Португалија: Владата го откажа Божиќ

Португалците обвинуваат - владата го откажа Божиќ. Вака народот во презадолжената португалија ја доживуваат владината одлука да се воведе данок на половина од божиќниот бонус. Владата ја оправдува одлуката со тоа дека е неопходна итна акција - долгот на Португалија изнесува 78 милијарди евра, а агенцијата за кредитен рејтинг „Мудис“ и го сведе рејтингот на минимум. Португалскиот премиер сака да докаже дека може да реагира побрзо од Грција, иако поранешната социјалистичка влада ја загуби власта токму поради ваквите мерки. Ризикот од нив е зголемување на невработеноста и двојно повеќе вработени со минимална плата.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Португалија: Владата го откажа Божиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: