Одбележан Светскиот ден на борба против ракот

2 копии

Одбележан Светскиот ден на борба против ракот Првото антиканцер здружение на пациенти од малигни заболувања „Животна искра“, се приклучи кон одбележувањето на 4-ти Февруари - Светскиот ден на борба против ракот кое годинава се одвива под мотото „Разоткријте ги митовите”. Членките на “Животна искра” по овој повод ги посетија пациентите со малигни заболувања кои се лекуваат на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија Како дел од акцијата „Камен по камен” што ја спроведува „Европската мрежа на пациенти со гинеколошки канцери“, чиј член неодамна стана и „Животна искра“, на Клиниката и беше подарен камен со логото на „Животна искра“ што ја симболизира посветеноста, цврстата волја и заедничката борба со која е поплочен патот до успехот во борбата против ракот. Антиканцер здружението „Животна искра“, како заеднички проект на пациентите и лекарите, во текот на целата година, организира низа активности, трибини и предавања низ целата земја, со цел да придонесе во градењето на свеста за превенција, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

05.02.2014 Со посета на пациенти со малигни заболувања кои се лекуваат на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија во Скопје, членките на првото антиканцер здружение на пациенти од малигни заболувања „Животна искра“ го одбележа Светскиот ден на борба против ракот, што годинава се одвива под мотото „Разоткријте ги митовите“. На одбележувањето присуствуваа и членки од кочанската асоцијација. Заедно со членките на антиканцер здружението од Скопје, чиј претседател е пејачката Виолета Томовска, тие ги посетија болните од канцер во скопскиот онколошки центар и им подарија пригодни подароци. Им дадоа и камчиња со логото на „Животна искра“, детелинка што ја симболизира посветеноста, цврстата волја и заедничката борба со која е поплочен патот до успехот во борбата против ракот.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 135 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 126 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбележан Светскиот ден на борба против ракот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: