Германски мотоциклист `посеал` илјадници евра на автопат

Германски мотоциклист викендов загубил 9.000 евра, додека се возел на мотор северно од Минхен во јужна Германија. Тој едноставно ги "посеал" парите на патот по кој се возел. Ова го соопштија вчера полициските власти, од каде велат дека 36-годишниот Германец фатил што се случило, запрел и почнал да ги собира парите, во исто време замолувајќи ги минувачите да се јават во полиција за помош. Органите на редот се одѕвале на повикот. Но, голем дел од банкнотите веќе отишле во неповрат - 1.500 евра ги однел ветрот.
| | веќе видена | слични

Струмичанец по пошта примал фалсификувани евра и ги менувал за денари во Струмица. Тој завчера бил уапсен и против него по целосното расветлување на случајот, како што информираа од полиција, ќе биде поднесена соодветна пријава. Случајот почнал да се отплеткува кога завчера напладне во струмичката полиција дошол Х.Х. (62) од Струмица, пријавил дека две непознати лица го измамиле и му потуриле фалсификувани евра. Според неговата пријава, дента околу 10:30 часот, на булеварот Маршал Тито во Струмица две непознати лица што биле во автомобил „југо корал“ со струмички регистарски ознаки побарале од него тој да размени 150 евра за денари. Х.Х. не насетувајќи дека се работи за измама, ги зел трите банкноти од по 50 евра и им дал 9.200 денари. Откако тие си заминале, тој ги проверил банкнотите и забележал дека се фалсификувани, односно биле со ист сериски број, по што веднаш се упатил во полиција и им ги предал фалсификуваните евра на полицајците. Веднаш по пријавата полицијата почнала истрага. За кусо време лишен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во 12,00 часот во Струмица, 62- годишниот Х.Х од Струмица, пријавил дек а истиот ден околу 10,30 часот на булевар „Маршал Тито“ во Струмица до него застанало моторно возило „Југо Корал“ со струмички регистарски ознаки во кое имало две лица и едно од нив побарало да му размени 150 евра (3 х 50), за што им дал 9 . 200 денари, по што истите заминале. Откако ги проверил банкнотите забележал дека се фалсификувани, односно биле со ист сериски број, по што го пријавил настанот. Со Потврда за привремено одземени предмети од Х.Х. се одземени банкнотите. Од страна на полициски службеници лишен од слобода е Б.И. од Струмица , кој го управувал наведеното ПМВ, а со наредба на јавен обвинител извршен бил претрес во неговиот дом, при што пронајдено било едно плико адресирано до него, испратено од Германија во кое имало 9 (девет) банкноти во апоени од по 50 евра со ист сериски број како на пријавителот Х.Х. Наведените банкноти на Б.И. му пристигнале по пошта вчера. Банкнотите се одземени со потврда и се преземаат ...
| | веќе видена | слични

На 03.06.2017 година во 12,00 часот во СВР-Струмица, Х.Х.(62) од Струмица, пријавил дека истиот ден околу 10,30 часот на бул.„Маршал Тито“ во Струмица до него застанало ПМВ„Југо Корал“ со струмички регистарски ознаки во кое имало две лица и едно од нив побарало да му размени 150 евра (3 х 50), за што им дал 9.200 денари, по што истите заминале. Откако ги проверил банкнотите забележал дека се фалсификувани, односно биле со ист сериски број, по што го пријавил настанот.Со Потврда за привремено одземени предмети од Х.Х. се одземени банкнотите. Од страна на полициски службеници лишен од слобода е Б.И. од Струмица , кој го управувал наведеното ПМВ, а со наредба на ЈО извршен бил претрес во неговиот дом, при што пронајдено било едно плико адресирано до него, испратено од Германија во кое имало 9 (девет) банкноти во апоени од по 50 евра со ист сериски број како на пријавителот Х.Х. Наведените банкноти на Б.И. му пристигнале по пошта на 03.06.2017 година.Банкнотите се одземени со потврда и се преземаат мерки за ...
| | веќе видена | слични

Неколку случаи на фалсификување пари, регистрирани во неделата зад нас, повторно ги алармира граѓаните дека треба да бидат особено внимателни и со пазарскиот кусур, оти меѓу него може да има фалсификувана пара. Долари, евра и денари беа валутите што беа откриени при обид да влетаат во платниот промет во неколку града во државава. За некои од нив официјално информираа и од полиција, а за некои посведочија и самите граѓани што ја имале „среќата“ фалсификувана банкнота да заврши во нивни раце.Помеѓу нив е и 30-годишен скопјанец, кој ни го раскажа своето непријатно искуство. Со банкнота од 50 евра, во текот на минатата недела, отишол во менувачница во скопската населба Автокоманда за да ја замени во денари. Вработената му дала околу три илјади денари, меѓутоа една од илјадарките била фалсификат. Имено, станува збор за банкнота направена или споена, ако сакате, со селотејп од две различни оригинални банкноти. Но иако и двете половини се оригинали, споени во една се сметаат за фалсификат.- Ниту јас, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Триесет и шестгодишен мотоциклист фрлил во ветер 1.500 возејќи се за викенд на автопат на југот на Германија кога банкнотите се разлетале од пластичната кеса во која имало 9.000 евра, објави полицијата. На невнимателниот мотоциклист банкнотите му се разлетале по автопат северно од Минхен во саботата. Кога сфатил што се случува, мажот застанал на автопатот да ги собира парите, а други учесници во сообраќајот повикале полиција која го запрела сообраќајот на 45 минути за да му помогне во барањето. Сепак, за дел од парите било предоцна, па околу 1.500 евра не биле пронајдени. Loading...
| | веќе видена | слични

Мотоциклист викендов загубил 9.000 евра, додека се возел северно од Минхен во јужна Германија, соопштија вчера полициските власти. Како што јави ДПА, кога 36-годишниот Германец сфатил што се случило, запрел и почнал да ги собира парите, во исто време замолувајќи ги минувачите да се јават во полиција за помош. Органите на редот се одѕвале на повикот. Но, голем дел од банкнотите веќе отишле во неповрат - 1.500 евра ги однел ветрот.
| | веќе видена | слични

И покрај големите дилеми во Хрватска околу воведувањето на еврото, и натаму отсуствува поширока јавна расправа за најавените чекори. Дел од економистите се скептични дека тоа ќе ѝ донесе добро на економијата Хрватска следниот месец најверојатно ќе излезе од процедурата на ЕУ за прекумерен дефицит, согласно актуелниот предлог на Европската Комисија до Советот на ЕУ. Јавните финансии, како што е веќе познато, влегоа во помирни води, со што државата засега излегува од ризичната фискално-политичка зона. Напуштањето на процедурата која значи принудно дисциплинирање на државно-буџетската политика, сепак, повлекува натамошни дискутабилни чекори. Како што веќе изјави Борис Вујчиќ, гувернер на Хрватската народна банка, следува влегување на земјата во фактичната чекалница за воведување на еврото. Поточно, гувернерот не користеше такво описно име за претстојната процедура, но Европскиот механизам за девизниот курс, во пракса значи токму тоа. Но, со самото тоа се наметнува дополнително прашање за контекстот на работите: ...
| | веќе видена | слични

Останато

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 378 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германски мотоциклист `посеал` илјадници евра на автопат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: