Јувентус е првиот финалист во Лигата на шампиони


Јувентус е првиот финалист во Лигата на шампиони, откако и во реваншот неговите фудбалери беа подобри од Монако, овој пат со 2:1, и со вкупни 4-1 обезбеди пласман во финалето што ќе се одржи во Кардиф. Натпреварот почна жестоко од страна на италијанскиот шампион, чии фудбалери имаа шанса во 22. минута, преку Игуан, а неколку минути подоцна и преку Манџукиќ да дојдат во водство. Првиот гол беше постигнат во 33. минута кога Манџукиќ успеа да пласира одбиена топка под пречката. Пред крајот на првиот дел од натпреварот беше постигнат и вториот гол за Јувентус, кога по корнер, Алвеш неодбранливо стрелаше во голот на Монако. И во вториот дел се играше возбудлив фудбал со шанси на двете страни, а голот за гостите го постигна Мбапе во 69 минута кога успеа да го надмудри голманот на Јувентус, Буфон и да намали на 2:1. Во вториот полуфинален натпревар во Мадрид вечерва играат градските ривали Атлетико и Реал. Кралскиот клуб има висока предност од 3:0 и голема шанса да дојде до ново финале во Лигата на шампиони.
| | веќе видена | слични

Оваа година битката за трофејот во Лигата на шампионите ќе ја водат Реал Мадрид и Јувентус, а дали Европа ќе добие нов или старо-нов шампион ќе видиме на 3 јуни во Кардиф. Секако на теренот се очекува голема битка, но така ќе биде и на трибините каде сигурно ќе бидат девојките, сопругите на ѕвездите на „кралевите“ и „бјанконерите“. Во продолжение погледнете дел од поубавата половина на актерите на таа средба.
| | веќе видена | слични

Во сезоната 1995/1996 Јуве се падна во весела група со Борусија Дортмунд, Стеауа и Глазгов Ренџерс. Дамата немаше мака: Торинците лесно ги победија првите четири меча (три од нив убедливо) и се пласираа понатаму. Против Шкотите имаа гол разлика 8:1 на двете средби. Во финишот од групата Јуве си дозволи пораз дома од Дортмунд (1:2) и реми со Стеауа (0:0). Првото место не им беше загрозено. Во четвртфиналето отидоа на мегдан со Реал Мадрид. На „Сантијаго Бернабеу“ мечот го реши Раул, а во Торино на легендарниот „Деле Алпи“, Алекс Дел Пјеро и човекот со тешка судбина Микеле Падовано го спружија „кралот“ на колена. Следен противник им беше француски Нант, екипа која дрмаше во Франција во раните ’90 години. Јувентус немаше проблем со бандата на Николас Уедек. Пред полн „Деле Алпи“ Јувентус славеше 2:0 а во Нант загуби 3:2 и се пласираа во големото финале во Рим на „Олимпико“ каде ги чекаше страшниот Ајакс. Италијанците почнаа совршено и во 12. минута поведоа со еден од најколоритните голови на Фабрицио Раванели: ...
| | веќе видена | слични

Има ли граници во оптимизмот или поточно дали навивачите на Рома можат да имаат барем малку оптимизам за титулата откако го совладаа синоќа Јувентус со 3:1 и му се доближија на -4 на две кола до крајот на сезоната во италијанското првенство. Математички Рома може да се надева на титула, бидејќи има два лесни противника, Киево на гости, па Џенова на домашен терен, 6 бода на кои ќе одат повеќе од сигурно. Јувентус на последните три меча во Серија А освои само два бода, нерешено со Торино и Аталанта и пораз од Рома, а за противник во претпоследното коло го имаат Кротоне, тим кој изминативе 7 меча освои 17 бода и кој нема пораз уште од средбата со Фиорентина одиграна на 19 март која ја загуби со гол во 90-та минута. Рома следниот викенд игра еден ден пред Јуве и со победа против Киево барем неколку часа ќе биде на -1 до Јувентус. За нив тоа ќе биде мотивација плус да се надеваат дека тимот кој игра во топ форма во Серија А и кој се бори за опстанок може да направи чудо против финалистот на ЛШ. Реалноста сепак е ...
| | веќе видена | слични

Европската куќа на фудбалот, УЕФА, најави дека подетални информации за Суперкуп-дуелот кој оваа година ќе се игра во Скопје ќе има во средината на јуни. Љубителите на фудбалот во Македонија се нетрпеливи и едвај чекаат на цените на златното парче хартија за спектаклот меѓу победникот во Лигата на шампионите и во Лигата на Европа, а од УЕФА во допис до Gol.mk најавија дека повеќе информации за билетите ќе има во средината на јуни. Суперкупот во Скопје ќе биде најтрактивниот фудбалски настан досега во нашата земја. Од Лигата на шампионите во македонската метропола ќе пристигне шпанскиот гигант Реал Мадрид или италијанскиот великан Јувентус, додека од Лигата на Европа се очекува во Скопје да пристигне најтрофејниот англиски клуб Манчeстер Јунајтед, кој во финалето се соочува со младиот Ајакс.
| | веќе видена | слични
2 копии

И така напалената атмосфера, дополнително ја подгра легендарниот напаѓач на "кралскиот клуб", Фернандо Мориентес, со изјавата дека Реал (М) ќе победи и тоа со непостоечки пенал кој ќе биде реализиран од велшкиот интернационалец, Герет Бејл На 3. јуни во Кардиф ќе биде одигран финалниот натпревар од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. На само еден чекор од победничкиот трофеј ќе биде бранителот на тронот, шпанскиот гигант Реал (М) и италијанскиот калчолигаш Јувентус. И така напалената атмосфера, дополнително ја подгра легендарниот напаѓач на "кралскиот клуб", Фернандо Мориентес, со изјавата дека Реал (М) ќе победи и тоа со непостоечки пенал кој ќе биде реализиран од велшкиот интернационалец, Герет Бејл. Реал ќе ја освои Лигата на шампиони, мислам дека резултатот ќе биде 1:0. Голот би можел да го постигне Герет Бејл и тоа од непостоечки пенал, изјави поранешниот репрезентативец на Шпанија. Пред две години, "старата дама" го елиминираше "кралскиот клуб" во полуфиналната рунда, но потоа ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Екипите на Барселона и на Реал Мадрид остварија победи на синоќа одиграните дуели од 37.коло на Шпанското фудбалско првенство. Барселона славеше на гостувањето кај Лас Палмас со 4:1, а Реал со истиот резултат на домашен терен ја победи Севиља. Двете екипи имаат по 87 бодови, но Реал Мадрид треба да одигра уште еден одложен од 21.коло, утре на гости против Селта. Резултати на другите дуели: Алавес – Селта 3:1, Атлетик Билбао – Леганес 1:1, Бетис – Атлетико Мадрид 1:1, Еибар – Хихон 0:1, Реал Сосиедад – Малага 2:2, Виљареал – Депортиво 0:0, Осасуна – Гранада 2:1 и Еспањол – Валенсија 0:1. Табела: Барселона 87 бодови, Реал Мадрид 87, Атлетико Мадрид 75, Севиља 69, Виљареал 64, Атлетик Билбао 63, Реал Сосиедад 63,…
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид со вчерашната победа од 4-1 над Севилја стигна до бројката од 100 постигнати гола во Примера дивизион, и тоа осма сезона во низа. Оваа фантастична серија почна од сезоната 2009/10 кога Кристијано Роналдо пристигна на „Сантијано Бернабеу“. Реал оттогаш редовно постигнува минимум 100 погодоци во шпанското првенство, а Португалецот со двата гола против Севилја стигна до 401. гол во „кралскиот“ дрес. Стотиот погодок за Реал сезонава беше дело на Тони Крос, со што „кралевите“ им се придружија на Монако и Барселона, кои до троцифрената бројка стигнаа неколку натпревари порано. Со овие три бода Реал повторно се изедначи со Барселона на врвот на табелата, и двата тима имаат по 87 бода, но Реал има натпревар помалку, а против Селта и Малага им треба најмалку четири бода за да го обезбедат трофејот кој е наменет за шампионот на Шпанија. 100 гола Реал Мадрид Шпанија
| | веќе видена | слични
2 копии

Барселона славеше на гостувањето кај Лас Палмас со 4:1, а Реал со истиот резултат на домашен терен ја победи Севиља. Двете екипи имаат по 87 бодови, но Реал Мадрид треба да одигра уште еден одложен од 21.коло, утре на гости против Селта. Резултати на другите дуели: Алавес – Селта 3:1, Атлетик Билбао – Леганес 1:1, Бетис – Атлетико Мадрид 1:1, Еибар – Хихон 0:1, Реал Сосиедад – Малага 2:2, Виљареал – Депортиво 0:0, Осасуна – Гранада 2:1 и Еспањол – Валенсија 0:1. Табела: Барселона 87 бодови, Реал Мадрид 87, Атлетико Мадрид 75, Севиља 69, Виљареал 64, Атлетик Билбао 63, Реал Сосиедад 63,... 
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Реал Мадрид сами си ја одредуваат судбината за титулата оваа сезона во Примера дизивија. Во 37. коло на „Сантијаго Бернабеу“ во дерби дуелот против Севилја славеа со високи 4-1. По денешниот триумф за „кралскиот клуб“ има уште две пречки на патот кон конечно освојување на титулата бидејќи има заостанат натпревар со Селта на гостински терен. Во последното коло Реал има уште еден натпревар и тоа против Малага кој истотака го игра на гости. Решеноста на Роналдо и другарите да дојдат до уште една победа се виде од самиот почеток на мечот кога со сите сили атакуваа кон голот на Севилја. Начо изненадувачки го доведе Реал Мадрид во водство со 1-0 во десеттата минута, а Кристијано Роналдо зголеми на 2-0. Стеван Јоветиќ на почетокот на вториот дел постигна погодок за надеж на Севилја, но Роналдо и Крос ги разрешија дилемите и донесоа убедлив триумф. Барселона која чека кикс на Реал во еден од последните два меча рутински го одбрати последниот и славеше исто така убедливо против Лас Палмас. Нејмар во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДУИ нема да успее да обезбеди повеќе гласови во вториот круг од претседателските избори, а СДСМ ќе доживее фијаско на следните парламентарни избори, смета ...
сите 355 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска важност за вакцинирање во момент во кој епидемијата на сипаници ги зафати и САД. – Луѓето треба да се ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јувентус е првиот финалист во Лигата на шампиони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: