Најскапата марка на светот продадена за 9,5 милиони долари

Најскапата марка на светот продадена за 9,5 милиони долари Малата поштенска марка од Британска колонијална Гвајана, која се смета за една од највредните на светот, беше продадена на аукција во Њујорк за рекордни 9,5 милиони долари. Со големина 2,54х3,18 сантиметри и со октогонален облик, марката, првобитно проценета меѓу 10 и 20 милиони долари, била продадена само по две минути лицитирање. Станува збор за единствен примерок марка од еден цент, печатена на хартија магента во 1856 година, која била наменета за плаќање поштарина за достава на весници. Историјата на оваа марка е исклучително интересна. Кон средината на 19 век, поштенската служба во Гвајана зависела од залихите марки што биле носени од Велика Британија. Во 1856 година, началникот на гвајанската пошта, поради доцнесе на една пратка, бил присилен да побара локално да се отпечати определена количина марки. „Британска Гвајана“ била единствената марка што преостанала од таа серија. Ја открил 1873 година 12-годишен колекционер Вернон Вон, кој со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Минијатурна поштенска марка претставена како „најпозната на свет“ била пуштена во промет во 19 век од поранешната Британска Гвајана, а на аукција во Њујорк е продадена за 9,5 милиони долари. Вредноста на единствениот примерок на One-Cent Magenta е проценета на меѓу 10 и 20 милиони долари, далеку над сегашниот рекорд од 2,2, милиони долари исплатени за поштенска марка, но на аукцијата достигна цена од само 9,5 милиони долари. Почетната цена на поштенската марка била 4,5 милиони долари, а биле потребни само две минути за да заврши во сопственост на анонимен купувач кој својата понуда ја дал преку телефон. - Марката е продадена за 9,5 милиони долари, што ја прави најскапа марка во светот – изјавил Давид Реден, од аукциската куќа „Сотби“. Претходниот рекорд го носеше марката позната како Treskilling Yellow, која во 1996 година била купена за 2,2 милиона долари. Продадената поштенска марка е единствениот примерок од One-Cent Magenta, а ја открил 12-годишно момче од Шкотска кое живеело во Јужна Америка и тоа уште ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа поштенска марка се наоѓала на аукција во Њујорк и била продадена за 9,5 милиони долари. Единствениот примерок на One-Cent Magenta (црвена марка од еден цент), е проценета за цена помеѓу 10-20 милиони долари, цена која е далеку поголема од досегашниот рекорд од 2,2 милиони долари. Сепак на аукцијата достигна цена од „само“ 9,5 милиони долари. Постојат уште само неколку поштенски марки од 4 центи, но има само еден сочуван примерок од еден цент. Оваа поштенска марка ја има пронајдено едно дете од 12 години кое живеело во Јужна Америка во 1873 година.
| | веќе видена | слични

Вредноста на единствениот примерок на One-Cent Magenta е проценета на меѓу 10 и 20 милиони долари, далеку над сегашниот рекорд од 2,2, милиони долари исплатени за поштенска марка, но на аукцијата достигна цена од „само" 9,5 милиони долари. Почетната цена на поштенската марка била 4,5 милиони долари, а биле потребни само две минути за да заврши во сопственост на анонимен купувач кој својата понуда ја дал преку телефон. „Марката е продадена за 9,5 милиони долари, што ја прави најскапа марка во светот", изјавил Давид Реден, од аукциската куќа Sotheby's. Претходниот рекорд го носеше маркицата позната како Treskilling Yellow која во 1996 година била купена за 2,2 милиони долари. Продадената маркица е единствениот примерок од One-Cent Magenta, а ја открил 12-годишно момче од Шкотска кое живеело во Јужна Америка и тоа уште во 1873 година
| | веќе видена | слични

„Британска Гвајана 1ц магента“- за лаиците едно парченце хартија, за филателистите-најголемо богатство. Оваа поштенска марка од 1856 година го смени сопственикот, на аукцијата во Сотби е продадена за 9,5 милиони долари. Поштенската марка „Британска Гвајана 1ц магента“ ("British Guiana 1c magenta") на аукцијата во Сотби во Њујорк достигна цена одоколу седум милиони евра, со што стана најскапата поштенска марка во светот. По речиси 50-минутно наддавање, заинтересиран купувач преку телефон ја понуди највисоката сума. Неговиот идентитет не е соопштен. Иако цената е рекордна, за Сотби таа претставува разочарување-аукциската куќа очекуваше до 20 милиони долари. На својата последна аукција „Британска Гвајана 1ц магента“ во 1980 година достигна само една десетина од сегашната цена, околу еден милион долари. Досега за најскапа поштенска марка во светот се сметаше шведската "Tre Skilling Banco" од 1855 година, која во 1966 година беше продадена во Швајцарија за 2.875.000 франци, околу 1,8 милиони евра. Поштенската ...
| | веќе видена | слични

Поштенската марка од 19 век од британската колонија во Јужна Америка продадена е на аукција во Њујорк за 9,5 милиони долари (7 милиони евра), соопшти вчера вечер аукциската куќа Сотби. Оваа необична марка од 1856 од Британска Гвајана веќе три пати во својата историја ги соборувала вредноста на аукциите за поединечно продадена маркичка. Оваа поштенска маркичка е со димензии 2,5х3 центиметри не е видена во јавноста од 1986 година. Тоа е единствена марка која недостасува во приватната колекција на британското кралско семејство. Последниот сопственик на маркичката од Гвајана бил Џон Е. Ди Понт, наследник на богатството на семејната хемиска компанија, кој е осуден за убиство на олимпискиот шампион 1984 година. Нејзин прв сопственик бил 12-годишниот Шкотланѓанец кој живеел во Јужна Америка и кој ја додал во својата колекција бидејќи случајно ја пронашол меѓу семејните документи 1873 година. Марката ја продал за пар шилинзи на локалниот колекционер Нил Мекиноу. Мекиноу маркичката ја чувал цели пет години и потоа ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 724 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најскапата марка на светот продадена за 9,5 милиони долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: