Предвремени парламентарни избори и во Португалија

Два месеца по оставката на владата на премиерот Жозе Сократеш, Португалците денеска на предвремените парламентарни избори на кои ќе решат дали социјалистите или либералите може да ги извлечат од тешката финансиска криза со помош на планот за меѓународна помош Според последните истражувања на јавното мнение, речиси четвртина од избирачите се’ уште се неопределени меѓу многу непопуларниот поранешен премиер и стравот од лидерот на десниот центар дека ќе оди уште подалеку од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Европската унија, пред се’ кога станува збор за приватизацијата во земјоделието, , но и во реформите на пазарот на трудот и јавните служби. По десет дена изборна кампања,Социјалдемократската партија (PSD) на Педро Пасоз Коељо во анкетата има околу 35,8 отсто од гласовите, додека најголемиот ривал – Социјалистичката партија на Жозе Сократеш има доверба кај 32,2 проценти од избирачите. Помалата десничарска партија CDS-PP којашто исто така се залага за поостри реформи, е трета по рејтингот партија што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Португалија Анибал Кавако Силва, побара од социјалдемократот, Педро Пашос Коељо, победникот на парламентарните избори, веднаш, без да го сочека именувањето, да започне со формирање на новата влада. Во соопштението од претседателскиот кабинет се наведува дека Коељо има солидно мнозинство во парламентот и дека тој за своите активности треба да го извести претседателот пред 15 јуни, односно датумот кога ќе бидат соопштени официјалните резултати од парламентарните избори. Социјалдемократската партија на Португалија, партија на десниот центар, надмоќно победи на неделните избори пред досегашната владејачка партија на социјалистите, која бирачите ја казнија поради острите мерки за штедење, договорени во пакетот за помош од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, вреден 78 милијарди евра. Резултатите од изборите покажуваат дека партијата на Коељо, која треба да го замени премиерот во заминување Жозе Сократес, освоила 39 отсто од гласовите, односно 105 пратенички места во 230-члениот ...
| | веќе видена | слични

ЛИСАБОН - Маршот на централната десница низ Европа како резултат на кризата во неделата и понатаму продолжува, кога португалските гласачи не им ја дадоа довербата на владејачките социјалисти во корист на нивните конзервативни ривали, социјалдемократите. Обезбедувајќи 105 места наспроти проценетите 73 за централната левица во 230-члениот национален парламент, ПСД - десно крило и покрај своето име – е во позиција да ја предводи новата влада во партнерство со Народната партија (ЦДС-ПП), втора конзервативна политичка партија. Делот на ПСД од гласовите изнесува 38,6 проценти наспроти социјалистите на премиерот Жозе Сократес што освоија 28,1 отсто. Народната партија обезбеди 11,7 отсто од гласовите. Лидерот на ПСД, Педро Пасос Коелјо, чијашто партија извлече поддршка за малцинските социјалдемократи во април поради нејзиното противење на владините мерки за штедење, предизвикувајќи предвремени избори, веднаш презеде мерки за да ги осигура пазарите дека ќе продолжи да ја поддржува програмата за санација на ЕУ - ММФ ...
| | веќе видена | слични

На Португалија, која се наоѓа во длабока должничка криза, и‘ претстои смена на власта. На вчерашните парламентарни избори победи Социјалдемократската партија, досега владејачките социјалисти, пак, го признаа поразот. Јасна победа за конзервативците на парламентарните избори -социјалдемократите, кои досега беа во опозиција, освоија околу 39 проценти од гласовите, поентираа пред се‘ во големите градови. Социјалистите мораа да се задоволат со 28 насто гласови. Изборниот победник, лидерот на социјалдемократите, Педро Пасош Коељо се обиде да им влее оптимизам на граѓаните пред тешките денови: „Пораката до сите Португалци е дека ќе биде тешко, но маката ќе се исплати.“ Досегашниот премиер Жозе Сократеш го призна поразот, а како последица го напушти и челното партиско место. Излезноста на изборите беше историски ниска, околу 59 проценти. Песимизам кај граѓаните Многумина, кои се фрустрирани од тешката економска ситуација што трае со години, не ни излегоа на избори, како овој млад човек кој е вистински песимист: ...
| | веќе видена | слични

Над девет милиони лица со право на глас вчера се очекуваше да излезат на избирачките места во Португалија, каде што се одржуваа општи предвремени избори Предвремените избори следуваат по оставката на малцинската социјалистичка влада на премиерот Жозе Сократеш, чиј план за намалување на буџетскиот дефицит беше отфрлен во парламентот. Истражувањата покажуваат дека социјалдемократите, кои беа на власт од 2002 до 2005 година, би можеле да добијат околу 36 отсто од гласовите. За разлика од нив, социјалистите на Сократеш може да се надеваат на поддршката од 31 отсто од гласачите. Идната влада ќе се соочи со незавидна задача во наредните три години да спроведете строга програма за штедење и економски реформи, кои ќе помогнат за намалување на големиот јавен долг и на буџетскиот дефицит што ја потресоа оваа членка на еврозоната. Првичните резултати од изборите се очекуваа вчера по 19 часот по локално време, пренесува Б92.
| | веќе видена | слични
4 копии

Педро Пасос Коељо Според прелиминарните резултати на основа од 80 отсто преброени гласови од општите избори во Португалија победник е опозициската партија на Социјалдемократите (ПСД). ПСД освои 40,6 отсто од гласовите додека Социјалистите на Жозе Сократес, кои беа на власт од 2005 година - 28,5. Конзервативната партија ЦДС-ПП, кој во минатото беше на власт со ПСД го освои третото место со 10,9 проценти освоени гласови. Се претпоставува дека Социјалдемократите на Педро Пасос Коељо ќе формираат влада со ЦДС-ПП, со цел да има потребното мнозинство. Португалскиот премиер во оставка Сократеш синоќа се повлече и од лидерското место на Социјалистичката партија. - Овој пораз е мој и чувствува, дека е неопходно да се отвори нов политичкми круг кој ќе биде способен да подготви поцврста алтернатива. Сакам Социјалистичката партија да има простор да расправа за својата иднина и да избере ново раководство, наведе Сократеш.
| | веќе видена | слични
2 копии

Врз основа на 80 отсто преброени гласови од општите избори во Португалија опозициската партија на Социјалдемократите (ПСД) е победник. Социјалдемократската партија освои 40,6 отсто од гласовите додека Социјалистите на Жозе Сократеш, кои беа на власт од 2005 година - 28,5. Конзервативната партија, која во минатото беше на власт со Социјал демократите го освои третото место со 10,9 проценти освоени гласови. Се претпоставува дека Социјалдемократите на Педро Пасос Коељо ќе формираат влада со конзервативната партија, со цел да го обезбедат потребното мнозинство. Португалскиот премиер во оставка Сократеш синоќа се повлече и од лидерското место на Социјалистичката партија. Овој пораз е мој и чувствувам, дека е неопходно да се отвори нов политички круг кој ќе биде способен да подготви поцврста алтернатива. Сакам Социјалистичката партија да има простор да расправа за својата иднина и да избере ново раководство, наведе Сократеш. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерот на владејачката Социјалистичката партија во Португалија, Хозе Сократеш, кој по шест години во март поднесе оставка на премиерската функција, го призна поразот на неговата партија на предвремените избори, пренесува Асошиетед прес. „Социјалистичката партија изгуби на избори“, изјави Жозе Сократеш додавајќи дека наскоро ќе поднесе оставка и од функцијата лидер на партијата. Ројтерс повикувајќи се на португалската телевизија која ги пренесе резултатите од излезните анкети и податоци од избирачките комисии, пренесе дека центро-десничарската опозициска партија, Социјалдемократската партија на чело со Педро Коељо Пасуш освои меѓу 37 до 42,5 отсто од гласовите. Социјалистичката партија на Сократеш, според анкетите, освоила меѓу 24,4 и 30 отсто. Официјалните изборни резултати се очекуваат подоцна, во текот на понеделникот. Предвремени избори во Португалија, почна во неделата наутро во атмосферата оптоварена со големите економски тешкотии поврзани со високиот фискален дефицити во земјата. Премиерот ...
| | веќе видена | слични

ЛИСАБОН - Португалците вчера излегоа на гласачките места за да изберат нова влада што ќе ја води нацијата во периодот на големо штедење и рецесија, откако доби пакет помош од 78 милијарди евра од Европската унија и од ММФ. Со изборите ќе се стави крај на периодот на политичка неизвесност, што започна со распаѓањето на социјалистичката влада во март и го наведе Лисабон да стане трета земја во еврозоната што ќе побара помош, после Грција и Ирска. Португалците, кои се соочуваат со невработеност на највисоко ниво за три децении, се очекува да го отфрлат привремениот премиер Хозе Сократес на предвремените избори, и да се свртат кон централнодесничарскиот опозиционер, социјалдемократот Педро Пасос Коељо. Пасос Коељо, кој го даде својот глас на гласачкото место во Амадора на периферијата на Лисабон, каде што новинарите беа во поголем број отколку гласачите, изјави дека Португалија треба да се држи до условите за помошта за да ја врати довербата на пазарот и да се врати кон развој. "Знаете дека ќе имаме многу ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Португалија вчера се одржаа предвремени парламентарни избори, а резултатите од најновите анкети покажаа дека социјалдемократите се во предност пред владејачките социјалисти. Изборите се организрани на барање на малцинската социјалистичка Влада на премиерот Жозе Сократеш, која на 23 март поднесе оставка откако Парламентот не го прифати планот за намалување на буџетскиот дефицит. Според резултатите од анкетата, објавена во петокот во дневните весници, социјалдемократите ќе освојат околу 36 отсто од гласовите, а социјалистите 31. Идната влада во следните три години ќе треба да ја реализира стриктната програма за штедење и економски реформи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 169 | | | веќе видена

Речиси 170 милиони деца во светот ја немаат примено првата вакцина против сипаници, според податоци за периодот 2010-2017 година, соопшти УНИЦЕФ. Од нив ...
сите 157 | | | веќе видена

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун користи свој личен оклопен воз за патувања во други земји.Возот го наследил од татко му, кој со него патувал во Кина и ...
сите 152 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 196 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предвремени парламентарни избори и во Португалија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: