Владејачката партија на Португалија го призна поразот на изборите

4 копии

Лидерот на владејачката Социјалистичката партија во Португалија, Хозе Сократеш, кој по шест години во март поднесе оставка на премиерската функција, го призна поразот на неговата партија на предвремените избори, пренесува Аssociated Press „Социјалистичката партија изгуби на избори“, изјави Жозе Сократеш додавајќи дека наскоро ќе поднесе оставка и од функцијата лидер на партијата. Ројтерс повикувајќи се на португалската телевизија која ги пренесе резултатите од излезните анкети и податоци од избирачките комисии, пренесе дека центро-десничарската опозициска партија, Социјалдемократската партија на чело со Педро Коељо Пасуш освои меѓу 37 до 42,5 отсто од гласовите. Социјалистичката партија на Сократеш, според анкетите, освоила меѓу 24,4 и 30 отсто. Официјалните изборни резултати се очекуваат подоцна, во текот на понеделникот. Предвремени избори во Португалија, почна во неделата наутро во атмосферата оптоварена со големите економски тешкотии поврзани со високиот фискален дефицити во земјата. Премиерот ...
| | веќе видена | слични

Опозициската Социјалдемократска партија оствари убедлива победа на вонредните избори во Португалија, поразувајќи ги владејачките социјалисти на премиерот Жозе Сократеш. По соопштувањето на изборните резултати, Сократеш се повлече од лидерската функција во Социјалистичката партија Педро Коељо најверојатно ќе биде мандатар на новата влада Социјалдемократите освоиле 40,6 отсто од гласовите, во споредба со 28,5 проценти на социјалистите, кои на власт беа од 2005 година. - Сакам да и дадам простор на Социјалистичката партија да расправа за својата иднина и да избере ново раководство. Чувствувам дека е неопходно да се отвори нов политички круг што е способен да подготви цврста алтернатива - нагласил Сократеш. Аналитичарите очекуваат дека со овие избори ќе заврши периодот на политичката нестабилност и ќе значи излегување од длабоката економска криза. Португалија е трета земја од еврозоната што побара пакет финансиска помош, во износ од 78 милијарди евра. Пред властите во Лисабон, финансиска помош поради проблеми ...
| | веќе видена | слични

Опозициската Социјалдемократска партија е победник на парламентарните избори во Португалија, кои се одржаа во неделата. Првичните резултати покажуваат дека социјалдемократите на чело со лидерот Педро Пасос Коељо добиле 40,6 проценти од гласовите, додека социјалистите на премиерот Жозе Сократеш 28 проценти од гласовите. - Ова е мој пораз и чувствувам дека е неопходно да се создаде нов политички круг, кој е способен да подготви цврста алтернатива - изјави Сократеш, кој воедно поднесе оставка од лидерската позиција во партијата. Изборите доаѓаат во време кога Португалија се наоѓа во тешка финансиска криза. - Сакам да им кажам на сите Португалци дека ќе биде тешко, но дека ќе се исплати. Јас знам дека нашите напори ќе донесат плод - изјави Коељо. Според анализите, сега Социјалдемократската партија треба да има меѓу 102 и 112 пратенички места во парламентот од 230 пратеници. Тие, најверојатно, ќе коалицираат со третата партија што освои најмногу гласови на изборите - конзервативната ЦДС. Аналитичарите велат дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Според прелиминарните резултати од општите избори во Португалија победник е опозициската партија на Социјалдемократите (ПСД). ПСД освои 40,6 отсто од гласовите, додека Социјалистите на Жозе Сократеш, кои беа на власт од 2005 година - 28,5. Португалскиот премиер во оставка Сократеш се повлече и од лидерското место на Социјалистичката партија. - Овој пораз е мој и чувствувам дека е неопходно да се отвори нов политички круг кој ќе биде способен да подготви поцврста алтернатива. Сакам Социјалистичката партија да има простор да расправа за својата иднина и да избере ново раководство - наведе Сократеш.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Португалија Анибал Кавако Силва, побара од социјалдемократот, Педро Пашос Коељо, победникот на парламентарните избори, веднаш, без да го сочека именувањето, да започне со формирање на новата влада. Во соопштението од претседателскиот кабинет се наведува дека Коељо има солидно мнозинство во парламентот и дека тој за своите активности треба да го извести претседателот пред 15 јуни, односно датумот кога ќе бидат соопштени официјалните резултати од парламентарните избори. Социјалдемократската партија на Португалија, партија на десниот центар, надмоќно победи на неделните избори пред досегашната владејачка партија на социјалистите, која бирачите ја казнија поради острите мерки за штедење, договорени во пакетот за помош од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, вреден 78 милијарди евра. Резултатите од изборите покажуваат дека партијата на Коељо, која треба да го замени премиерот во заминување Жозе Сократес, освоила 39 отсто од гласовите, односно 105 пратенички места во 230-члениот ...
| | веќе видена | слични

ЛИСАБОН - Маршот на централната десница низ Европа како резултат на кризата во неделата и понатаму продолжува, кога португалските гласачи не им ја дадоа довербата на владејачките социјалисти во корист на нивните конзервативни ривали, социјалдемократите. Обезбедувајќи 105 места наспроти проценетите 73 за централната левица во 230-члениот национален парламент, ПСД - десно крило и покрај своето име – е во позиција да ја предводи новата влада во партнерство со Народната партија (ЦДС-ПП), втора конзервативна политичка партија. Делот на ПСД од гласовите изнесува 38,6 проценти наспроти социјалистите на премиерот Жозе Сократес што освоија 28,1 отсто. Народната партија обезбеди 11,7 отсто од гласовите. Лидерот на ПСД, Педро Пасос Коелјо, чијашто партија извлече поддршка за малцинските социјалдемократи во април поради нејзиното противење на владините мерки за штедење, предизвикувајќи предвремени избори, веднаш презеде мерки за да ги осигура пазарите дека ќе продолжи да ја поддржува програмата за санација на ЕУ - ММФ ...
| | веќе видена | слични

На Португалија, која се наоѓа во длабока должничка криза, и‘ претстои смена на власта. На вчерашните парламентарни избори победи Социјалдемократската партија, досега владејачките социјалисти, пак, го признаа поразот. Јасна победа за конзервативците на парламентарните избори -социјалдемократите, кои досега беа во опозиција, освоија околу 39 проценти од гласовите, поентираа пред се‘ во големите градови. Социјалистите мораа да се задоволат со 28 насто гласови. Изборниот победник, лидерот на социјалдемократите, Педро Пасош Коељо се обиде да им влее оптимизам на граѓаните пред тешките денови: „Пораката до сите Португалци е дека ќе биде тешко, но маката ќе се исплати.“ Досегашниот премиер Жозе Сократеш го призна поразот, а како последица го напушти и челното партиско место. Излезноста на изборите беше историски ниска, околу 59 проценти. Песимизам кај граѓаните Многумина, кои се фрустрирани од тешката економска ситуација што трае со години, не ни излегоа на избори, како овој млад човек кој е вистински песимист: ...
| | веќе видена | слични

Над девет милиони лица со право на глас вчера се очекуваше да излезат на избирачките места во Португалија, каде што се одржуваа општи предвремени избори Предвремените избори следуваат по оставката на малцинската социјалистичка влада на премиерот Жозе Сократеш, чиј план за намалување на буџетскиот дефицит беше отфрлен во парламентот. Истражувањата покажуваат дека социјалдемократите, кои беа на власт од 2002 до 2005 година, би можеле да добијат околу 36 отсто од гласовите. За разлика од нив, социјалистите на Сократеш може да се надеваат на поддршката од 31 отсто од гласачите. Идната влада ќе се соочи со незавидна задача во наредните три години да спроведете строга програма за штедење и економски реформи, кои ќе помогнат за намалување на големиот јавен долг и на буџетскиот дефицит што ја потресоа оваа членка на еврозоната. Првичните резултати од изборите се очекуваа вчера по 19 часот по локално време, пренесува Б92.
| | веќе видена | слични
2 копии

Врз основа на 80 отсто преброени гласови од општите избори во Португалија опозициската партија на Социјалдемократите (ПСД) е победник. Социјалдемократската партија освои 40,6 отсто од гласовите додека Социјалистите на Жозе Сократеш, кои беа на власт од 2005 година - 28,5. Конзервативната партија, која во минатото беше на власт со Социјал демократите го освои третото место со 10,9 проценти освоени гласови. Се претпоставува дека Социјалдемократите на Педро Пасос Коељо ќе формираат влада со конзервативната партија, со цел да го обезбедат потребното мнозинство. Португалскиот премиер во оставка Сократеш синоќа се повлече и од лидерското место на Социјалистичката партија. Овој пораз е мој и чувствувам, дека е неопходно да се отвори нов политички круг кој ќе биде способен да подготви поцврста алтернатива. Сакам Социјалистичката партија да има простор да расправа за својата иднина и да избере ново раководство, наведе Сократеш. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 157 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 238 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 169 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 205 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 116 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 147 | | | веќе видена

На средбата тој посочи дека денес на дело граѓаните го видеа Заевизмот, со сета своја бруталност и неправда, бруталност и неправда нанесена на луѓето од 27 ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владејачката партија на Португалија го призна поразот на изборите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: