулаторната комисија за енергетика ја правда со просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар која во изминатиот 14-то дневен период порасна за 1,87% во однос на претходните две недели, курсот на денарот во однос на доларот кој скокна за 0,71% и референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар кои се зголемија за 0,7% кај бензинот и за 2,38% кај дизелот. Македонија
| | веќе видена | слични

Регулаторната комисија за енергетика денес на пладне ги одреди новите цени на горивата, кои ќе важат после полноќ, најмалку во наредните две седмици. Малопродажната цена на бензините се зголемува за половина денар. ЕУРОСУПЕР БС-95 сега ќе изнесува 68,00 ден. ЕУРОСУПЕР БС-98, новата цена ќе биде 69,50 ден. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден и ќе изнесуваат ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) – 60,00 ден, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) – 48,50 ден. ЕУРОСУПЕР БС-95 = 68,00 ден. ЕУРОСУПЕР БС-98 = 69,50 ден. ЕВРОДИЗЕЛ = 60,00 ден. ДОМАЌИНСТВО ЕЛ-1 = 48,50 ден.
| | веќе видена | слични

Скопје/Охрид, 16. април 2018 (ИНПРЕС) – Од ноќеска на полноќ, нови повисоки цени на бензините, дизелот и екстра лесното масло. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, бензините поскапуваат за половина, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за еден денар по литар. Новата цена на Еуросупер БС 95 ќе изнесува 68 денари, а на Еуросупер 98 69,5 денари по литар. Од полноќ, литар дизел ќе се точи за 60 денари, додека додека екстра лесното масло за домаќинство по 48,50 денари. Согласно одлуката се зголемува и малопродажната цена на мазутот и ќе изнесува 28,72 денари за килограм.
| | веќе видена | слични
3 копии

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,57%, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 02.04.2018 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,50 ден/лит. Малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 02.04.2018 година, и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 60,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 48,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,682 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 02.04.2018 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 28,720 ден/кг.
| | веќе видена | слични

Бензините поскапуваат за половина а дизелот за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според пресметките, новата цена на ЕУРОСУПЕР БС 95 изнесува 68 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС 98 69,5 денари по литар. Дизелот од полноќ ќе чини 60 денари за литар.
| | веќе видена | слични

Малопродажната цена на бензините од ноќеска нa полноќ се зголемува за половина, а на дизелот за еден денар, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 68 денари, на „еуросупер БС-98“ ќе биде 69,50 денари, „еуродизелот“ ќе се продава по 60 денари за литар. Зголемувањето на цените на бензините се должи на тоа што, просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 68,9 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот 50.003 денари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бензинот над 70, дизелот над 60 денари за литар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: